Dobra Biblioteczka

Życie jest zdecydowanie zbyt krótkie, by przeczytać wszystkie książki. Jest nawet zbyt krótkie, by przeczytać wszystkie dobre książki. W audycji „DOBRA BIBLIOTECZKA” pragniemy polecić książki, po które sięgnąć warto, gdyż pełne są pokoju, dobra i katolickich wartości. Będzie to nasze wspólne poszukiwanie dobrych lektur – takich, które umacniają, wywołują uśmiech i budzą nadzieję. Razem stworzymy naprawdę dobrą biblioteczkę.

Zaprasza Paulina Wysocka.

SŁUCHAJ w każdą niedzielę (od 11 lipca) – o godz. 17.15


AUDYCJE ARCHIWALNE:

AUDYCJA NR 1 – OPCJA MARYI
Data emisji: 2021-07-11

Współczesny świat jest przepełnionym niepokojem, chaosem i strachem. Zaciekła wojna między dobrem, a złem rozgrywa się wokół nas. W naszych sercach zaczynają rodzić się pytania: gdzie szukać ratunku? Kto wskaże nam drogę w tych czasach ciemności? Odpowiedzią na tę dramatyczną potrzebę jest podjęcie opcji Maryi, czyli katolicyzmu opartego na głębokiej relacji z Matką Bożą. Dzieje świata i Kościoła pokazują, że to właśnie Maryja ma największą siłę do zwyciężania wrogów, nawracania ludzi i odnawiania kultury.

Więcej o książce Carrie Gress: OPCJA MARYI.

W pierwszym spotkaniu sięgamy po piękną książkę poświęconą Matce Bożej. „Opcja Maryi. Boża odpowiedź na kryzys cywilizacji” autorstwa Carrie Gress to propozycja dla tych, którzy tracą nadzieję, lękają się o przyszłość. To zachęta, by w obecnych czasach chwycić za rękę Maryję. Opowiedział o niej pan Grzegorz Kasjaniuk, dziennikarz, autor książek, publicysta, specjalista od objawień w Gietrzwałdzie.

 

 

AUDYCJA NR 2 – DROGA ŚWIĘTEGO JÓZEFA
Data emisji: 2021-07-18

Dziś przyjrzymy się bliżej postaci św. Józefa. Jakim był mężem dla Maryi? Czego możemy się od niego uczyć? Czy może być on wzorem dla współczesnych mężczyzn?

Dziś sięgamy po książkę ks. dra Mateusza Wyrzykowskiego pt. „Droga Świętego Józefa. Co słowo Boże mówi nam o Oblubieńcu Maryi”. To ciekawe spojrzenie na Oblubieńca Maryi, z punktu widzenia Pisma Świętego.

„To wprost niewiarygodne, jak wiele bogactwa można wydobyć z kilku zaledwie biblijnych wzmianek o milczącym świętym. Ks. Mateusz Wyrzykowski okazuje się wprawnym erudytą, z pasją oprowadzającym czytelnika po meandrach Starego i Nowego Testamentu, pozabiblijnej literatury żydowskiej i klasycznej literatury greckiej, po świecie zwyczajów religijnych judaizmu i perełek wyjętych z pism ojców Kościoła. Postać Józefa ożywa pod piórem młodego teologa do tego stopnia, że zagłębiając się w tę lekturę, spotykamy żywą osobę, człowieka o mocnym charakterze, bardzo zdeterminowanego w swoich działaniach. Spotykamy świętego naszych czasów.” – napisał o książce ks. prof. Mariusz Rosik.

Więcej o książce ks. Mateusza Wyrzykowskiego: DROGA ŚWIĘTEGO JÓZEFA.

Z autorem książki, ks. dr. Mateuszem Wyrzykowskim, rozmawiała Paulina Wysocka.

 

AUDYCJA NR 3 – WIARA I OFIARA
Data emisji: 2021-07-25

Dziś zajrzymy do najnowszej książki poświęconej św. Maksymilianowi Kolbemu. „Wiara i ofiara. Życie, dzieło i epoka św. Maksymiliana Kolbego” to książka, która ukazała się niedawno nakładem Wydawnictwa Biały Kruk.

Niby nie żył długo, bo tylko 47 lat, ale zdziałał tyle, że jego dorosłe lata można liczyć podwójnie albo i potrójnie. Czesław Ryszka, znakomity, doświadczony pisarz, autor tej książki, nie koncentruje się tylko na męczeństwie O. Maksymiliana, choć oczywiście opisuje je w sposób dramatyczny i przejmujący. Przekonuje nas także, że ten skromny polski franciszkanin ogarniał swoją myślą i wizją całą ludzkość, której upadek moralny i intelektualny dostrzegał. Zakonnik widział ratunek dla człowieka w oddaniu się pod opiekę Niepokalanej, w zaufaniu bez zastrzeżeń Bogu. Dlatego potępiał masońskie ruchy oraz inne utopijne teorie i ideologie mające jakoby „zbawić” świat. Już wówczas spostrzegł, że bezbożne siły od połowy XIX wieku usiłują przejąć w swoje ręce światowe media, bo to była – i jest! – droga do władzy. Przeciwstawił się temu; w Polsce bardzo skutecznie. Wielka szkoda, że dziś nie znajduje naśladowców swojej miary.

Więcej o książce Czesława Ryszki: WIARA I OFIARA.

O książce, św. Maksymilianie i innych ciekawych wątkach religijno-społecznych z autorem książki, panem Czesławem RYSZKĄ rozmawiała Paulina Wysocka.

 

AUDYCJA NR 4 i 5 – ODDAJ SIĘ MARYI
Data emisji: 2021-08-01 i 2021-08-08

Z wielką radością prezentujemy najnowszą książkę o. Mirosława Kopczewskiego pt. „Oddaj się Maryi”. To niezwykły owoc comiesięcznych spotkań z cyklu „Oddaj się Maryi”, które odbywają się w Niepokalanowie już od prawie pięciu lat. Książka zawiera wskazówki o. Mirosława – franciszkanina, inicjatora i organizatora Wielkiego Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi w Niepokalanowie – jak skutecznie i owocnie zawierzyć swoje życie Niepokalanej. Znajdziemy tu odpowiedzi na wiele pytań, które pojawiają się, gdy myślimy o zawierzeniu: Czy jest różnica pomiędzy poświęceniem, zawierzeniem a oddaniem się Maryi? Czy wystarczy raz się zawierzyć? Co możemy oddać Maryi? Czym jest Niepokalane Serce Maryi? Czy zawierzenie Maryi kłóci się z oddaniem życia Jezusowi?

Na kartach książki „Oddaj się Maryi” odnajdziemy świadectwo Maryjnej drogi o. Mirosława Kopczewskiego, a także ponad 80 świadectw łask, cudów i uzdrowień, jakie dokonały się w życiu wielu ludzi, po zawierzeniu spraw Maryi. Do książki dołączono fragmenty z nauczania św. Maksymiliana Kolbego, obrazujące moc oddania się Maryi oraz akty zawierzenia.

Więcej o książce o. Mirosława Kopczewskiego „ODDAJ SIĘ MARYI”.

O tym, jak powstawała książka i co możemy w niej znaleźć, opowiedział Paulinie Wysockiej jej autor – o. Mirosław Kopczewski.

I część rozmowy (1 sierpnia 2021):

II część rozmowy (8 sierpnia 2021):

 

AUDYCJA NR 6 – POD WIEŻĄ KLASZTORU
Data emisji: 2021-08-22

Jakiś czas temu ukazała się najnowsza książka ks. Piotra Kaczmarka, pt. „Pod wieżą klasztoru. Opowiadania niedokończone”. To osiem opowiadań, osiem różnych historii, osiem życiowych zdarzeń nie związanych ze sobą; łączy je jedno: w życiu nie ma idealnych rozwiązań, ale kto daje się prowadzić Bogu wybiera najlepsze rozwiązanie wszelkich życiowych perypetii.

Życiową mądrością odznaczają się tu często prości ludzie – nieco odrzuceni przez współczesny świat, albo stojący nieco obok – w opozycji do młodszych, przebojowych, będących u szczytu kariery, postrzeganych przez świat jako ludzie sukcesu. Tak jest m.in. z panem Marciniakiem, staruszkiem, emerytowanym nauczycielem, który mówi „duże miasta są pełne małych ludzi…”.

To już drugi tom opowiadań ks. Piotra Kaczmarka. Pierwszy – „Cudem ocaleni. Historie niedokończone” – pochodzi z roku 2019 r.

Więcej o książce ks. Piotra Kaczmarka: POD WIEŻĄ KLASZTORU

Ks. Piotr Kaczmarek był gościem „Dobrej biblioteczki” i opowiedział nam o powstaniu książki, swoich inspiracjach, stworzonych bohaterach i najważniejszych wątkach, które poruszył w swojej książce.

 

AUDYCJA NR 7 – BRAT JAN VIANNEY
Data emisji: 2021-08-29

Na półkę naszej DOBREJ BIBLIOTECZKI trafia dziś kolejna cenna pozycja. Książka pt. „Brat Jan Vianney. Z Niepokalanowa na front wschodni”. To historia młodego franciszkanina, który posługiwał w Niepokalanowie za czasów św. Maksymiliana. Był zresztą bardzo lubiany i ceniony przez Ojca Kolbego. Gdy jego przyjaciele z Grodu Niepokalanej trafili do Oświęcimia, jego przymusowo wcielono do Wehrmachtu. Listy, które pisał z frontu do przyjaciół w Niepokalanowie, to przejmujące świadectwo miłości do Niepokalanej, całkowitego poddania się woli Bożej i powołania zakonnego.

Więcej o książce Grzegorza Kończewskiego „Brat Jan Vianney. Z Niepokalanowa na front wschodni”.

Niezwykłą historię brata Jana Vianneya opowiedział Paulinie Wysockiej pan Grzegorz Kończewski, krewny brata Jana Vianneya i autor książki „Brat Jan Vianney. Z Niepokalanowa na front wschodni”.

 

 

 

AUDYCJA NR 8 – GIETRZWAŁD. 160 OBJAWIEŃ MATKI BOŻEJ DLA POLSKI I POLAKÓW NA TRUDNE CZASY
Data emisji: 2021-09-05

8 września przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Gietrzwałdzkiej. Dlatego dziś w audycji DOBRA BIBLIOTECZKA zajrzymy do książki poświęconej objawieniom w Gietrzwałdzie. Przypomnijmy, że to jedyne zatwierdzone przez Kościół objawienia Matki Bożej w Polsce. W dniach od 27 czerwca do 16 września 1877 roku Maryja ukazała się ponad 160 razy trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej. Mimo iż Polski nie było wówczas na mapach świata, Maryja mówiła w języku polskim. Ukazywała się jako królowa zasiadająca na tronie, z Dzieciątkiem Jezus na kolanach. Pobudziło to ruch patriotyczny na ziemiach warmińskich i utrwaliło Maryjny kult w Polsce. Głównym przesłaniem Maryi dla Polaków była prośba, by codziennie odmawiali różaniec.

Więcej o książce Grzegorza Kasjaniuka „Gietrzwałd. 160 objawień Matki Bożej dla Polski i Polaków na trudne czasy”.

O swojej książce „Gietrzwałd. 160 objawień Matki Bożej dla Polski i Polaków na trudne czasy”, a także o tym, jak Maryja poprzez chorobę, utratę pracy, a w końcu uzdrowienie przyprowadziła do Gietrzwałdu – opowiedział Paulinie Wysockiej pan Grzegorz Kasjaniuk.

 

AUDYCJA NR 9 – O GODNOŚCI KOBIETY
Data emisji: 2021-09-12

Ważne miejsce w nauczaniu kardynała Stefana Wyszyńskiego zajmuje temat kobiety i jej godności. „Trzeba pouczać kobiety, że najlepszym kosmetykiem jest wewnętrzne dobro, które tkwi w ich sercu. Ono sprawia, że nawet brzydki człowiek ma jakiś szczególny urok, podczas gdy o pięknym a pustym mówi się: piękniś – i sprawa skończona” – mówił w sierpniu 1964 r. Jako wzór dla kobiet ukazywał swoją ukochaną Maryję. Zachęcał panie, by nie upodabniały się do mężczyzn, ale pielęgnowały swoją wyjątkową kobiecość, delikatność, opiekuńczość. Dostrzegał też wyjątkową pozycję kobiety w Kościele. „[…] świat kobiecy, bardziej nawet aniżeli świat męski, związany jest z Bogiem… […] Napisał ktoś, że odejście mężczyzn od Boga nie jest jeszcze największą tragedią świata, ale odejście kobiet jest tragedią niemalże krańcową, bo w takiej sytuacji nie ma już powrotu.

Dziś – w dniu wyniesienia do chwały ołtarzy kardynała Stefana Wyszyńskiego – sięgniemy po piękną książkę, zawierającą zbiór tekstów bł. Stefana Wyszyńskiego o kobiecie. O książce „O godności kobiety”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa SUMUS, opowiedziała Paulinie Wysockiej pani Beata Mackiewicz, kierownik Wydawnictwa Soli Deo.

 

AUDYCJA NR 10 i 11 – KRÓLOWO MAŁŻEŃSTW, MÓDL SIĘ ZA NAMI
Data emisji: 2021-09-19 i 2021-09-26

Dziś w audycji DOBRA BIBLIOTECZKA zajrzymy do książki „Królowo Małżeństw, módl się za nami. Miesiąc rozważań dla małżonków pragnących odnowić swoją miłość”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa SUMUS. To wyjątkowe rekolekcje podczas których rozważamy cnoty Matki Bożej, wymienione w Litanii Loretańskiej, w kontekście naszej relacji małżeńskiej. Okazuje się, że Maryja ma dla nas doskonałe rady.

„Wszystkie małżeństwa, które biorą udział w tych rekolekcjach, z całego serca błogosławię i obiecuję Wam modlitwę” – napisał w przedmowie do książki ks. Dominik Chmielewski. „Wiemy dobrze, że Matka Boża ma szczególną moc wypraszania nieprawdopodobnych łask, żeby uzdrowić każde sakramentalne małżeństwo. Pierwszy cud, którego Bóg dokonał przez wstawiennictwo Maryi, został uczyniony dla małżonków. Dlatego to właśnie Ona ma niezwykły duchowy autorytet, jako Matka Pięknej Miłości, aby zawalczyć o Wasze małżeństwo. Ale musicie Jej pomóc. W jaki sposób? Wejść w te rekolekcje. Dzięki tym rozważaniom umocnicie Wasz związek na tyle, że kiedy przyjdzie próba wierności, kiedy doświadczycie sprawdzianu Waszej miłości małżeńskiej, przetrwacie w pięknym stylu.”

Więcej o książce „Królowo Małżeństw, módl się za nami. Miesiąc rozważań dla małżonków pragnących odnowić swoją miłość”

Z autorką książki Ewą Grodzką i jej mężem Wojciechem rozmawiała Paulina Wysocka.

I część rozmowy (19 września 2021):

II część rozmowy (26 września 2021):

 

AUDYCJA NR 12 – EMILIA I KAROL WOJTYŁOWIE. RODZICE ŚW. JANA PAWŁA II
Data emisji: 2021-10-10

„Była bardzo pogodna i godziła się zawsze z wolą Bożą”, „dawała wzór, jak znosić cierpienie”, „nawet ci, co jej nie znali, wyczuwali w niej wewnętrzny spokój i głęboką wiarę” – to tylko kilka świadectw o pani Wojtyłowej, bo tak w Wadowicach mówiono na Emilię, mamę Karola Wojtyły. Kobietę, która urodziła i wychowała świętego. Jan Paweł II zawsze był wdzięczny swojej mamie za dar życia, za to, że postanowiła go urodzić, mimo iż lekarz mówił, że ani matka, ani dziecko nie przeżyją porodu. Emilia urodziła Karola przy dźwiękach śpiewanej w kościele obok Litanii Loretańskiej. Przez całe swoje życie była głęboko przekonana, że jej Loluś będzie kimś wyjątkowym.

Karol Wojtyła senior był zaś dla syna przykładem głębokiej modlitwy i zaufania Bogu. Lolek nie raz widział go klęczącego w nocy na pacierzach. Po śmierci matki i brata stali się sobie najbliższymi przyjaciółmi. Ojciec nauczył go nie tylko wiary, ale też miłości do Ojczyzny i teatru.

Drzewo poznaje się po owocach – to prosta ludowa prawda. Ale jakże trafna. Emilia i Karol Wojtyłowie wychowali dwóch synów. Jeden – Edmund – oddał życie, by ratować pacjentkę. Drugi – Karol – został kapłanem, papieżem i świętym. Co mówi to nam o rodzicach? Bardzo wiele.

Gościem Radia Niepokalanów była pani dr Milena Kindziuk, nauczyciel akademicki, publicystka, autorka licznych książek, m.in. pierwszej biografii rodziców Papieża Polaka pt. „Emilia i Karol Wojtyłowie. Rodzice św. Jana Pawła II”. W rozmowie z Pauliną Wysocką opowiedziała o Państwu Wojtyłach, których proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Kim byli? Co mówi nam dziś ich świadectwo?

 

AUDYCJA NR 13 – MÓJ DIALOG Z CHRYSTUSEM EUCHARYSTYCZNYM
Data emisji: 2021-10-17

W audycji DOBRA BIBLIOTECZKA przedstawiamy książkę Stefana kardynała Wyszyńskiego pt. „Mój dialog z Chrystusem Eucharystycznym. Rozważania i modlitwy eucharystyczne”. Ukazała się ona nakładem Wydawnictwa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SOLI DEO.

Ty mnie ciągle zapraszasz do wielkości i potęgi. Ty mi śpiewasz pieśń o potędze i wspaniałości synów Bożych, boś nam dał cud ubóstwienia. I ubóstwiasz mnie przez to, że karmisz swoim Bóstwem. Dałeś nam moc, abyśmy się stali synami Bożymi. Dajesz mojej duszy pocałunek Boży… Podnoszę moje czoło, moją twarz, oczy, usta, bo Ty chcesz złożyć na nich Twój Boski pocałunek. Dlatego ten moment zjednoczenia eucharystycznego jest tak wielki łaską! (Stefan kardynał Wyszyński, Laski, 30 lipca 1958 r.)

Książka to zbiór eucharystycznych rozważań kardynała Wyszyńskiego. To świadectwo niezwykłej bliskości z Trójcą Świętą, głębi relacji z Jezusem Eucharystycznym. Rozważania przybierają formę czułej rozmowy, ale także konkretnych wskazówek: co w naszym sercu powinno przemieniać się pod wpływem kontaktu z Eucharystią. Kardynał zachęca do postawy służby, przyjmowania swojego krzyża, odnajdywania woli Bożej w cierpieniu czy uśmiechania się do innych.

O książce opowiedziała Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, kierownik Wydawnictwa SOLI DEO, nakładem którego ukazała się książka.

 

AUDYCJA NR 14 i 15 – KOMPENDIUM PASTORALNE O RODZINNYM POGRZEBIE DZIECKA MARTWO URODZONEGO I TOWARZYSZENIU W ŻAŁOBIE OSIEROCONEJ RODZINIE
Data emisji: 2021-10-24 i 2021-10-31

15 października obchodziliśmy Dzień Dziecka Utraconego, czyli dziecka zmarłego w łonie mamy przed narodzeniem. W odniesieniu do tej daty, dziś w audycji DOBRA BIBLIOTECZKA sięgniemy po książkę nietypową, ale bardzo ważną. To „Kompendium pastoralne o rodzinnym pogrzebie dziecka martwo urodzonego i towarzyszeniu w żałobie osieroconej rodzinie”.

Kompendium określa m.in. warunki kościelnego pogrzebu i sposobów jego celebracji, a także chrześcijańskiego przeżywania w rodzinach i wspólnocie parafialnej żałoby po niezawinionej przez rodziców śmierci w okresie prenatalnym nieochrzczonego dziecka. Zawiera także informator pastoralno-liturgiczny, w którym zamieszczono dokumentację niezbędną do zorganizowanie pogrzebu dziecku martwo urodzonemu wraz ze szczegółowym omówieniem organizacji pochówku w przypadku, gdy płeć dziecka została ustalona oraz gdy pozostaje niezidentyfikowana. Publikacja otrzymała wyróżnienie Feniks 2021 w kategorii Kościół wobec współczesności.

O książce, a także o tym, jak radzić sobie w przypadku straty dziecka nienarodzonego, przeżywać żałobę, rozmawiać ze znajomymi i rodziną – opowiedział w rozmowie telefonicznej autor publikacji Piotr Guzdek.

Część I rozmowy (24 października 2021)

Część II rozmowy (31 października 2021)

 

AUDYCJA NR 16, 17 i 18 – MISTYCZNE MIASTO BOŻE
Data emisji: 2021-12-12, 2021-12-19 i 2021-12-26

Tym razem w audycji DOBRA BIBLIOTECZKA usłyszymy o książce, po którą warto sięgnąć, oczekując na Święta Bożego Narodzenia. Mowa o książce hiszpańskiej mistyczki, franciszkanki, czcigodnej Służebnicy Bożej Marii z Agredy pt. „Mistyczne miasto Boże czyli żywot Najświętszej Maryi Panny.

Autorka książki, Maria z Agredy, żyła w XVII wieku i od najmłodszych lat doświadczała mistycznych wizji i spotkań z Maryją i świętymi. Matka Boża opowiedziała jej krok po kroku swoje życie, od lat dziecięcych przy boku rodziców Anny i Joachima, przez czas przebywania w świątyni, później zaślubiny ze św. Józefem, poczęcie i narodzenie Syna Bożego, jego dorastanie, okres apostolski, aż po śmierć na krzyżu. Są to niezwykłe historie, które przybliżają nam Maryję, Józefa i Jezusa. To książka, która odrywa nas od codziennych spraw i kieruje nasz wzrok na sferę ducha. Sama Maryja złożyła obietnicę, że ten, kto przeczyta tę książkę, podyktowany przez nią życiorys, można powiedzieć nawet Jej autobiografię, ten nie pozostanie niezmieniony. Dar nawrócenia, przemiany serca, obudzenia wiary, nadziei – to tylko niektóre owoce lektury „Mistycznego miasta Bożego”. Książka ta ukazała się na początku XVIII wieku w Hiszpanii. Oryginał hiszpański przetłumaczono na język niemiecki; ta wersja z kolei została spolszczona przez księdza Franciszka Vogla w roku 1889. W 2005 roku powstało nowe polskie wydanie, którego język został nieco zmieniony, był był bardziej zrozumiały dla współczesnego odbiorcy.

Przez 3 kolejne spotkania przyjrzymy się kolejno św. Józefowi (12.12), Najświętszej Maryi Pannie (19.12) i wydarzeniom związanym z przyjściem na świat Maleńkiej Miłości (26.12).

Część I rozmowy (12 grudnia 2021) – ŚW. JÓZEF

Część II rozmowy (19 grudnia 2021) – ŚWIĘTA RODZINA

Część III rozmowy (26 grudnia 2021) – BOŻE NARODZENIE

 

AUDYCJA NR 19 – ZAWSZE BYŁAM SZCZĘŚLIWA
Data emisji: 2022-01-02

W kolejnym odcinku DOBREJ BIBLIOTECZKI sięgniemy po powieść opowiadającą o życiu bł. Marceliny Darowskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek pt. „Zawsze byłam szczęśliwa”. Gościem Pauliny Wysockiej będzie s. Wawrzyna Chwedoruk, niepokalanka, która opowie m.in. o tym, co skłoniło ją, by losy założycielki swojego zgromadzenia przedstawić w formie „zakonnego harlekina”.

Poznamy losy niezwykłej kobiety – bardzo kochanej żony i matki, która po śmierci męża i syna, postanawia założyć nowe zgromadzenie. Staje na jego czele, jednocześnie opiekując się małą córeczką Karoliną. Jej decyzja jest bardzo trudna do zaakceptowania dla rodziny, ale wolę Bożą Marcelina przedkłada ponad miłość do rodziców. Historia trzymająca w napięciu do końca. Warto ją poznać właśnie teraz, ponieważ 5 stycznia obchodzimy wspomnienie bł. Marceliny Darowskiej.

„Zawsze byłam szczęśliwa” – powieść biograficzna o Marcelinie Darowskiej, książka na jedną noc. Wzruszająca, choć budząca czasem sprzeczne emocje, historia pięknej, mądrej i bogatej kobiety, przeżywającej szczęśliwe lata małżeństwa, ból straty męża i syna, ryzykującej wszystkim, aby zrealizować pragnienie z dzieciństwa. Biały habit skrywał wielką złożoność problemów, z którymi przyszło się zmierzyć tej wychowawczyni pokoleń polskich kobiet. Do końca życia była nie tylko zakonnicą, ale matką Karoliny, babcią i prababcią. Kobieta o bogatym życiorysie także wewnętrznym: wielka nieodkryta mistyczka, łącząca głębokie życie duchowe z niezwykłą praktycznością.

 

AUDYCJA NR 20 i 21 – ROSJANIE W MIASTACH GUBERNI WARSZAWSKIEJ W LATACH 1864-1915
Data emisji: 2022-01-23 i 2022-01-30

W dniach 18-25 stycznia obchodziliśmy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku odbywa się on pod hasłem „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon”. Jest to szczególny czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań (katolicy, prawosławni, protestanci) spotykają się, by wspólnie się modlić, poznawać i dążyć do pokonywania narosłych latami barier.

Na ten czas w audycji DOBRA BIBLIOTECZKA pragniemy zaproponować Państwu ciekawą lekturę – książkę Piotra Wysockiego pt. „Rosjanie w miastach guberni warszawskiej w latach 1864-1915”. Nie jest to może typowa lektura do poduszki, a raczej solidna monografia ukazująca codzienność prawosławnych Rosjan, którzy żyli na polskich ziemiach w czasach zaborów.

Więcej o książce „Rosjanie w miastach guberni warszawskiej w latach 1864-1915”

Książka „Rosjanie w miastach guberni warszawskiej w latach 1864-1915” przedstawia życie codzienne rosyjskich żołnierzy, urzędników, w tym nauczycieli, oraz ich rodzin. Spoglądamy na zaborcę z zupełnie innej strony niż na lekcji historii. Dowiadujemy się na czym polegała praca Rosjan, jakie stanowiska najczęściej zajmowali, jaką otrzymywali pensję i na co mogli sobie za te pieniądze pozwolić. Poznajemy konkretnych ludzi – niektórzy z nich to zaangażowani rusyfikatorzy, donosiciele, inni bardzo solidni i uczciwi, chętni do pomocy sąsiedzi Polaków. Nie zapominajmy bowiem, że Rosjanie, żyjąc przez wiele lat obok Polaków, często zawierali z nimi przyjaźnie, a nawet zakładali mieszane rodziny. Autor ukazuje nam także rosyjskie rodziny, ich zwyczaje, zajęcia, czas wolny, święta i uroczystości. Pamiętajmy, że w znakomitej większości byli to ludzie wyznania prawosławnego. Przeczytamy więc o budowanych dla nich cerkwiach, czy to domowych (zaaranżowanych w zwykłych mieszkalnych budynkach), czy też odrębnych, pięknych świątyniach przenikniętych dymem kadzideł, oświetlonych blaskiem woskowych świec i wypełnionych śpiewem chóru. Wielu czytelników zdziwi pewnie fakt, że w ich rodzinnych miejscowościach była niegdyś prawosławna cerkiew. W niektórych miastach znajdziemy do dziś ślady obecności Rosjan.

Zapraszamy do wysłuchania fragmentów wypowiedzi autora książki Piotra Wysockiego, pochodzących z konferencji wygłoszonej przez niego w Białowieży w 2021 r., na zaproszenie Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne świętych Cyryla i Metodego w Białymstoku.

Część I (23 stycznia 2022):

Część II (30 stycznia 2022):

AUDYCJA NR 22, 23 i 24 – KOSMICZNA CELEBRACJA
Data emisji: 2022-02-06, 2022-02-13 i 2022-02-30

W najnowszym odcinku DOBREJ BIBLIOTECZKI, audycji o książkach pełnych dobrych wartości, zapraszamy na spotkanie z książką Patrycji Hurlak pt. „Kosmiczna celebracja”. Autorka to znana aktorka (m.in. z seriali Klan, Blondynka, Na Wspólnej, Pierwsza Miłość), nawrócona i uwolniona z duchowych zniewoleń, o czym pisała w bestsellerowej książce „Nawrócona wiedźma”. Tym razem daje świadectwo swojej wielkiej fascynacji Eucharystią. Podkreśla uniwersalny, wręcz kosmiczny wymiar każdej Mszy Świętej, która nawet odprawiana lokalnie, w niewielkim zgromadzeniu wiernych, zawsze jest sprawowana na ołtarzu świata i jednoczy Niebo z ziemią. W oparciu o nauczanie Magisterium i Ojców Kościoła oraz swoje osobiste świadectwo wiary, Autorka szczegółowo omawia kolejne fragmenty Mszy Świętej, wyjaśnia sens poszczególnych słów i gestów liturgicznych oraz znaczenie naczyń i szat używanych podczas celebracji.

W listopadzie 2021 roku Patrycja Hurlak była gościem spotkania „Oddaj się Maryi” w Niepokalanowie, gdzie opowiedziała o swojej książce.

Część I (06 lutego 2022):

Część II (13 lutego 2022):

Część III (20 lutego 2022):

 

AUDYCJA NR 25 – DZIECI BOGA
Data emisji: 2022-02-27

W kolejnym odcinku „Dobrej Biblioteczki” sięgnęliśmy po niezwykle inspirującą książkę, która jest dowodem na to, że cuda się zdarzają, a dla Pana Boga nie ma nic niemożliwego. Poznamy historie 12 kobiet, które otrzymały dar macierzyństwa za wstawiennictwem Matki Bożej Jasnogórskiej. Historie różne, ale równie piękne.

„Dzieci Boga” to świadectwa Mam, które doświadczyły łask i cudów macierzyństwa za wstawiennictwem Matki Boskiej Jasnogórskiej. Spisane w formach wywiadu, opowiadają o cierpieniu, bezsilności, nadziei, wierze, radości i miłości, których doświadczyły moje Bohaterki. Są to historie poruszające i bardzo potrzebne w dzisiejszym świecie oraz prawdziwe. Każda z Mam zgodziła się pokazać swój wizerunek.

„W obecnym świecie, chyba bardziej niż kiedykolwiek potrzebne są nam świadectwa zwykłych ludzi, którzy zawierzyli Bożej Opatrzności poprzez wstawiennictwo Maryi. Pomimo tak ogromnego rozwoju nauki i medycyny nadal w ludzkim życiu jest miejsce na cud, nawet jeżeli czasem tak trudno w niego uwierzyć” – napisał o książce Piotr Hartmann, lekarz pediatra, tata trójki dzieci

Gościem Pauliny Wysockiej była Magdalena Kamińska, autorka książki.

 

AUDYCJA NR 26 – NIE JESTEŚMY TACY STRASZNI. BISKUP WŁÓCZYŃSKI I JEGO DRUŻYNA
Data emisji: 2022-04-24

Bp Krzysztof Nitkiewicz to chyba jedyny biskup na świecie, który pisze kryminały. Jest już autorem dwóch tego typu publikacji: „Klucz do serca biskupa” oraz „Migotanie komór”. Tym razem do rąk miłośników intryg trafia audiobook „Nie jesteśmy tacy straszni. Biskup Włóczyński i jego drużyna”. To dziewiętnaście opowiadań, które brawurowo przeczytał Aleksander Mikołajczak.

Audiobook to prawie 400 minut doskonałej zabawy w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek nękających Rzymkowiec oraz jego mieszkańców. Do nagrania dołączono również książeczkę z nowym opowiadaniem o biskupie Włóczyńskim.

8 lutego w Warszawie odbyło się spotkanie z ks. bp. Krzysztofem Nitkiewiczem, który opowiedział o swoich książkowych inspiracjach, wydanych dotychczas publikacjach i biskupie Włóczyńskim. Rozmowę prowadzi o. Stanisław Tasiemski z Katolickiej Agencji Informacyjnej.

 

AUDYCJA NR 28 i 29 – MAŁŻEŃSTWO W TAJEMNICACH RÓŻAŃCA
Data emisji: 2022-10-02 i 2022-10-09

Przedstawiamy świetną lekturę (nie tylko) na październik. „Małżeństwo w tajemnicach różańca” to najnowsza propozycja od Wydawnictwa SUMUS. Ewa Grodzka, żona i mama wraz z ks. Kamilem Dąbrowskim, duszpasterzem małżeństw w różańcowych rozważaniach ukazują nam piękno małżeństwa, które podobnie jak tajemnice różańca bywa radosne, bolesne, pełne światła i chwalebne.

Różaniec uczy pokory, podobnie jak uczy jej małżeńska codzienność. Kto nie pokocha różańca, znuży się także rutyną życia rodzinnego. Codziennie, ciągle od nowa powtarzamy proste czynności, wypełniamy podobne obowiązki, słuchamy tego samego głosu, patrzymy w te same oczy – męża lub żony. Zupełnie tak, jak w kółko powtarza się „Zdrowaś Maryjo…”. Rzecz nie w tym, by zacząć i skończyć, a raczej by trwać, na przemian powtarzając codzienne gesty miłości… 28-dniowe rekolekcje małżeńskie pozwolą zbliżyć się do siebie i do Pana Boga – pisze Ewa Grodzka.

Autorzy, w rozmowie z Pauliną Wysocką, odpowiedzieli nam na pytania jak powstawała książka, dlaczego różaniec to idealna modlitwa dla małżonków oraz podzielili się świadectwem swoich różańcowych zmagań.

Część 1

Część 2

 

AUDYCJA NR 30 i 31 – SZCZĘŚCIE WE TROJE
Data emisji: 2022-10-16 i 2022-10-23

Do DOBREJ BIBLIOTECZKI Radia Niepokalanów trafia kolejna książka poświęcona małżeństwu i rodzinie.

„Szczęście we troje” to siedem rozmów z siedmioma małżeństwami. „Siedem par dzieli się swoim życiowym doświadczeniem i receptą na stworzenie szczęśliwego małżeństwa. Mają dzieci, wnuki, a w jednym przypadku nawet i prawnuki. Są wśród nich rodzice biologiczni, ale też adopcyjni i zastępczy. Jest też para, która dopiero rozpoczyna małżeński staż, więc wszystko przed nimi. Nie są to idealne małżeństwa, niedościgłe wzorce, ale zwykli ludzie, którzy mierzą się – jak każdy z nas – ze swoimi słabościami, wadami, wzlotami i upadkami. Przeżyły różne dramaty i cierpienia, takie jak utrata lub niepełnosprawność dziecka, bankructwo czy zdrada. Co więc sprawia, że każdego dnia pokonują życiowe burze i wypływają na spokojne fale?”.

O tych niezwykłych spotkaniach opowie nam autorka książki, dziennikarka – Marzena Juraczko.

Część 1

Część 2