Dobra Biblioteczka

Życie jest zdecydowanie zbyt krótkie, by przeczytać wszystkie książki. Jest nawet zbyt krótkie, by przeczytać wszystkie dobre książki. W audycji „DOBRA BIBLIOTECZKA” pragniemy polecić książki, po które sięgnąć warto, gdyż pełne są pokoju, dobra i katolickich wartości. Będzie to nasze wspólne poszukiwanie dobrych lektur – takich, które umacniają, wywołują uśmiech i budzą nadzieję. Razem stworzymy naprawdę dobrą biblioteczkę.

Zaprasza Paulina Wysocka.

SŁUCHAJ w każdą niedzielę (od 11 lipca) – o godz. 17.15


AUDYCJE ARCHIWALNE:

AUDYCJA NR 1 – OPCJA MARYI
Data emisji: 2021-07-11

Współczesny świat jest przepełnionym niepokojem, chaosem i strachem. Zaciekła wojna między dobrem, a złem rozgrywa się wokół nas. W naszych sercach zaczynają rodzić się pytania: gdzie szukać ratunku? Kto wskaże nam drogę w tych czasach ciemności? Odpowiedzią na tę dramatyczną potrzebę jest podjęcie opcji Maryi, czyli katolicyzmu opartego na głębokiej relacji z Matką Bożą. Dzieje świata i Kościoła pokazują, że to właśnie Maryja ma największą siłę do zwyciężania wrogów, nawracania ludzi i odnawiania kultury.

Więcej o książce Carrie Gress: OPCJA MARYI.

W pierwszym spotkaniu sięgamy po piękną książkę poświęconą Matce Bożej. „Opcja Maryi. Boża odpowiedź na kryzys cywilizacji” autorstwa Carrie Gress to propozycja dla tych, którzy tracą nadzieję, lękają się o przyszłość. To zachęta, by w obecnych czasach chwycić za rękę Maryję. Opowiedział o niej pan Grzegorz Kasjaniuk, dziennikarz, autor książek, publicysta, specjalista od objawień w Gietrzwałdzie.

 

AUDYCJA NR 2 – DROGA ŚWIĘTEGO JÓZEFA
Data emisji: 2021-07-18

Dziś przyjrzymy się bliżej postaci św. Józefa. Jakim był mężem dla Maryi? Czego możemy się od niego uczyć? Czy może być on wzorem dla współczesnych mężczyzn?

Dziś sięgamy po książkę ks. dra Mateusza Wyrzykowskiego pt. „Droga Świętego Józefa. Co słowo Boże mówi nam o Oblubieńcu Maryi”. To ciekawe spojrzenie na Oblubieńca Maryi, z punktu widzenia Pisma Świętego.

„To wprost niewiarygodne, jak wiele bogactwa można wydobyć z kilku zaledwie biblijnych wzmianek o milczącym świętym. Ks. Mateusz Wyrzykowski okazuje się wprawnym erudytą, z pasją oprowadzającym czytelnika po meandrach Starego i Nowego Testamentu, pozabiblijnej literatury żydowskiej i klasycznej literatury greckiej, po świecie zwyczajów religijnych judaizmu i perełek wyjętych z pism ojców Kościoła. Postać Józefa ożywa pod piórem młodego teologa do tego stopnia, że zagłębiając się w tę lekturę, spotykamy żywą osobę, człowieka o mocnym charakterze, bardzo zdeterminowanego w swoich działaniach. Spotykamy świętego naszych czasów.” – napisał o książce ks. prof. Mariusz Rosik.

Więcej o książce ks. Mateusza Wyrzykowskiego: DROGA ŚWIĘTEGO JÓZEFA.

Z autorem książki, ks. dr. Mateuszem Wyrzykowskim, rozmawiała Paulina Wysocka.

 

AUDYCJA NR 3 – WIARA I OFIARA
Data emisji: 2021-07-25

Dziś zajrzymy do najnowszej książki poświęconej św. Maksymilianowi Kolbemu. „Wiara i ofiara. Życie, dzieło i epoka św. Maksymiliana Kolbego” to książka, która ukazała się niedawno nakładem Wydawnictwa Biały Kruk.

Niby nie żył długo, bo tylko 47 lat, ale zdziałał tyle, że jego dorosłe lata można liczyć podwójnie albo i potrójnie. Czesław Ryszka, znakomity, doświadczony pisarz, autor tej książki, nie koncentruje się tylko na męczeństwie O. Maksymiliana, choć oczywiście opisuje je w sposób dramatyczny i przejmujący. Przekonuje nas także, że ten skromny polski franciszkanin ogarniał swoją myślą i wizją całą ludzkość, której upadek moralny i intelektualny dostrzegał. Zakonnik widział ratunek dla człowieka w oddaniu się pod opiekę Niepokalanej, w zaufaniu bez zastrzeżeń Bogu. Dlatego potępiał masońskie ruchy oraz inne utopijne teorie i ideologie mające jakoby „zbawić” świat. Już wówczas spostrzegł, że bezbożne siły od połowy XIX wieku usiłują przejąć w swoje ręce światowe media, bo to była – i jest! – droga do władzy. Przeciwstawił się temu; w Polsce bardzo skutecznie. Wielka szkoda, że dziś nie znajduje naśladowców swojej miary.

Więcej o książce Czesława Ryszki: WIARA I OFIARA.

O książce, św. Maksymilanie i innych ciekawych wątkach religijno-społecznych z autorem książki, panem Czesławem RYSZKĄ rozmawiała Paulina Wysocka.

 

AUDYCJA NR 4 i 5 – ODDAJ SIĘ MARYI
Data emisji: 2021-08-01 i 2021-08-08

Z wielką radością prezentujemy najnowszą książkę o. Mirosława Kopczewskiego pt. „Oddaj się Maryi”. To niezwykły owoc comiesięcznych spotkań z cyklu „Oddaj się Maryi”, które odbywają się w Niepokalanowie już od prawie pięciu lat. Książka zawiera wskazówki o. Mirosława – franciszkanina, inicjatora i organizatora Wielkiego Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi w Niepokalanowie – jak skutecznie i owocnie zawierzyć swoje życie Niepokalanej. Znajdziemy tu odpowiedzi na wiele pytań, które pojawiają się, gdy myślimy o zawierzeniu: Czy jest różnica pomiędzy poświęceniem, zawierzeniem a oddaniem się Maryi? Czy wystarczy raz się zawierzyć? Co możemy oddać Maryi? Czym jest Niepokalane Serce Maryi? Czy zawierzenie Maryi kłóci się z oddaniem życia Jezusowi?

Na kartach książki „Oddaj się Maryi” odnajdziemy świadectwo Maryjnej drogi o. Mirosława Kopczewskiego, a także ponad 80 świadectw łask, cudów i uzdrowień, jakie dokonały się w życiu wielu ludzi, po zawierzeniu spraw Maryi. Do książki dołączono fragmenty z nauczania św. Maksymiliana Kolbego, obrazujące moc oddania się Maryi oraz akty zawierzenia.

Więcej o książce o. Mirosława Kopczewskiego „ODDAJ SIĘ MARYI”.

O tym, jak powstawała książka i co możemy w niej znaleźć, opowiedział Paulinie Wysockiej jej autor – o. Mirosław Kopczewski.

I część rozmowy (1 sierpnia 2021):

II część rozmowy (8 sierpnia 2021):

 

AUDYCJA NR 6 – POD WIEŻĄ KLASZTORU
Data emisji: 2021-08-22

Jakiś czas temu ukazała się najnowsza książka ks. Piotra Kaczmarka, pt. „Pod wieżą klasztoru. Opowiadania niedokończone”. To osiem opowiadań, osiem różnych historii, osiem życiowych zdarzeń nie związanych ze sobą; łączy je jedno: w życiu nie ma idealnych rozwiązań, ale kto daje się prowadzić Bogu wybiera najlepsze rozwiązanie wszelkich życiowych perypetii.

Życiową mądrością odznaczają się tu często prości ludzie – nieco odrzuceni przez współczesny świat, albo stojący nieco obok – w opozycji do młodszych, przebojowych, będących u szczytu kariery, postrzeganych przez świat jako ludzie sukcesu. Tak jest m.in. z panem Marciniakiem, staruszkiem, emerytowanym nauczycielem, który mówi „duże miasta są pełne małych ludzi…”.

To już drugi tom opowiadań ks. Piotra Kaczmarka. Pierwszy – „Cudem ocaleni. Historie niedokończone” – pochodzi z roku 2019 r.

Więcej o książce ks. Piotra Kaczmarka: POD WIEŻĄ KLASZTORU

Ks. Piotr Kaczmarek był gościem „Dobrej biblioteczki” i opowiedział nam o powstaniu książki, swoich inspiracjach, stworzonych bohaterach i najważniejszych wątkach, które poruszył w swojej książce.

 

AUDYCJA NR 7 – BRAT JAN VIANNEY
Data emisji: 2021-08-29

Na półkę naszej DOBREJ BIBLIOTECZKI trafia dziś kolejna cenna pozycja. Książka pt. „Brat Jan Vianney. Z Niepokalanowa na front wschodni”. To historia młodego franciszkanina, który posługiwał w Niepokalanowie za czasów św. Maksymiliana. Był zresztą bardzo lubiany i ceniony przez Ojca Kolbego. Gdy jego przyjaciele z Grodu Niepokalanej trafili do Oświęcimia, jego przymusowo wcielono do Wehrmachtu. Listy, które pisał z frontu do przyjaciół w Niepokalanowie, to przejmujące świadectwo miłości do Niepokalanej, całkowitego poddania się woli Bożej i powołania zakonnego.

Więcej o książce Grzegorza Kończewskiego „Brat Jan Vianney. Z Niepokalanowa na front wschodni”.

Niezwykłą historię brata Jana Vianneya opowiedział Paulinie Wysockiej pan Grzegorz Kończewski, krewny brata Jana Vianneya i autor książki „Brat Jan Vianney. Z Niepokalanowa na front wschodni”.

 

AUDYCJA NR 8 – GIETRZWAŁD. 160 OBJAWIEŃ MATKI BOŻEJ DLA POLSKI I POLAKÓW NA TRUDNE CZASY
Data emisji: 2021-09-05

8 września przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Gietrzwałdzkiej. Dlatego dziś w audycji DOBRA BIBLIOTECZKA zajrzymy do książki poświęconej objawieniom w Gietrzwałdzie. Przypomnijmy, że to jedyne zatwierdzone przez Kościół objawienia Matki Bożej w Polsce. W dniach od 27 czerwca do 16 września 1877 roku Maryja ukazała się ponad 160 razy trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej. Mimo iż Polski nie było wówczas na mapach świata, Maryja mówiła w języku polskim. Ukazywała się jako królowa zasiadająca na tronie, z Dzieciątkiem Jezus na kolanach. Pobudziło to ruch patriotyczny na ziemiach warmińskich i utrwaliło Maryjny kult w Polsce. Głównym przesłaniem Maryi dla Polaków była prośba, by codziennie odmawiali różaniec.

Więcej o książce Grzegorza Kasjaniuka „Gietrzwałd. 160 objawień Matki Bożej dla Polski i Polaków na trudne czasy”.

O swojej książce „Gietrzwałd. 160 objawień Matki Bożej dla Polski i Polaków na trudne czasy”, a także o tym, jak Maryja poprzez chorobę, utratę pracy, a w końcu uzdrowienie przyprowadziła do Gietrzwałdu – opowiedział Paulinie Wysockiej pan Grzegorz Kasjaniuk.

 

AUDYCJA NR 9 – O GODNOŚCI KOBIETY
Data emisji: 2021-09-12

Ważne miejsce w nauczaniu kardynała Stefana Wyszyńskiego zajmuje temat kobiety i jej godności. „Trzeba pouczać kobiety, że najlepszym kosmetykiem jest wewnętrzne dobro, które tkwi w ich sercu. Ono sprawia, że nawet brzydki człowiek ma jakiś szczególny urok, podczas gdy o pięknym a pustym mówi się: piękniś – i sprawa skończona” – mówił w sierpniu 1964 r. Jako wzór dla kobiet ukazywał swoją ukochaną Maryję. Zachęcał panie, by nie upodabniały się do mężczyzn, ale pielęgnowały swoją wyjątkową kobiecość, delikatność, opiekuńczość. Dostrzegał też wyjątkową pozycję kobiety w Kościele. „[…] świat kobiecy, bardziej nawet aniżeli świat męski, związany jest z Bogiem… […] Napisał ktoś, że odejście mężczyzn od Boga nie jest jeszcze największą tragedią świata, ale odejście kobiet jest tragedią niemalże krańcową, bo w takiej sytuacji nie ma już powrotu.

Dziś – w dniu wyniesienia do chwały ołtarzy kardynała Stefana Wyszyńskiego – sięgniemy po piękną książkę, zawierającą zbiór tekstów bł. Stefana Wyszyńskiego o kobiecie. O książce „O godności kobiety”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa SUMUS, opowiedziała Paulinie Wysockiej pani Beata Mackiewicz, kierownik Wydawnictwa Soli Deo.

 

AUDYCJA NR 10 i 11 – KRÓLOWO MAŁŻEŃSTW, MÓDL SIĘ ZA NAMI
Data emisji: 2021-09-19 i 2021-09-26

Dziś w audycji DOBRA BIBLIOTECZKA zajrzymy do książki „Królowo Małżeństw, módl się za nami. Miesiąc rozważań dla małżonków pragnących odnowić swoją miłość”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa SUMUS. To wyjątkowe rekolekcje podczas których rozważamy cnoty Matki Bożej, wymienione w Litanii Loretańskiej, w kontekście naszej relacji małżeńskiej. Okazuje się, że Maryja ma dla nas doskonałe rady.

„Wszystkie małżeństwa, które biorą udział w tych rekolekcjach, z całego serca błogosławię i obiecuję Wam modlitwę” – napisał w przedmowie do książki ks. Dominik Chmielewski. „Wiemy dobrze, że Matka Boża ma szczególną moc wypraszania nieprawdopodobnych łask, żeby uzdrowić każde sakramentalne małżeństwo. Pierwszy cud, którego Bóg dokonał przez wstawiennictwo Maryi, został uczyniony dla małżonków. Dlatego to właśnie Ona ma niezwykły duchowy autorytet, jako Matka Pięknej Miłości, aby zawalczyć o Wasze małżeństwo. Ale musicie Jej pomóc. W jaki sposób? Wejść w te rekolekcje. Dzięki tym rozważaniom umocnicie Wasz związek na tyle, że kiedy przyjdzie próba wierności, kiedy doświadczycie sprawdzianu Waszej miłości małżeńskiej, przetrwacie w pięknym stylu.”

Więcej o książce „Królowo Małżeństw, módl się za nami. Miesiąc rozważań dla małżonków pragnących odnowić swoją miłość”

Z autorką książki Ewą Grodzką i jej mężem Wojciechem rozmawiała Paulina Wysocka.

I część rozmowy (19 września 2021):

II część rozmowy (26 września 2021):