ROK W NIEPOKALANOWIE – przegląd wydarzeń

Co wydarzyło się w Niepokalanowie i w Radiu Niepokalanów w 2022 roku? Zapraszamy na przegląd wydarzeń 2022 roku.

1) 8 stycznia – 100 lecie „Rycerza Niepokalanej”

Nie znamy dokładnej daty ukazania się pierwszego numeru „Rycerza Niepokalanej”. Wiemy tylko, że wyszedł on w styczniu 1922 r. Na dzień obchodów 100-lecia „Rycerza Niepokalanej” wybrano 8 stycznia – w rocznicę urodzin i chrztu Rajmunda Kolbego, późniejszego św. Maksymiliana.

O historii powstania Rycerza opowiedział nam o. Piotr Szczepański, redaktor naczelny „Rycerza Niepokalanej”.

W związku z 100. rocznicą wydania pierwszego numeru „Rycerza Niepokalanej”, w sali św. Bonawentury w Niepokalanowie zaproszeni goście i uczestnicy jubileuszu mogli wysłuchać okolicznościowych referatów. Głównym punktem uroczystości jubileuszowej była Msza święta, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski – ordynariusz archidiecezji krakowskiej.

Jak wesprzeć „Rycerza Niepokalanej”? Najlepiej modlitwą.

„Rycerz Niepokalanej” został także w tym roku nagrodzony przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich Małym Feniksem. To statuetka, która trafia osób i instytucji, które mogą poszczycić się największymi dokonaniami na polu promocji książek i wartości chrześcijańskich, katolickich, religijnych w mediach i na innych płaszczyznach. Nagroda została wręczona w Warszawie podczas XXVII Targów Wydawców Katolickich.

2) 24 lutego – wybuch wojny na Ukrainie

24 lutego rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Już 2 dni później w Niepokalanowie odbyła się wzmożona modlitwa w intencji pokoju podczas Nocy walki o błogosławieństwo dla Polski. Tej nocy ks. Dominik Chmielewski oddał „tego szaleńca, który chce wywołać trzecią wojnę światową, szaleńcowi Niepokalanej – Maksymilianowi Kolbemu”, aby odwrócić losy wojny i wyprosić błogosławieństwo pokoju. Ks. Dominik – prowadzący spotkanie, zwrócił uwagę, że w listopadzie, gdy planowano spotkanie, nikt nie wiedział, że będzie ono tak wymowne, w kontekście wydarzeń, które obecnie dzieją się na Ukrainie. „Musimy przygotować się na ciężkie czasy, na całkowite zaufanie Jezusowi, na bardzo intymną relację, abyśmy wszystkie trudne wydarzenia przeżyli tak, jak Bóg chce, byśmy je przeżyli” – zaznaczył ks. Dominik.

Niedługo później do Polski zaczęli napływać pierwsi uchodźcy z Ukrainy. Kilka rodzin znalazło schronienie w niepokalanowskim klasztorze.

3) Ostatnie pożegnanie osób ważnych dla Niepokalanowa i Radia Niepokalanów

25 lutego 2022 roku do Niebieskiego Niepokalanowa odszedł ojciec Paulin Władysław Sotowski. Miał 84 lata.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się we wtorek, 1 marca o 11.00 w Niepokalanowie. Dla społeczności radiowej to bardzo symboliczna data. Tego dnia, 1 marca Radio Niepokalanów obchodziło jednocześnie 27. rocznicę wznowienia swojej działalności. Jedną z osób, która walczyła o istnienie Radia Niepokalanów, przed niemal 30. laty, był właśnie o. Paulin Sotowski. Wspomniał o tym w homilii prowincjał warszawskich franciszkanów, o. Grzegorz Bartosik.

Tego dnia Radio Niepokalanów zyskało wielkiego orędownika – podkreślił o. Jan Maciejowski, wikariusz generalny zakonu franciszkanów.

o. Paulin Sotowski – biblista, ekspert w dziedzinie duchowości kolbiańskiej, redaktor Pism św. Maksymiliana, w latach 1989-1992 gwardian Niepokalanowa. Czciciel Maryi Niepokalanej, św. Antoniego i św. Maksymiliana. Wielki Przyjaciel Radia Niepokalanów, twórca wielu wartościowych audycji, emitowanych na naszej antenie. W ostatniej nagranej dla radia audycji powiedział takie słowa.

***
20 lipca odbyło się w Niepokalanowie ostatnie pożegnanie o. Ignacego Jana Rejcha. Żył 99 lat, w tym 78 lat w Zakonie i 70 lat w kapłaństwie. Był jednym z ostatnich osób, które w swoim życiu spotkały twarzą w twarz św. Maksymiliana Kolbego. Wspominał o tym m.in. na antenie Radia Niepokalanów.

Wśród licznych obowiązków o. Ignacy Rejch był m.in. rektorem Niższego Seminarium Duchownego w Niepokalanowie, wicepostulatorem procesu beatyfikacyjnego o. Rafała Chylińskiego czy spowiednikiem sióstr klarysek w Miedniewicach. Zmarł w czwartek, 14 lipca 2022 r. w Niepokalanowie. Był ostatnim żyjącym bratem, który osobiście spotkał św. Maksymiliana. „Jeśli to możliwe, pochowajcie mnie w Niepokalanowie” – napisał w 1996 r. Jego pragnienie zostało spełnione.

***
5 grudnia w klasztorze w Niepokalanowie w wieku 90 lat zmarł br. Czesław Adamiak. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Niepokalanowie w piątek, 9 grudnia. Warto przypomnieć, że śp. br. Czesław jest autorem książki „Kwiaty i owoce z ogrodu świętego ojca Maksymiliana”. W swojej książce zamieścił wspomnienia m.in. o bracie Innocentym Marii Wójciku (Słudze Bożym), czy księciu Druckim – Lubeckim.

Brat Czesław związany był także Radiem Niepokalanów. Przez wiele lat uczestniczył w naszym codziennym radiowym różańcu. Kochał Niepokalaną i wiernie Jej służył.

4) 15 maja – wieczór autorski Marka Orzechowskiego

W niedzielę, 15 maja o godz. 16.00 w sali św. Bonawentury w Niepokalanowie odbyło się spotkanie autorskie z Markiem Orzechowskim. Spotkanie było poświęcone książce „Bardzo Subiektywny Przewodnik Historyczny.” To pierwsza publikacja Radia Niepokalanów, która powstała na prośbę Słuchaczy, zainteresowanych audycją o tej samej nazwie. Sam autor zachęcał, by licznie przybyć na spotkanie.

W audycjach, a teraz już także w książce poruszane są szeroko rozumiane tematy regionalne, opowiadające o historii poszczególnych okolic, w jakich odbierany jest sygnał Radia Niepokalanów”. Marek Orzechowski snuje opowieści o wydarzeniach, zabytkach i losach ludzi zasłużonych dla tego regionu. Mowa m.in. o historii, mostach, rzekach, zamkach, siedzibach szlacheckich i ziemiańskich, dziełach architektonicznych oraz mieszkańcach Teresina, Sochaczewa, Błonia, Gawłowa, Zaborowa, czy Młodzieszyna. Nie zabrakło także ciekawostek dotyczących o. Maksymiliana Kolbego i Niepokalanowa.

5) Odpusty w Niepokalanowie

Wakacje to w Niepokalanowie czas ważnych odpustów.

12 czerwca kościół w Polsce wspomina 108 męczenników z okresu II wojny światowej. W tej dużej grupie błogosławionych jest 7 franciszkanów. Czterej z nich to patronowie Klasztoru – Radia Niepokalanów.

Nazywamy ich Błogosławionymi Męczennikami z Niepokalanowa. Są to dwaj kapłani: o. Antonin Bajewski i o. Pius Bartosik oraz dwaj bracia zakonni: br. Tymoteusz Trojanowski i br. Bonifacy Żukowski. Niemal całe swoje życie zakonne związali z Niepokalanowem.

Byli bliskimi współpracownikami św. Maksymiliana i angażowali się w działalność wydawniczą i redakcyjną Rycerza Niepokalanej. Klasztor Błogosławionych Męczenników z Niepokalanowa, w którym znajduje się Radio Niepokalanów – 12 czerwca, w dniu wspomnienia swoich patronów obchodził uroczystość odpustową.

***
14 sierpnia Niepokalanów przeżywał uroczystość patronalną Założyciela Klasztoru i Rycerstwa Niepokalanej.

Do Niepokalanowa przybyli liczni pielgrzymi. Głównej Mszy św. odpustowej przewodniczył o. Grzegorz M. Bartosik OFMConv – prowincjał franciszkanów prowincji warszawskiej. Przypomniał, że obchodzimy 81. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana, który w obozie koncentracyjnym w Auschwitz zgłosił się dobrowolnie na śmierć w bunkrze głodowym w zamian za Franciszka Gajowniczka, męża i ojca rodziny, gdzie pełnił posługę kapłańską i podtrzymywał na duchu współwięźniów. Męczennik chciał być „startym na proch” dla Niepokalanej i Ona spełniła dosłownie jego modlitwę, gdyż po śmierci, która nastąpiła na skutek wstrzyknięcia trucizny w ramię Ojca Kolbego 14 sierpnia 1941 r., „jego ciało zostało spalone w krematorium, a popiół wiatr rozniósł po oświęcimskiej ziemi”.

Pielgrzymi chętnie nawiedzali kaplicę-sanktuarium św. Maksymiliana – kolebkę Niepokalanowa, aby tam uczcić Świętego przez ucałowanie jego relikwii oraz uzyskać odpust zupełny. Wieczorem w tej kaplicy rozpoczęło się nabożeństwo upamiętniające męczeńską śmierć Ojca Maksymiliana, tzw. Transitus.

***
15 sierpnia to dzień odpustu parafialnego w Niepokalanowie z racji uroczystości Wniebowzięcia NMP, ale także szczytowy punkt Wielkiego Zawierzenia. Na każdej Mszy św. zawierzano siebie, swoje rodziny i sprawy oraz Ojczyznę Niepokalanemu Sercu Maryi. Jak przypomina organizator spotkania o. Mirosław Kopczewski, odbywało się ono już 6 raz.

Głównej sumie odpustowej tego dnia, sprawowanej na ołtarzu polowym, przewodniczył wicegenerał franciszkanów o. Jan Maciejowski z Rzymu. Mszę poprzedziły konferencja nt. zawierzenia o. Mirosława Kopczewskiego OFMConv – organizatora Wielkiego Zawierzenia, oraz świadectwa Grzegorza Kasjaniuka i prezydenta Siemianowic Śląskich Rafała Piecha.

6) 8 września – rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego br. Innocentego Marii Wójcika

W urodziny Matki Bożej, 8 grudnia odbyło się otwarcie procesu beatyfikacyjnego br. Innocentego Marii Wójcika. Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz – metropolita archidiecezji warszawskiej, w której otwarto proces beatyfikacyjny.

Podczas uroczystej homilii Kardynał zaznaczył, że liczba osób biorących udział w uroczystości otwarcia procesu br. Innocentego już świadczy o kulcie, który on odbiera od wiernych. „Udowodnienie kultu – to jedno z zadań, jakie członkowie trybunału muszą ukazać” – stwierdził ks. Kardynał.

– Proszę wszystkich o intensywną modlitwę, abyśmy mogli wymodlić i wyprosić tego prostego i pięknego Brata Innocentego jako świętego – mówił kard. Kazimierz Nycz.

Brat Innocenty może być wzorem oddania się Niepokalanej oraz podjęcia drogi, którą wskazał św. Maksymilian M. Kolbe. Ten prosty brat zakonny, który prawie całe życie spędził w Niepokalanowie, był uczniem Świętego – i drogę swego powołania i uświęcenia oparł na idei całkowitego oddania się Matce Bożej, jaką w Rycerstwie Niepokalanej (MI) ukazał Założyciel klasztoru Niepokalanów. Tak br. Innocenty na antenie Radia Niepokalanów wspominał swoje pierwsze spotkanie se św. Maksymilianem.

W uroczystym otwarciu procesu br. Innocentego wzięła udział m.in. rodzina sługo Bożego, licznie zgromadzeni członkowie MI wraz z pocztami sztandarowymi oraz władze zakonne franciszkanów konwentualnych wszystkich trzech polskich prowincji.

7) 17 września – Ogólnopolskie Spotkanie Dzieci

„Św. Franciszek – Rycerz pokoju”. Pod takim hasłem 17 września odbyło się VI Ogólnopolskie Spotkanie Dzieci. Do Niepokalanowa tego dnia przybyło około 4 tys. dzieci.

To coroczne spotkanie rozpoczęła Msza św., sprawowana o godz. 11 w niepokalanowskiej bazylice. Ks. bp Wojciech Osial, nawiązując do patrona tego dnia – św. Franciszka – zachęcał dzieci do pójścia w jego ślady, by nieść światu pokój, dobro i rozdawać potrzebującym miłość.

Po Mszy św. czekał na dzieci ciepły posiłek przygotowany przez wojsko. Wzmocnieni na duchu i ciele dzieci mogły korzystać z licznych „atrakcji” na świeżym powietrzu. Nie zabrakło dmuchańców, koników, strzelania z łuków, a najmłodsi mieli swój kącik malucha. Jak zawsze, chętni mogli przejść przez szlak rycerski i zostać rycerzami Niepokalanej, oddając się Maryi.

8) 8 grudnia – wprowadzenie relikwii  bł. Stefana Wyszyńskiego i rocznica założenia Radia Niepokalanów

Śpiewem litanii do bł. Stefana Wyszyńskiego rozpoczęła się uroczystość odpustowa w patronalne święto parafii i klasztoru w Niepokalanowie, 8 grudnia. Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz – ordynariusz archidiecezji warszawskiej.

Tego dnia do Bazyliki w Niepokalanowie zostały wprowadzone relikwie Błogosławionego Stefana Wyszyńskiego. Są one wystawione do czci publicznej w ołtarzu dedykowanym św. Maksymilianowi.

Kard. Wyszyński uważał się za przyjaciela Niepokalanowa, a nawet za „brata” – jak sam siebie określił we wpisie do księgi pamiątkowej. Klasztor odwiedzał regularnie, czasem były to prywatne nawiedzenia sanktuarium. Prawie zawsze Kardynał spożywał posiłek z braćmi i rozmawiał z nimi. To on poświęcił w bazylice ołtarz św. Maksymiliana. Przede wszystkim jednak starał się o wyniesienie do chwały ołtarzy Ojca Maksymiliana. Kardynał był przekonany o świętości Ojca Maksymiliana. „Każdego dnia, gdy wstaję, przechodzę obok obrazu o. Maksymiliana Kolbego – pisał. – Patrzę na niego i całuję mu stopy. Proszę go o siłę i moc, by sprawy Kościoła w Polsce były prowadzone po Bożemu”.

***
8 grudnia – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP to święto, które było bardzo ważne dla ojca Maksymiliana. To właśnie Matce Bożej Niepokalanej poświęcił swoje życie i wszystkie siły. 8 grudnia podejmował wiele dzieł, by oddać je Niepokalanej. Tak było też z Radiem Niepokalanów. Dokładnie 08 grudnia 1938 roku, ok. 19.00 – „SP 3 Radio Niepokalanów”, jak brzmiała oficjalna wówczas nazwa rozgłośni, wyemitowało fragment melodii pieśni „Po górach, dolinach” i nadało pierwszą próbną audycję. W tym roku przypadała 84. rocznica założenia Radia Niepokalanów.

9) Mocarze z Mocarzewa

W grudniu miał także miejsce finał rozpoczętej w połowie października i organizowanej przez Fundację Radia Niepokalanów wspólnie z Łowickim Stowarzyszeniem – „Razem Możemy Więcej” – III edycji Mikołajkowej Zbiórki dla Mocarzy z Mocarzewa.

Był to czas gromadzenia darów dla Mocarzy, wspaniałych młodych ludzi w wieku od 4 do 25 lat, walczących z niepełnosprawnościami. Każdy dzień przynosił wielkie zaskoczenia. Darczyńcy okazali się bowiem bardzo hojni. W zbiórce finansowej udało się zgromadzić 19100 zł., za które zostały zakupione zmywarka przemysłowa, pralka, suszarka i środki chemiczne do zmywarki. W zbiórce produktowej zaś 1238 kg różnego rodzaju produktów, które pomogą w codziennym życiu Mocarzy.

Pięknie zapakowane dary zostały przekazane 4 grudnia przez przedstawicieli Łowickiego Stowarzyszenia RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ i Fundacji Radia Niepokalanów.

Wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc – serdecznie DZIĘKUJEMY! A tych, którzy nie zdążyli, zapraszamy za rok.

Oprac. Paulina Wysocka/o. Robert Serafinowski