Wydarzenia

Radio Niepokalanów na multipleksie DAB+

Od 6 kwietnia można nas słuchać także w eksperymentalnym multipleksie DAB+ spółki BCAST. Multipleks testowy dostępny jest w Gdańsku, Katowicach, Warszawie i Wrocławiu.

DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus) to technologia radiofonii cyfrowej. Aby użytkownicy mogli słuchać radia w tej technologii, muszą posiadać odpowiedni odbiornik. Jedną z przyczyn stworzenia i wdrażania DAB+ jest przepełnienie częstotliwości tradycyjnego radia analogowego. Dużą zaletą odbioru sygnału w ten sposób jest jego duża odporność na zakłócenia w ruchu, nawet w przypadku poruszania się z dużą prędkością.

Oczywiście Radia Niepokalanów można wciąż słuchać na terenie woj. łódzkiego – 98,6 FM oraz mazowieckiego – 102,7 FM, a także ONLINE: http://radioniepokalanow.pl/posluchaj-online/index.html


Radio Niepokalanów na Targach SACROEXPO 2021, 27-29 września 2021

Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO od ponad 20 lat staje się miejscem, gdzie religia spotyka się ze światem biznesu. Kolejna, 22. edycja święta branży sakralnej rozpoczęła się dziś, 27 września i potrwa do środy, 29 września.

Na Targach można spotkać m.in. przedstawicieli Radia Niepokalanów (na zdjęciu obok dyr RN – o. Grzegorz Klimczyk), Instytutu Maryjno – Kolbiańskiego „Kolbianum”, Wydawnictwa OO. Franciszkanów w Niepokalanowie oraz Franciszkańskiego Biura Podróży „Patron Travel”.

Hale wystawiennicze Tragów Kielce na trzy dni zamieniają się w miejsce spotkania z malarstwem, rzeźbą, rzemiosłem, architekturą, książką.

Deklaracje udziału w wydarzeniu złożyło ponad 150 firm z 7 krajów: Polski, Słowacki, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Chorwacji i Hiszpanii. Warto podkreślić, że wystawa zorganizowana w 2020 roku przyciągnęła ponad 2500 zwiedzających i była jedynym tego typu wydarzeniem w Polsce.

Zwykle przedmioty do niezwykłych celów

Podczas wystawy Sacroexpo prezentowane są produkty i usługi związane z codziennym funkcjonowaniem kościołów i miejsc kultu. W Targach Kielce prezentowana jest muzyka, sztuka, architektura wnętrz i krajobrazu, nekropolie, budownictwo, instalacje alarmowe, ludwisarstwo, ewangelizacja multimedialna oraz wszelka działalność religijna.

Wśród oferty wystawców wrześniowych targów branży sakralnej można zapoznać się m.in z przedmiotami liturgicznymi, niepowtarzalnymi wyrobami artystycznymi oraz pełnym wachlarzem wydawnictw religijnych. Nie zabraknie prezentacji najnowszych technologii i rozwiązań wykorzystywanych w budownictwie, architekturze i podczas rewitalizacji obiektów sakralnych, w tym systemów grzewczych, nagłośnieniowych czy zabezpieczających.

Te zwykłe przedmioty, których pełną gamę odkryć można podczas targów Sacroexpo, stają się narzędziem do niezwykłych celów. Z szeroką ofertą wystawców Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów można się zapoznać również poprzez pasaż handlowy sacroexpo.online

Spotkania z wiarą

SACROEXPO to także wyjątkowe wydarzenia towarzyszące. Od lat wystawie branży sakralnej towarzyszą merytoryczne konferencje i spotkania, szkolenia, warsztaty oraz wystawy. W programie każdej edycji targów znajdują się wydarzenia dedykowane administracji obiektów sakralnych i zakonnych, czy właścicielom sklepów z dewocjonaliami. Co roku przygotowane są również pokazy, występy artystyczne i spotkania z ciekawymi osobistościami, poruszającymi najbardziej aktualne problemy współczesnego świata.


Wyremontowane pomieszczenia radiowe – oficjalnie otwarte i poświęcone! 12 czerwca 2021

12 czerwca nastąpiło oficjalne otwarcie i poświęcenie wyremontowanych pomieszczeń radiowych. Nowy wygląd zyskały studio emisyjne, teraz już cyfrowe studio im. św. Maksymiliana Kolbego oraz zmodernizowane studio nagrań, któremu nadano imię ojca Wenantego Katarzyńca.

12 czerwca to data nieprzypadkowa. Tego dnia wspominamy patronów radiowego klasztoru* – o. Antonina BAJEWSKIEGO, o. Piusa BARTOSIKA, br. Tymoteusza TROJANOWSKIEGO i br. Bonifacego ŻUKOWSKIEGO. Po uroczystej Mszy świętej odpustowej w niepokalanowskiej bazylice, której przewodniczył obecny prowincjał, a niegdyś pierwszy dyrektor Radia, po jego reaktywacji w 1991 roku – o. Grzegorz Bartosik, ojcowie franciszkanie, pracownicy i zaproszeni goście udali się do siedziby radia i uczestniczyli w poświęceniu nowo wyremontowanych pomieszczeń. Poświęcone zostały także wizerunki męczenników z Niepokalanowa, które wzbogacą radiową kaplicę.

W tym roku 12 czerwca przypadło także wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Jest to wspomnienie ruchome, które „wypadło” akurat w tę sobotę. Wierzymy, że ta przypadkowa po ludzku zbieżność to błogosławieństwo Matki Bożej dla Dzieła, jakim jest Radio Niepokalanów. To Jej piękny uśmiech, posłany nam z Nieba i dowód na to, że dzieła św. Maksymiliana są własnością Niepokalanej i to Maryja Niepokalana ma tu, jak chciał założyciel tego miejsca, najwięcej „do powiedzenia”.

W homilii o. prowincjał, Grzegorz Bartosik przybliżył błogosławionych męczenników. Zaznaczył, że swoją świętość kształtowali, mając za wzór ojca Maksymiliana – tak, jak on byli zakochani w Panu Bogu i tak, jak on byli wpatrzeni w Niepokalaną, kochali ją i od niej się uczyli.

O. Bartosik przypomniał również, że św. Maksymilian wskazywał i nadal wskazuje, że droga przez Maryję to najkrótsza i najpewniejsza droga do zbawienia. „Dzisiaj święto Niepokalanego Serca Maryi – mówił. Chcemy wpatrywać się w to serce Maryi, by tak, jak św. Maksymilian i jak błogosławieni męczennicy z Niepokalanowa podążać drogą do nieba razem z Maryją i z Jej pomocą.”

Przywołał także objawienia w Fatimie, gdzie Matka Boża przekazała Łucji wolę Chrystusa, by Serce Maryi było szczególnie czczone przez ludzi. „Ten kult Najświętszego Serca Maryi ma zawierać trzy elementy – mówił o. Grzegorz Bartosik. „Po pierwsze wynagrodzenie za grzechy nasze i całego świata, czemu mają służyć nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca; po drugie kult NSM to naśladowanie Matki Bożej – mamy być posłuszni Panu Bogu, kochający bliźnich, otwarci na natchnienia Ducha Świętego, mamy słuchać Słowa Bożego, budować pokój i jedność, być ludźmi pokornymi. I wreszcie trzeci element Nabożeństwa do NSM to zawierzenie temu Sercu, nasze osobiste zawierzenie, ale także zawierzenie całego świata, jakiego dokonywali papieże, czy zawierzenie naszej Ojczyzny, jakiego dokonywali, czy dokonują prymasi polscy. Dlaczego? Dlatego, że wobec naszej słabości, wobec niepewności jutra, chcemy by Pan Jezus wraz ze swoją Matką nas prowadził” (…)

Na koniec o. Prowincjał przekazał życzenia wpólnocie radiowej, pracownikom i współpracownikom Radia Niepokalnów, a także wszystkim Słuchaczom: „Niech błogosławieni męczennicy z Niepokalanowa będą dla nas wzorem miłości do Pana Boga, miłości do Niepokalanej, miłości do bliźniego. Miłości, która przebacza nawet najcieższe rany i zranienia, tak, jak oni przebaczali swoim oprawcom w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Abyśmy od o. Maksymiliana i od błogosławionych męczenników z Niepokalanowa, uczyli się tej miłości, ale także gorliwości apostolskiej oraz troski o zbawienie innych ludzi. Niech św. Maksymilian i błogosławieni męczennicy z Niepokalanowa orędują za nami i będą dla nas wzorem, a Matka Boża Niepokalana, której Sercu zawierzamy się, niech nas otacza swoją opieką i prowadzi”.

Wszystkim zgromadzonym oraz Słuchaczom Radia Niepokalanów za modlitwę odpustową oraz za wszelkie modlitwy, które są zanoszone w intencji Radia dziękował na zakończenie Eucharystii dyrektor – o. Grzegorz Klimczyk. Dziękował także wszystkim Tym, dzięki którym remont radiowych pomieszczeń okazał się możliwy. „W dalszym ciągu proszę o wsparcie modlitewne, to jest najważniejsze, o ofiary, byśmy mogli to dzieło św. Maksymiliana udoskonalać poprzez dobry sprzęt radiowy, poprzez dobre audycje, aby dzięki nim umacniać wiarę w naszej codzienności” – mówił dyrektor Radia Niepokalanów.

Fotorelacja z uroczystości dostępna TUTAJ

Oprac. Malwina Szymańska


*Na mocy Dekretu Ministra Prowincjalnego Prowincji Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych z dnia 18 stycznia 2018 r., budynek, w którym znajduje się Radio Niepokalanów, został organizacyjnie wyłączony z Klasztoru w Niepokalanowie i stał się odrębnym klasztorem: Błogosławionych Męczenników z Niepokalanowa.

W związku z tym, radiowy klasztor ma także odrębne władze – gwardiana, którym jest obecnie o. Robert Serafinowski. Jest on odpowiedzialny m.in. za organizację życia ojców i braci mieszkających na terenie klasztoru. Radio Niepokalanów to także instytucja prywatna – dzieło prowincji warszawskiej. Jako taka, posiada swojego dyrektora, którym jest o. Grzegorz Klimczyk. Dyrektor zarządza Radiem Niepokalanów i pracą jego pracowników – zarówno świeckich, jak i zakonnych.