Wszystko postawiłem na Maryję: Ks. Aleksander Fedorowicz, przyjaciel Prymasa cz. 1 – wtorek, 5 kwietnia, 9.15 i 21.30
Dziś w audycji WSZYSTKO POSTAWIŁEM NA MARYJĘ spotkanie z kolejnym przyjacielem błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
„Sam głęboko zjednoczony z Bogiem – Ksiądz Ali – we wszystkich swoich pracach pasterskich prowadził swoją Parafię do nadprzyrodzonej jedności w Chrystusie. Zasłużył sobie na nazwę nowoczesnego Duszpasterza, właśnie tym, że wprowadził Lud Boży w radosne Mysterium Kościoła Świętego” – powiedział o ks. Aleksandrze Fedorowiczu Prymas Tysiąclecia.
18 kwietnia 1945 r., na zaproszenie ks. Władysława Korniłowicza, młody duszpasterz przybył do Zakładu dla Niewidomych w Laskach pod Warszawą. Włączył się w dzieło Matki Elżbiety Róży Czackiej, zakonnicy trzeciego zakonu św. Franciszka, posługą na rzecz sióstr, niewidomych i miejscowej ludności. Tam też poznał przyszłego Prymasa, który uczynił go wkrótce pierwszym proboszczem nowopowstałej parafii w Izabelinie.
Ksiądz Aleksander uznawany jest za prekursora odnowy liturgicznej, gdyż już na kilka lat przed Soborem Watykańskim II akcentował potrzebę czynnego i świadomego udziału wiernych we Mszy świętej, wokół której skupiał całe duszpasterstwo. W wytworzeniu poczucia wspólnoty ważną rolę odgrywał ołtarz ustawiany twarzą do ludzi.
W 1954 r. otrzymał zgodę kardynała Stefana Wyszyńskiego na sprawowanie liturgii w języku polskim, odprawianie Mszy twarzą do wiernych oraz czytanie tekstów przez świeckich razem z kapłanem. Parafia w Izabelinie była jednym z pierwszych miejsc w Polsce, gdzie w ten sposób odprawiana była Msza Święta. Niewielka podwarszawska miejscowość stała się centrum życia liturgicznego, do którego przyjeżdżali księża i ludzie świeccy nieraz z bardzo daleka.
Kim był ks. Aleksander Fedorowicz? Opowie nam o nim p. Magdalena KAMIŃSKA.
SŁUCHAJ: wtorek, 5 kwietnia – godz. 9.15 i 21.30