Sygnały natury

Wszystko o środowisku, jego ochronie i wykorzystaniu jego zasobów.
Audycja powstaje przy współpracy z Ministerstwem Środowiska.
www.mos.gov.pl

Słuchaj: wtorek, 10.30 oraz 18.40 (powtórka)


Audycje archiwalne:

Data emisji: 2016-09-27: ASF-odstrzał dzików (1)
W związku z rozprzestrzenianiem się choroby trzody chlewnej, ministerstwo środowiska podjęło środki które mają na celu ograniczenie zjawiska ASF. Minister ogłosił na konferencji prasowej że wielkim krokiem w walce z wirusem, jest ograniczenie populacji dzików które są nosicielami. Sytuacja szczególnie dotyczy terenów na wschodzie Polski. Materiał Piotra Tentowskiego.
Data emisji: 2016-10-04: Puszcza Białowieska – współpraca z ekologami (2)
W ciągu ostatnich miesięcy między organizacjami ekologicznymi a Ministerstwem Środowiska narastał spór o Puszczę Białowieską. Jedni chcą pozostawienia jej w nienaruszonej formie, drudzy mówią o aktywnej ochronie puszczy. O współpracy z ekologami z Rzecznikiem Ministerstwa Środowiska – Pawłem Muchą, rozmawiał Piotr Trentowski.
Data emisji: 2016-10-11: Limity emisji CO2 dla Polski (3)
Limity emisji CO2 dla Polski mogą ulec zmianie. Wszystko za sprawą ratyfikacji tzw. Porozumienia Paryskiego. O co dokładnie chodzi w tym porozumieniu w audycji „Sygnały Natury” sprawdza Piotr Trentowski.
Data emisji: 2016-10-18: Konferencja w świetle encykliki Laudato Si (4)
W sobotę (15 października) w sejmie odbyła się konferencja ekologiczna na temat zrównoważonego rozwoju w świetle encykliki Laudato Si. Czyli jak się rozwijać, troszcząc się jednocześnie o ekologię.
Na konferencji z mikrofonem obecny był Piotr Trentowski. Zapraszam na audycję Sygnały Natury.
Data emisji: 2016-10-25: Oficjalne otwarcie sezonu łowieckiego (5)
W sobotę 22 października w Węgrowie odbyło się oficjalne otwarcie sezonu łowieckiego. Na cześć św. Huberta organizowana jest uroczystość, w której biorą udział myśliwi i leśnicy z całej Polski. O Hubertusie, bo tak nazywa się to wydarzenie – z ministrem środowiska, Janem Szyszko – rozmawiał Piotr Trentowski.
Data emisji: 2016-11-01: Puszcza Białowieska – racje ekologów, a racje leśników (6)
Puszcza Białowieska to temat bardzo gorący z jednej strony ekolodzy, którzy chcą pozostawić puszczę w nienaruszonym stanie, z drugiej leśnicy, którzy chcą dbać o puszczę i aktywnie go pielęgnować.
Na ten temat w dzisiejszej audycji mówi Dyrektor Generalny Lasów Państwowych – Konrad Tomaszewski. Materiał przygotował Piotr Trentowski.
Data emisji: 2016-11-08: CETA a GMO (7)
Umowa CETA może wprowadzić genetycznie modyfikowaną żywność do Polski. W jaki sposób umowa handlu z kanadą może wprowadzić zmiany w polskim środowisku? W temat zagłębił się Piotr Trentowski.
Data emisji: 2016-11-15: Wszystko o kompostowaniu (8)
W dzisiejszej audycji Sygnały Natury wszystko o kompostowaniu. O tym jak zbudować własny kompostownik i co do niego wrzucać.
Data emisji: 2016-11-22: Inwentaryzacja dzików (9)
144 tysiące dzików to liczba dzików, która żyje w polskich lasach. Zakończyła się inwentaryzacja dzików, której celem było uzyskanie informacji o wielkości populacji. Tematem kolejnej audycji „Sygnały Natury” jest podsumowanie akcji.
Data emisji: 2016-11-29: Reintrodukcja żubra w Polsce północno-wschodniej (10)
W dzisiejszej audycji „Sygnały Natury” Piotr Trentowski w Ministerstwie Środowiska pytał o reintrodukcję żubra w Polsce północno-wschodniej.
Data emisji: 2016-12-06: Konferencja klimatyczna w Marakeszu (11)
W dzisiejszym odcinku o konferencji klimatycznej w Marakeszu, w której uczestniczyło 25 tysięcy przedstawicieli wszystkich. O konferencji opowiada Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska – Paweł Sałek.