Uczniowie z subregionu żyrardowskiego nie będą się nudzić

Nadszedł długo wyczekiwany przez najmłodszych mieszkańców Mazowsza dzień. W tym roku uczniowie z naszego regionu rozpoczęli ferie jako ostatni razem ze swoimi rówieśnikami z województw dolnośląskiego, zachodniopomorskiego i opolskiego. Dwutygodniowa przerwa zimowa potrwa do 26 lutego. Dla tych, którzy nie wyjeżdżają w góry i ferie spędzają w domu, mazowieckie instytucje kultury przygotowały wiele atrakcji.

Ferie to doskonała okazja, by poznać nowe miejsca na turystycznej mapie naszego regionu i zwiedzić różne ciekawe zakątki, a tych na Mazowszu nie brakuje. Dodatkową zachętą do podróżowania jest sezonowa oferta Kolei Mazowieckich „Bilet Turysty”. W ciągu trzech dowolnie wybranych dni podróżni mogą odbyć nieograniczoną liczbę przejazdów pociągami KM. To bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy w czasie ferii zamierzają zwiedzać nasz region, podróżując pociągami Kolei Mazowieckich.

Do zwiedzania Mazowsza podczas ferii zimowych zachęca marszałek Adam Struzik. – Województwo mazowieckie jest piękne i interesujące. Co prawda nie mamy gór, ale wiele różnorodnych i ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Zachęcam do aktywnego i bezpiecznego spędzania czasu.

Uczniowie z subregionu żyrardowskiego mogą skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez instytucje kultury. O najmłodszych mieszkańcach, którzy w najbliższy poniedziałek rozpoczynają ferie, nie zapomina Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, które przygotowało specjalną ofertę dla dzieci i młodzieży. Placówka zaplanowała wiele atrakcji w ramach programu „Ferie z wąskotorówką 2023”. Wśród nich są m.in. zimowe przejazdy pociągiem Retro, ciekawe wydarzenia i zajęcia edukacyjno-warsztatowe dla dzieci i młodzieży. – W każdą sobotę do końca ferii zapraszamy na bezpłatne przejazdy pociągiem. Po nich zaplanowaliśmy karnawałowe warsztaty plastyczne, „Kolejowy Kącik Malucha” i „Kolejowe Kino Malucha”. Po powrocie z przejażdżek na terenie skansenu odbędzie się ognisko – opowiada Marta Przygoda z muzeum. 18 lutego muzeum zaprasza na wydarzenie pod hasłem „Karnawał na wąskim torze”. Oprócz przejazdów pociągiem Retro odbędzie się bal karnawałowy dla najmłodszych pn. „Roztańczona ciuchcia”. Na zakończenie ferii w sobotę, 25 lutego muzeum zaplanowało spotkanie z konduktorem i maszynistą, karnawałowe warsztaty plastyczne i tradycyjnie ognisko. Sobotnie wydarzenia to nie wszystkie atrakcje organizowane przez muzeum na czas ferii. Dzieci i młodzież mogą odwiedzać placówkę także w dni powszednie. Od wtorku do piątku trwają zajęcia edukacyjno-warsztatowe pt. „Koleją leśną po Puszczy Kampinoskiej”.

Atrakcje dla dzieci przygotowało Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach. – Zajęcia są skierowane do uczniów w wieku do 12. roku życia. Nie chcemy, żeby dzieci się nudziły czy spędzały czas przed komputerem lub z telefonem w ręku. Proponujemy różne aktywności fizyczne, np. naukę tańca, a także zajęcia manualne – mówi dyrektor placówki Monika Patrowicz.

Uczniowie mogą też skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez instytucje kultury w Warszawie. O najmłodszych mieszkańcach, którzy w najbliższy poniedziałek rozpoczynają ferie, nie zapomina Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, które przygotowało specjalną ofertę dla dzieci i młodzieży. Składają się na nią wystawy czasowe i warsztaty. Pierwsza ekspozycja „To tu, to tam” jest o podróżowaniu, a przez podróże można edukować. Druga wystawa, pt. „Malarki Warszawskie” odnosi się do wielu aspektów sztuki, a ze sztuką będzie można obcować dzięki warsztatom „Nienaiwne opowieści”, które będą towarzyszyć wystawie. Nie zabraknie też warsztatów ze sztuką w roli głównej. Pierwsze warsztaty dla dzieci i rodziców odbędą się 12 lutego, natomiast zajęcia dla osób dorosłych zaplanowaliśmy na 18 lutego – opowiada Anna Zdzieborska z Działu Edukacji Państwowego Muzeum Etnograficznego.

Dla uczniów zainteresowanych historią kolejnictwa nie lada gratkę szykuje Stacja Muzeum w Warszawie. Instytucja przygotowała warsztaty Zima na Głównym – ferie z wystawą „Konstruktor. Maszyna. Fabryka. Początki państwa – początki kolei”. Zwiedzający dowiedzą się, jak rozwijała się polska kolej po odzyskaniu niepodległości, i poznają postaci pionierów polskiej myśli technicznej. Będą też mieli okazję podziwiać prawdziwe parowozy zbudowane w fabryce w Chrzanowie.

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego