Obchody 100. rocznicy powstania Rycerza – PODSUMOWANIE

8 stycznia 2022 r. w 128 rocznicę urodzin św. Maksymiliana Marii Kolbego, Klasztor i Wydawnictwo Niepokalanów obchodziły wielki jubileusz stu lat od pierwszego wydania miesięcznika „Rycerz Niepokalanej”. Założycielem i pierwszym redaktorem tego czasopisma był św. Maksymilian Maria Kolbe.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się krótkim sympozjum, podczas którego wystąpiło dwóch prelegentów. O. dr Tomasz Szymczak opowiedział historię powstania i rozwoju czasopisma. „Skoro opatrzność wysłała mnie do klasztoru Świętych Apostołów w Rzymie, to nie będzie zupełnie bez sensu jeśli na historię Rycerza spróbuję zerknąć z tej właśnie perspektywy, z perspektywy Rzymu, z perspektywy Kurii Generalnej”. Prelegent w bardzo ciekawy sposób ukazał początki Rycerza Niepokalanej i kolejne lata jego rozwoju. „Historia Rycerza, to historia wiary. To historia jakiegoś zapału i szaleństwa. W 1927 – Niepokalanów, w 1930 Japonia, w 1933 już się mówi o Korei. Początki zaś, jak widzieliśmy, niezwykle skromne. Jak potoczyłaby się historia Rycerza, gdyby Maksymilian przeżył wojnę? Nie wiadomo. Dokumenty zakonne pokazują, że praca nad Rycerzem jednoczyła braci, że wokół Rycerza i dla Rycerza rosły powołania i klasztory; że Rycerz fascynował, pociągał i zapalał cały Zakon, który śledził rosnący nakład. Takiego Rycerza potrzeba zawsze i od zaraz”.

Drugim prelegentem był o. prof. dr hab. Marcin Tkaczyk, który analizując wpływ Rycerza na czytelników, przypomniał między innymi jego pierwotne założenia: „Rycerz Niepokalanej powstał po to, żeby spełnić cztery cele: po pierwsze, pogłębić i umocnić wiarę. Po drugi, wskazać prawdziwą ascezę. Po trzecie, zapoznać z mistyką chrześcijańską. Po czwarte, w myśl zasad Milicji Niepokalanej, starać się o nawrócenie niekatolików”.

Centralnym momentem obchodów stulecia Rycerza Niepokalanej była uroczysta Msza Święta w niepokalanowskiej bazylice, której przewodniczył Metropolita Krakowski, ks. arcybiskup Marek Jędraszewski. Gwardian Niepokalanowa, o. Mariusz Słowik przywitał księdza Arcybiskupa słowami: „Obecność Jego Ekscelencji jest znacząca i symboliczna. Kraków był pierwszym miejscem wydawania „Rycerza Niepokalanej”. Później było Grodno, a ostatecznie Niepokalanów. Dlatego obecność Biskupa z Krakowa ma wymiar i historyczny i symboliczny”.

W imieniu Ojca Świętego Franciszka, do Redakcji czasopisma i zebranych w bazylice wiernych zwrócił się Sekretarz Stanu Państwa Watykańskiego, Jego Eminencja Kardynał Pietro Parolin, którego list przeczytał o. Krzysztof Oniszczuk, dyrektor Wydawnictwa Niepokalanów: „Ojciec Święty Franciszek bardzo dziękuje za nadesłaną informację o 100. rocznicy działalności Miesięcznika Katolickiego „Rycerz Niepokalanej”, powołanego do istnienia przez św. Maksymiliana Marię Kolbego, w styczniu 1922 r. Jego Świątobliwość zawierza Dziewiczej Matce Boga, św. Józefowi Opiekunowi Świętej Rodziny oraz św. Maksymilianowi Ojca Redaktora Naczelnego, Zespół Redakcyjny, Pracowników i Czytelników „Rycerza Niepokalanej” i z serca udziela wszystkim Apostolskiego Błogosławieństwa”.

Obecnie miesięcznik „Rycerz Niepokalanej” ukazuje się w nakładzie ponad 45 tys. egzemplarzy i dostępny jest zarówno w wersji drukowanej, jak i cyfrowej, a na życzenie czytelników od lutego 2021 r. również w wersji audio.
W związku z 100. rocznicą wydania pierwszego numeru „Rycerza Niepokalanej” zespół redakcyjny podjął decyzję o dołączaniu do każdego numeru przez cały 2022 r. reprintu „Rycerza Niepokalanej” z roku 1922, kiedy to redaktorem i wydawcą był św. Maksymilian.

o. Piotr Szczepański, redaktor naczelny „Rycerza Niepokalanej”