Gala jubileuszowa szpitala im. Kopernika w Łodzi

W Teatrze Wielkim zorganizowana została gala z okazji 50-lecia szpitala im. Kopernika w Łodzi. Na widowni zasiedli obecni i byli pracownicy, w tym grono znakomitych lekarzy i oddanych pielęgniarek.

Pierwszy pacjent został przyjęty na oddział wewnętrzny szpitala już 10 kwietnia 1973 roku, choć uroczyste otwarcie zaplanowano na 29 kwietnia. Placówka była wtedy największym i najnowocześniejszym szpitalem w Łodzi. Oprócz oddziału wewnętrznego na początku uruchomiono oddziały ginekologiczno-położniczy i noworodkowy. Przez pierwsze dwa miesiące przyszło tu na świat 200 dzieci. Sala noworodków była niezwykle nowoczesna, bo dzięki wyposażeniu jej w telewizję przemysłową, tatusiowie mogli oglądać swoje nowo narodzone pociechy.

Szpital został nazwany imieniem Mikołaja Kopernika, bo obchodzono wtedy 500. rocznicę urodzin wielkiego astronoma, ale i cenionego lekarza.

Do patrona nawiązał w swoim wystąpieniu gratulacyjnym wicemarszałek Piotr Adamczyk. Zauważył, że podobnie jak on zrewolucjonizował patrzenie na układ ciał niebieskich, tak w szpitalu jego imienia w Łodzi dochodzi do wielu zabiegów, które rewolucjonizują leczenie, szczególnie nowotworów. Przypomniał m.in. o wprowadzonej niedawno przełomowej terapii CAR-T stosowanej w leczeniu nowotworów krwi czy robocie da Vinci specjalizującym się w operowaniu raka prostaty.

Andrzej Kasprzyk, dyrektor Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi, dodał jeszcze do nowatorskich zabiegów wszczepianie bezelektrodowego stymulatora serca i przypomniał o sukcesach kadry medycznej w leczeniu raka piersi. Pochwalił się, że kierowany przez niego szpital przoduje w kraju w wykorzystywaniu sztucznej inteligencji w medycynie.

Nic dziwnego, że przy takich sukcesach w sposób szczególny nagrodzonych zostało kilkadziesiąt osób. Długoletni pracownicy z największymi zasługami dla szpitala odebrali statuetki od dyrektora, wicemarszałka i wicewojewody Marcina Buchalego.

Po gali zebrani obejrzeli spektakl Grek Zorba. W foyer teatru wystawione były zdjęcia ilustrujące pół wieku placówki.

W wojewódzkim szpitalu im. Kopernika w Łodzi jest obecnie prawie 1000 łóżek. Ma status Centrum Onkologii dla Województwa Łódzkiego, status Centrum Urazowego, działa tu też Regionalne Centrum Leczenia i Profilaktyki Udarów Mózgu. Tylko w ubiegłym roku w szpitalu hospitalizowanych było ponad 70 tys. pacjentów, a w poradniach specjalistycznych udzielono blisko 290 tys. porad.

Fot. Sebastian Sołtyszewski

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego