Niepokalanów: Spotkanie z M. Orzechowskim z Radia Niepokalanów – 15 maja, godz. 16.00. Zapraszamy!

W niedzielę, 15 maja o godz. 16.00 w sali św. Bonawentury w Niepokalanowie odbędzie się spotkanie autorskie z Markiem Orzechowskim (na zdjęciu). Spotkanie będzie poświęcone książce „Bardzo Subiektywny Przewodnik Historyczny.”

To pierwsza publikacja Radia Niepokalanów, która powstała na prośbę Słuchaczy, zainteresowanych audycją o tej samej nazwie. Znajdziemy w niej historie związane z Niepokalanowem i św. Maksymilianem, ale także propozycje lokalnych historycznych wypraw w okolice Sochaczewa, Młodzieszyna, czy Teresina. Na spotkaniu będzie można porozmawiać z autorem i nabyć książkę. Wstęp wolny!


Wierzymy, że publikacja ta zaciekawi nie tylko miłośników lokalnej historii, ale także tych, którzy do tej pory ją ignorowali. To doskonała okazja, by poznać miejsca, które mijamy codziennie w drodze do pracy, czy szkoły. Marek Orzechowski zachęca, byśmy podnieśli głowy (może znad telefonu…) i spojrzeli wokół. Zanim zatęsknimy za egzotycznymi krajobrazami i miejscami, które mają w pamięci zapierające dech w piersiach wydarzenia, upewnijmy się, czy w naszym domu, na naszym podwórku, nie jest przypadkiem jeszcze ciekawiej. Fascynujący świat to nie tylko ten daleko od nas!

W audycjach, a teraz już także w książce poruszane są szeroko rozumiane tematy regionalne, opowiadające o historii poszczególnych okolic, w jakich odbierany jest sygnał Radia Niepokalanów”. Marek Orzechowski snuje opowieści o wydarzeniach, zabytkach i losach ludzi zasłużonych dla tego regionu. Mowa m.in. o historii, mostach, rzekach, zamkach, siedzibach szlacheckich/ziemiańskich, dziełach architektonicznych oraz mieszkańcach Teresina, Sochaczewa, Błonia, Gawłowa, Zaborowa, czy Młodzieszyna. Nie zabraknie także ciekawostek, dotyczących o. Maksymiliana Kolbego i Niepokalanowa. 

„Historia zwykle kojarzy się z opasłymi tomami, całą masą nudnych wydarzeń i strasznie trudnych do zapamiętania dat. Tymczasem owa historia przez swe bogactwo zdarzeń, często zupełnie nieznanych, może być bardzo fascynująca. Szczególnie dotyczy to tej małej, lokalnej historii, o której wiemy mało albo nie wiemy zupełnie nic” – mówi Marek Orzechowski.

Jeżeli jesteście ciekawi, co znajduje się w książce, zapraszamy wcześniej do posłuchania wybranych audycji, dostępnych na naszej stronie internetowej. Najważniejsze wydarzenia, związane z wydaniem publikacji zamieszczane też będą w serwisie facebook, pod adresem: https://www.facebook.com/BardzoSubiektywnyPrzewodnikHistoryczny 

Kto wie, może droga, którą codziennie pokonujesz; krajobraz, który do tej pory zupełnie Cię nie interesował – skrywa przedziwny świat, który czeka właśnie na Ciebie? A jeżeli nie jesteś mieszkańcem tego terenu, może dzięki tej publikacji zechcesz odwiedzić tę część Mazowsza? Zapraszamy!


*Marek Orzechowski – magister historii i nauk politycznych oraz dziennikarstwa, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Miłośnik historii powiatu sochaczewskiego i okolic. Dziennikarz radiowy i prasowy, autor audycji radiowych, artykułów o tematyce związanej z historią regionalną, a także książek: „Mokas, „Kapliczki z Młodzieszyna”, „Pocztówki z Młodzieszyna”, „Gawłów. Czas i przestrzeń”, „Zapomniana cukrownia w Młodzieszynie”, „Zasłużeni dla ziemi błońskiej” 1800-1939. Na antenie Radia Niepokalanów oprócz audycji „Bardzo subiektywny przewodnik historyczny” prowadzi audycję, poświęconą muzyce filmowej. 

Bardzo subiektywny przewodnik historyczny – SŁUCHAJ: poniedziałek, 10.15; czwartek, 17.15 (powtórka)
Muzyka filmowa – SŁUCHAJ: wtorek, 18.15 (premiera); sobota, 21.30 (powtórka)