Na franciszkańskim szlaku

Pokój i dobro! „NA FRANCISZKAŃSKIM SZLAKU czyli radiowe podróże śladami św. Franciszka” to audycja powstała z miłości do wszystkiego co franciszkańskie.

Wybierzemy się razem na pielgrzymki do franciszkańskich sanktuariów i kościołów, usłyszymy historie życia i powołania naśladowców świętego Franciszka z Asyżu, poznamy franciszkański charyzmat, spotkamy ciekawych ludzi. Nie ograniczymy się tylko do jednego koloru – czarnego (franciszkanie konwentualni noszą czarne habity). Przedstawimy Wam franciszkański świat we wszystkich kolorach.

Zapraszają: o. Robert Serafinowski, br. Józef Jankowski i Paulina Wysocka.

SŁUCHAJ: niedziela (od 18 lipca) – godz. 12.15. Powtórki w czwartki – godz. 20.30.


AUDYCJE ARCHIWALNE:

AUDYCJA NR 1 – SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ ŚWIĘTORODZINNEJ W MIEDNIEWICACH cz. 1
Data emisji: 2021-07-18

Naszą podróż franciszkańskim szlakiem rozpoczynamy od pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach. W pierwszej części poznamy historię małego obrazka Świętej Rodziny, który Jakub Trojańczyk przyniósł z odpustu w Studziannej. Obrazek szybko zasłynął cudami. W stodole gospodarza rozpoczęły się objawienia Świętej Rodziny. Po sanktuarium oprowadza nas br. Piotr Jankowski.

 

AUDYCJA NR 2 – SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ ŚWIĘTORODZINNEJ W MIEDNIEWICACH cz. 2
Data emisji: 2021-07-25

Naszą podróż franciszkańskim szlakiem rozpoczynamy od pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach. W drugim odcinku poznamy historię sanktuarium w Miedniewicach, które było miejscem schronienia powstańców styczniowych i wielu patriotów. Dowiemy się dlaczego w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej znajdują się czarne ołtarze. Zajrzymy też do niezwykłego konfesjonału, przez który uciekali powstańcy. Poznamy historię kilku cudów wyproszonych u Świętej Rodziny. Po sanktuarium oprowadza nas br. Piotr Jankowski.

 

AUDYCJA NR 3 – SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ ŚWIĘTORODZINNEJ W MIEDNIEWICACH cz. 3
Data emisji: 2021-08-01

Kontynuujemy pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach. W trzecim odcinku zejdziemy do krypt usytuowanych pod kościołem. Po sanktuarium oprowadza nas br. Piotr Jankowski.

 

AUDYCJA NR 4 – GRUPA BRĄZOWA WAPM
Data emisji: 2021-08-08

Dziś wybierzemy się na franciszkańską wędrówkę szlakiem Grupy Brązowej Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej, która właśnie jest w drodze na Jasną Górę.

Z o. Sylwestrem Gąglewskim, odpowiedzialnym za organizację franciszkańskiej Grupy Brązowej Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej, rozmawiał o. Robert Serafinowski, redaktor programowy Radia Niepokalanów i wielokrotny pielgrzym.

 

AUDYCJA NR 5 – SANKTUARIUM ŚW. ANTONIEGO i BŁ. RAFAŁA W ŁODZI-ŁAGIEWNIKACH cz. 1
Data emisji: 2021-08-15

Tym razem zapraszamy na pielgrzymkę do Łodzi-Łagiewnik, gdzie znajduje się Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego i bł. Rafała Chylińskiego. Zawieźliśmy tam intencje naszych Słuchaczy. Klasztor franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach powstał w miejscu objawień św. Antoniego z Padwy. Do dziś trwa tam żywy kult św. Antoniego.

Po łagiewnickim sanktuarium oprowadził nas jego kustosz i gwardian klasztoru o. Radosław Tomczak.

W I części naszej pielgrzymki poznamy historię objawień św. Antoniego w Łodzi, pospacerujemy po łagiewnickim lesie w poszukiwaniu drewnianych kapliczek i pomodlimy się w intencjach naszych Słuchaczy.

 

AUDYCJA NR 6 – SANKTUARIUM ŚW. ANTONIEGO i BŁ. RAFAŁA W ŁODZI-ŁAGIEWNIKACH cz. 2
Data emisji: 2021-08-22

Tym razem zapraszamy na pielgrzymkę do Łodzi-Łagiewnik, gdzie znajduje się Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego i bł. Rafała Chylińskiego. Zawieźliśmy tam intencje naszych Słuchaczy. Klasztor franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach powstał w miejscu objawień św. Antoniego z Padwy. Do dziś trwa tam żywy kult św. Antoniego.

Po łagiewnickim sanktuarium oprowadził nas jego kustosz i gwardian klasztoru o. Radosław Tomczak.

W II części pielgrzymki zwiedzimy Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego i bł. Rafała Chylińskiego.

 

AUDYCJA NR 7 – SANKTUARIUM ŚW. ANNY W SMARDZEWICACH
Data emisji: 2021-08-29

W tym roku przypada 50-ta rocznica powrotu Franciszkanów do Smardzewic. Jak wiemy z historii, w 1864 roku za poparcie Powstania Styczniowego, nastąpiła kasata klasztoru, a parafia została przekazana księżom diecezjalnym. W 1971 roku Franciszkanie na nowo powrócili do Smardzewic, a pierwszym proboszczem został o. Teofil Ołówek.

SMARDZEWICE – to w tej miejscowości w 1620 roku, według podań, ubogiemu wieśniakowi Wojciechowi Głowie ukazała się święta Anna, Matka Najświętszej Maryi Panny. Prosiła, aby czczono ją na tym miejscu razem z córką – Maryją i wnukiem – Jezusem. Na miejscu objawienia najpierw wzniesiono drewniany krzyż a następnie małą drewniana kapliczkę. Miejsce objawienia zaczęło szybko słynąć cudami i doznawanymi łaskami za wstawiennictwem św. Anny.

Dziś zapraszamy na pielgrzymkę do Smardzewic, gdzie znajduje się Sanktuarium św. Anny. Oprowadzi nas gwardian – o. Mariusz Kapczyński.

 

AUDYCJA NR 8 – SANKTUARIUM ŚW. ANNY W RADZIEJOWIE
Data emisji: 2021-09-05

Dziś zapraszamy na pielgrzymkę do Radziejowa, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W tym roku przypada 25 -ta rocznica erygowania Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Radziejowie. O historii tego miejsca, która sięga czasów Władysława Łokietka i bitwy pod Płowcami, opowiedzą nam o. Edward Podgórski oraz o. Krzysztof Tarnowski – gwardian i proboszcz parafii.

Dzisiaj (5 września) odbywają się w Radziejowie główne obchody jubileuszowe. Jakie wotum dziękczynne z tej okazji ufundowali parafianie? Jakiej inicjatywy podjęła się w tym dniu franciszkańska parafia? Jakie są związki Władysława Łokietka z klasztorem franciszkanów? Oraz co znajdziemy w klasztornym ogrodzie? O tym wszystkim w dzisiejszej audycji.

 

AUDYCJA NR 9 – LASKI K/WARSZAWY cz. 1
Data emisji: 2021-09-12

W dniu beatyfikacji dwojga nowych polskich błogosławionych, zapraszamy naszych Słuchaczy w duchową podróż do miejsca, gdzie po raz pierwszy spotkali się: Prymas Wyszyński i Matka Czacka. Są to podwarszawskie Laski, gdzie od ponad 100 lat znajduje się siedziba Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi oraz macierzysty dom Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Na spacer po tym niezwykłym miejscu, zaprasza siostra Radosława Podgórska.

 

AUDYCJA NR 10 – LASKI K/WARSZAWY cz. 2
Data emisji: 2021-09-19

Zapraszamy na II część rozmowy z siostrą Radosławą Podgórską ze Zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża. Siostra opowie nam o założycielce swojego zgromadzenia i nowej błogosławionej Matce Elżbiecie Róży Czackiej. Swoje pierwsze śluby zakonne złożyła jako franciszkańska tercjarka. Pragnęła aby to św. Franciszek był patronem powstającego nowego zgromadzenia: Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

 

AUDYCJA NR 11 – KLASZTOR FRANCISZKANÓW W WYSZOGRODZIE
Data emisji: 2021-09-26

Tym razem w audycji „Na franciszkańskim szlaku…” zapraszamy w podróż do Wyszogrodu. Znajduje się tam klasztor ojców franciszkanów i mały kościółek pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej. Nie jest to wprawdzie kościół parafialny, ale chętnie przyjeżdżają tu sympatycy św. Franciszka z okolic. Kościół położony jest nad rzeką Wisłą, w pięknej okolicy. Otoczony został ogrodem, który uprawiają ojcowie ze wspólnoty klasztornej. Na terenie klasztoru jest też kilka pokoi dla pielgrzymów.

Naszym przewodnikiem po Wyszogrodzie będzie gwardian klasztoru o. Marek Iwański.