100 lat Rycerza Niepokalanej: bł. o. Pius Maria BARTOSIK

Dziś 77. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz oraz Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu. W obozie tym, oprócz o. Maksymiliana, zginął m.in. bł. o. Pius Maria BARTOSIK, red. „Rycerza Niepokalanej” w okresie: listopad 1936 – wrzesień 1939.

Na pewno warto pamiętać o tej postaci w roku, kiedy świętujemy 100. rocznicę powstania Rycerza Niepokalanej.

Otrzymał numer 12832. Początkowo pracował przy przewożeniu materiałów budowlanych. Potem z powodu wyczerpania, ciężkiego pobicia, choroby „róży twarzy” i bolesnej rany nogi trafił do obozowego szpitala. Tam z największym poświęceniem, mimo zakazu, pomagał innym chorym fizycznie i duchowo, zwłaszcza poprzez spowiedź, czy dotyczące wiary pogadanki. Pomimo ogromnych cierpień, cierpliwie znosił swoje położenie. Gorączka doprowadziła organizm do kompletnej ruiny. Zmarł z wyczerpania zaopatrzony sakramentami świętymi przez współwięźnia – księdza Konrada Szwedę (1912-1988) w nocy z 12 na 13 grudnia 1941 roku w Oświęcimiu w Polsce, a jego ciało został spalone w krematorium.

Wspomniany ksiądz Konrad w swoim zeznaniu podsumował działalność redakcyjną i jego postawę w obozie. Opisał go jako człowieka oddanego dla Rycerstwa Niepokalanej, oraz apostoła cierpienia. Jako człowieka, który w heroiczny sposób znosił ból. Błogosławiony ojciec Bartosik w ciężkich warunkach obozowych powtarzał: „Dotychczas pisaliśmy i mówiliśmy innym jak należy znosić cierpienie – teraz musimy sami praktycznie przez to przejść, bo w przeciwnym razie co warte by były nasze słowa?”

Za: Łukasz Janecki, „Słownik biograficzny polskich franciszkanów konwentualnych zamordowanych i tragicznie zmarłych w latach 1939-1945”, Niepokalanów 2012


O. Pius Bartosik jest jednym z czterech patronów klasztoru Radia Niepokalanów. Więcej na temat jego życia i duchowości – TUTAJ