Nie ma, jak u Mamy: Odznaka turystyczna „Szlakiem kultu Maryjnego w Polsce”: z miłości do Maryi i pasji do podróżowania

„Nie ma, jak u Mamy” to nasz radiowy cotygodniowy cykl internetowy, w którym pragniemy przybliżać Matkę Bożą. Jej życie, Jej skuteczne wstawiennictwo, Jej „obecność” w życiu świętych, modlitwy do Maryi, miejsca Jej kultu, a także wizerunki Matki Bożej. Może na wzór św. Maksymiliana, który, jak napisał o. Roman Soczewka – „lubił soboty i radością z tego dnia dzielił się ze współbraćmi zakonnymi, wygłaszając im pogadanki lub konferencje o Matce Bożej Niepokalanej.”

Dziś Paulina Wysocka i Jej Gość, ks. Piotr Kaczmarek zabiorą nas w podróż szlakiem kultu Maryjnego w Polsce. Temat w sam raz na majówkę. Zapraszamy do lektury!

***

Odznaka „Szlakiem kultu Maryjnego w Polsce” powstała z miłości do Maryi i pasji do podróżowania. To zachęta, by wybrać się w wyjątkową podróż, prowadzącą do lepszego poznania i umiłowania Matki Bożej.

Pomysłodawcą odznaki turystycznej „Szlakiem kultu Maryjnego w Polsce” jest ks. Piotr Kaczmarek, kapłan diecezji łowickiej. Na co dzień pełni posługę rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu, w wolnych chwilach pisze książki, rysuje komiksy i wybiera się na wycieczki. Pasja do podróżowania pojawiła się kilka lat temu, gdy znajomy ksiądz zabrał go na wycieczkę do Płocka. W tak ciekawy i inspirujący sposób pokazał mu bliskie sobie miasto, że ks. Piotr sam zapragnął poznać swoją Małą Ojczyznę – diecezję łowicką. Odwiedzając kolejne miejsca, poznawał ich historię i tradycje, zbierał też zdjęcia i pamiątki, które z czasem posłużyły do zdobywania odznak turystycznych.

Jedną z pierwszych odznak, jaką zdobył ks. Piotr, była Odznaka Krajoznawcza „Śladami św. Maksymiliana Marii Kolbego”. Jej celem jest przybliżenie turystom postaci św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz popularyzacja miejsc związanych z jego życiem i działalnością. Odznakę zdobywa się w czasie dowolnego rodzaju wycieczek poprzez zwiedzanie miejsc i obiektów związanych z życiem św. Maksymiliana Marii Kolbego. Miejsca i obiekty wybiera się samemu. Aby zdobyć wszystkie trzy stopnie odznaki, ks. Piotr musiał wyśledzić wiele miejsc, które odwiedził o. Maksymilian. Odkrył, że Święty przebywał przejazdem w Łowiczu.

Czas spędzony na podróżach i zdobywaniu odznak przyniósł spostrzeżenie, że nie ma jeszcze odznaki poświęconej Maryi. Ks. Piotr Kaczmarek, mariolog i wielki miłośnik Niepokalanej, postanowił tę lukę usunąć i sam stworzył odznakę „Szlakiem kultu Maryjnego w Polsce”. Pragnął zachęcić do odwiedzania Maryjnych miejsc, modlitwy w nich i lepszego poznania Matki Bożej.

Odznakę „Szlakiem kultu Maryjnego w Polsce” zdobyć może każdy, kto skończył 6 lat. Szczegółowe zasady określa REGULAMIN. Ks. Piotr zachęca, by rozpocząć naszą przygodę od przestudiowania rodzinnych albumów i pamiątek. Być może odwiedziliśmy już wiele miejsc kultu Maryjnego i możemy to udokumentować. Wprawdzie do zdobycia odznaki potrzeba aż 500 punktów, ale ich zdobycie nie jest aż takie trudne. Za odwiedzenie kościoła pod wezwaniem Maryjnym otrzymujemy 5 punktów, za Bazylikę pod wezwaniem Maryjnym – 7, za Sanktuarium Maryjne – 7, za Katedrę pod wezwaniem Maryjnym – 10, za Maryjną kapliczkę przydrożną – 1 punkt. Gdy zdobędziemy pieczątkę z danego miejsca, możemy sobie doliczyć dodatkowo 2 punkty. Nasze podróże dokumentujemy w przeznaczonym do tego zeszycie: wklejamy zdjęcia, bilety czy pieczątki i wpisujemy nazwę miejsca wraz z datą naszej wycieczki. Wypełnioną kronikę należy wysłać do ks. Piotra Kaczmarka [tel. 507690249; e-mail: jormoseno@poczta.fm].

Mimo iż, ks. Piotr ma na swoim koncie ponad 140 odznak, nie chce skupić się na zdobywaniu i gromadzeniu trofeów. Zachęca, by poznawać historię swojego regionu, szukać ciekawych miejsc, a przede wszystkim cieszyć się podróżami. A może ktoś odkryje w sobie pasję do podróżowania i kiedyś sam stworzy odznakę turystyczną?

Jeśli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej o podróżach ks. Piotra Kaczmarka i o tym, jak zdobywać odznaki turystyczne – zapraszamy do słuchania audycji „Eseje o Małej Ojczyźnie„, które od 7 maja 2021 r. [wspomnienie Matki Bożej Łaskawej] pojawią się na naszej antenie. Słuchajcie nas w piątki o 17.15.

Paulina Wysocka/Radio Niepokalanów

Fot. 1 Odznaka „Szlakiem kultu Maryjnego w Polsce”, fot. Paulina Wysocka
Fot. 2 Ks. Piotr Kaczmarek w Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie, archiwum prywatne
Fot. 3 Stempel odznaki krajoznawczej „Śladami św. Maksymiliana Marii Kolbego”, fot ze strony www Łódzkiego Odziału PTTK
Fot. 4 Odznaka „Szlakiem kultu Maryjnego w Polsce”, fot. ks. Piotr Kaczmarek
Fot. 5 Odznaki zdobyte przez ks. Piotra Kaczmarka, archiwum prywatne


PRZECZYTAJ TAKŻE:
Nie ma, jak u Mamy: Matka Boża Dobrej Rady
Nie ma, jak u Mamy: Ciekawostki różańcowe (1) – Różaniec na kierownicę
Nie ma, jak u Mamy: Świadectwo uzdrowienia za przyczyną Matki Najświętszej
Nie ma, jak u Mamy: „Rekolekcje z Maryją” ojca M. Kopczewskiego – do odprawiania w domu
Nie ma, jak u Mamy: Zaufajcie Maryi!
Nie ma, jak u Mamy: Niezwykły (cudowny) różaniec z… fasoli
Nie ma, jak u Mamy: Maryja i ks. Dolindo
Nie ma, jak u Mamy: Koronka do Krwawych Łez Maryi
Nie ma, jak u Mamy: Koronka do Siedmiu Boleści Maryi – o tę modlitwę prosi nas sama Matka Boża
Nie ma, jak u Mamy: Świadectwo otrzymanej łaski, wyproszonej przez ręce Maryi
Nie ma, jak u Mamy: O różańcu ustami świętych, czyli dlaczego warto odmawiać różaniec
Nie ma, jak u Mamy: Matka Boża Dzieci Nienarodzonych
Nie ma, jak u Mamy: Cudowny medalik – noś go z ufnością na szyi!
Nie ma, jak u Mamy: Dlaczego sobota jest dniem szczególnie poświęconym Matce Bożej