Finał szachowego Turnieju o Puchar Marszałka Województwa Łódzkiego

Blisko 80 uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych i zerówek w przedszkolach z całego województwa zmierzyło się w wielkim finale Turnieju o Puchar Marszałka Województwa Łódzkiego. To zwieńczenie projektu #Łódzkie gra w szachy, którego pomysłodawcą jest Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

O to prestiżowe trofeum walczyło w sumie ponad 550 szachistów. Na finał do Teatru Wielkiego w Łodzi przyjechali najlepsi. Kibicowali im szachowi instruktorzy, czyli nauczyciele wyszkoleni w ramach projektu #Łódzkie Gra w Szachy, oraz rodzice.

– Szachami zainteresowałem się półtora roku temu. Dzięki zajęciom w szkole gram coraz lepiej – mówi w trakcie rozgrywek Michał ze Zgierza, uczeń klasy trzeciej. – Dobrze mi idzie. Wygrałem już dwie partie, liczę na miejsce w pierwszej trójce turnieju.

Tuż przed wręczeniem nagród marszałek Grzegorz Schreiber rozegrał symultaniczną partię z czworgiem instruktorów. Wszystkie partie zakończyły się honorowymi remisami.

– Ten turniej możecie potraktować jako pierwszy ruch, który wykonaliście na szachownicy. To, co zrobicie dalej, jest w waszych głowach i w waszych chęciach. Bo musicie mieć chęć grać dalej, a ja was zapewniam że warto – mówił do małych szachistów marszałek Grzegorz Schreiber. – Szachy to nie tylko świetna zabawa,  one pomogą wam w różnych sytuacjach życiowych, pomogą wam w szkole. Bardzo wam gratuluję, dla mnie wszyscy jesteście zwycięzcami. A łzy, które się tu pojawiały z powodu porażki, są naturalnym elementem rywalizacji w każdym sporcie.

Marszałek podziękował też za zaangażowanie nauczycielom, którzy wzięli udział w projekcie #Łódzkie Gra w Szachy, za wprowadzenie dzieci w świat królewskiej gry. Zapowiedział także, że projekt będzie kontynuowany.

– Chcę, aby był nie tylko kontynuowany ale i rozwijany. Żeby Łódzkie stało się miejscem, gdzie naprawdę gra się w szachy – dodał Grzegorz Schreiber.

Rywalizację dziewcząt uczęszczających do przedszkola wygrała Katarzyna Adamczewska z Niepublicznego Przedszkola U Aniołów w Zgierzu. Druga była Zofia Dynowska, a trzecia – Magdalena Grochowska (obie z przedszkola u Aniołów Zgierzu). Pierwsze miejsce wśród przedszkolaków zajął Tomasz Adamczewski z Przedszkola nr 117 w Łodzi, drugi był Jakub Czajkowski z Przedszkola nr 117 w Łodzi, na trzeciej pozycji uplasował się Franciszek Kosior z przedszkola U Aniołów w Zgierzu. Rywalizację uczennic klas I-III wygrała Amelia Czajka z SP w Szydłowie. Drugie miejsce zajęła Michalina Krajewska z Zespołu Szkół Społecznych Towarzystwa Przyjaciół Zgierza, a trzecie – Julia Stolarczyk z SP w Szydłowie. Wśród chłopców najlepszy był Kamil Łaszewski z SP nr 6 w Kutnie, na drugim miejscu uplasował się Michał Szewczyk z SP w Szydłowie, a na trzecim Adam Krakowski z SP nr 8 w Zgierzu. Wszyscy młodzi szachiści dostali upominki od Urzędu Marszałkowskie Województwa Łódzkiego.

Projekt #Łódzkie gra w szachy to pomysł marszałka Grzegorza Schreibera, zapalonego szachisty. Został sfinansowany przez samorząd województwa łódzkiego i zrealizowany przez Urząd Marszałkowski we współpracy z Centrami Rozwoju Edukacji WŁ w Skierniewicach, Łodzi, Sieradzu, Zgierzu i Piotrkowie Trybunalskim. Jego ideą jest promowanie nauki gry w szachy w szkołach podstawowych i przedszkolach naszego regionu.

Uczestnikami projektu byli z jednej strony uczniowie klas I-III szkół podstawowych oraz zerówek w przedszkolach, a z drugiej nauczyciele, którzy zdobyli kompetencje pozwalające uczyć dzieci królewskiej gry.

Projekt #Łódzkie Gra w Szachy rozpoczął się w 2021 roku. Okazał się świetnym posunięciem i trafił na podatny grunt. Świadczy o tym chociażby fakt, że zgłosiło się do niego 161 placówek oświatowych: 49 przedszkoli i 112 szkół. W roku szkolnym 2020/2021 w projekcie udział wzięło 180 nauczycieli. Odbyli oni siedmiotygodniowe szkolenie przygotowujące do prowadzenia zajęć gry w szachy zakończone zdobyciem certyfikatów instruktorskich.

Szkoły i przedszkola biorące udział w projekcie zyskały wyposażenie pracowni szachowych: zestawy do gry, zegary oraz szachy ogrodowe. Częścią projektu było także wydanie publikacji zawierającej zestaw praktycznych porad i ćwiczeń dla nauczycieli, którzy będą uczyć gry w szachy.

We wrześniu 2021 roku w placówkach biorących udział w projekcie #Łódzkie gra w szachy rozpoczęły działalność koła szachowe. Powstało ich 26. Jednocześnie Centrum Rozwoju Edukacji WŁ w Skierniewicach wraz z CRE z Piotrkowa Trybunalskiego, Sieradza, Zgierza i Łodzi przyjęły kolejne grupy  nauczycieli na szkolenia. W każdym oddziale CRE wyznaczonych zostało pięciu koordynatorów, którzy stworzyli programy szkoleniowe dla nauczycieli i uczniów. Każdy z wyszkolonych wcześniej trenerów szachowych musiał wyszkolić w placówce, w której jest zatrudniony, co najmniej dwoje kolejnych nauczycieli. W tym roku szkolnym w projekcie wzięło udział 72 nauczycieli – 24 trenerów i 47 kursantów. Łącznie odbyło się ponad 1200 godzin szkoleń dla nauczycieli oraz ponad 1200 godzin zajęć szachowych dla dzieci.

Obecnie projektem # Łódzkie gra w szachy objętych jest ponad 610 uczniów i przedszkolaków. Projekt jest finansowany wyłącznie ze środków budżetowych Województwa Łódzkiego. W budżecie na 2022 r. przeznaczono na niego 300 tys. zł.

002.jpg