Po górach, dolinach czyli górskimi ścieżkami ku niebu

Audycja, która powstała z miłości do gór. Zaprasza Mikołaj Grudziński.

SŁUCHAJ:
Wtorki – godz. 9.15 (premiera)
Czwartki – godz. 21.30 (powtórka)


AUDYCJE ARCHIWALNE:

AUDYCJA NR 1 – GIEWONT
Data emisji: 2023-01-03

„W pierwszej audycji z cyklu „Po górach dolinach” – czyli górskimi ścieżkami ku niebu, postanowiłem zająć się jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych szczytów górskich w Polsce – Giewontem” – mówi pomysłodawca audycji, Mikołaj Grudziński.

Czy Giewont (1894 m n.p.m.; Tatry Zachodnie) rzeczywiście jest taki ogromny, jak się wydaje? Czy łatwo się na niego dostać i czy jest to trudna wyprawa? Czy legendarny śpiący rycerz kiedykolwiek powstanie? „Na te i inne pytania postaram się znaleźć odpowiedź już we wtorek, 3 stycznia o 9.15” – zapowiada Mikołaj.

 

AUDYCJA NR 2 – ŚWINICA
Data emisji: 2023-01-10

Jako że Tatry to moje ulubione góry, w drugiej audycji „Po górach, dolinach – czyli górskimi ścieżkami ku niebu” zabieram Państwa na kolejny tatrzański szczyt! Tym razem będzie to Świnica (Tatry Wysokie, 2302 m n.p.m.). Skąd wzięła się nazwa i dlaczego Świnica jest tak niebezpieczna zarówno latem jak i zimą? Kto był pierwszym jej zdobywcą i czy na jej niższy wierzchołek można i da się wejść?

Jeśli te i inne zagadnienia, dotyczące właśnie Świnicy są dla Państwa interesujące, serdecznie zapraszam do wysłuchania najbliższej audycji „Po górach, dolinach – czyli górskimi ścieżkami ku niebu”. Mikołaj Grudziński.

 

AUDYCJA NR 3 – BUTY GÓRSKIE
Data emisji: 2023-01-17

Każdy, nawet mało ogarnięty turysta górski, wie, że najważniejszym elementem górskiego ekwipunku są… buty. Dlatego w kolejnej audycji zajmiemy się właśnie butami górskimi. Jak i z czego są zbudowane? Jakie są ich rodzaje i przeznaczenie? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

 

AUDYCJA NR 4 – ODZIEŻ GÓRSKA
Data emisji: 2023-01-24

Jak i w co ubrać się w góry? Czym charakteryzuje się odzież termiczna i materiały z których powstaje? Czemu służą kolejne warstwy odzieży w górach?

 

AUDYCJA NR 5 – TARNICA
Data emisji: 2023-01-31

Bohaterką najbliższego odcinka będzie najwyższy szczyt Bieszczad – Tarnica. Nazwa tego szczytu ma pochodzenie rumuńskie i co ciekawe wcale nie określa szczytu, a co? Wszystkich zaciekawionych i tych mniej ciekawskich też… zapraszam do słuchania audycji „Po górach, dolinach – czyli górskimi ścieżkami ku niebu”. Mikołaj Grudziński.

 

AUDYCJA NR 6 – TURBACZ
Data emisji: 2023-02-07

Turbacz (1310 m n.p.m.) – najwyższy szczyt w Gorcach, to szczyt zwornikowy, czyli inaczej rozróg. Nie wiecie, co to znaczy? Nie szkodzi, już za chwilę w audycji „Po górach, dolinach – czyli górskimi ścieżkami ku niebu” wszystko wyjaśnię, a może nawet nieco więcej… Zapraszam! Mikołaj Grudziński.

 

AUDYCJA NR 7 – ŚNIEŻNIK
Data emisji: 2023-02-14

ŚNIEŻNIK (1425 m n.p.m.) – ten szczyt trzeba zdobyć, by zdobyć Koronę Gór Polski, ale zdecydowanie warto wejść na Śnieżnik także z setki innych powodów. W dniu zakochanych, nie będzie historii miłosnych, ale będzie historia o górze, która niegdyś przewyższała swoją wysokością dzisiejsze Himalaje… Ciekawi? W takim razie zapraszam do wysłuchania audycji „Po górach, dolinach – czyli górskimi ścieżkami ku niebu”. Mikołaj Grudziński.

 

AUDYCJA NR 8 – ROZMOWA Z MARCINEM WERNIKIEM, PRZEWODNIKIEM GÓRSKIM cz. 1
Data emisji: 2023-02-21

W najbliższej audycji: „Po górach dolinach” poznamy Marcina Wernika (na zdjęciu z lewej), wspinacza, górskiego przewodnika międzynarodowego, ratownika TOPR-u. Mikołaj Grudziński (na zdjęciu z prawej) porozmawia ze swoim Gościem nie tylko o górach, ale także o tym, jak wygląda praca przewodnika wysokogórskiego oraz o zasadach wstępowania w szeregi TOPR-u i pracy tej organizacji od podszewki.

 

AUDYCJA NR 9 – ROZMOWA Z MARCINEM WERNIKIEM, PRZEWODNIKIEM GÓRSKIM cz. 2
Data emisji: 2023-02-28

 

AUDYCJA NR 10 – ROZMOWA Z MARCINEM WERNIKIEM, PRZEWODNIKIEM GÓRSKIM cz. 3
Data emisji: 2023-03-07

 

AUDYCJA NR 11 – ROZMOWA Z MARCINEM WERNIKIEM, PRZEWODNIKIEM GÓRSKIM cz. 4
Data emisji: 2023-03-14

 

AUDYCJA NR 12 – ŚWIĘTY KRZYŻ
Data emisji: 2023-03-21

W najbliższej audycji będzie wielkopostnie, dlaczego? Bo w naszych górskich wędrówkach zajdziemy na Łysą Górę, czyli na Święty Krzyż w Górach Świętokrzyskich właśnie. Trochę historii, trochę topografii, trochę ciekawostek…

 

AUDYCJA NR 13 – ŚNIEŻKA
Data emisji: 2023-03-28

W najbliższej audycji „Po górach – dolinach” będę mówił o szczycie, który jest najwyższym szczytem: Karkonoszy, Sudetów, Śląska i Czech, ma największą w Polsce deniwelację wynoszącą 1203m., czyli jest najwybitniejszym szczytem w Polsce. Należy do korony Europy i Korony Gór polski. O jakim szczycie mowa?

 

AUDYCJA NR 14 – SZRENICA
Data emisji: 2023-04-04

Zapraszamy na wycieczkę na Szrenicę, kolejny szczyt w Karkonoszach. Jak się dostać? Ile wokół jest schronisk? I skąd wzięła się nazwa szczytu?

 

AUDYCJA NR 15 – KOŚCIELEC
Data emisji: 2023-04-11

Dziś wybieramy się w Tatry Wysokie. Będziemy wspinać się na wysokość 2155 m. na Kościelec. To szczyt w Dolinie Gąsienicowej, znajduje się w bocznej Grani Kościelców, która od Zawratowej Turni odbiega w północnym kierunku, dzieląc Dolinę Gąsienicową na Czarną i Zieloną.