Warszawa: „Figurka” – Klerycy III roku zapraszają na sztukę seminaryjną

Do końca marca, w weekendy, można oglądać na deskach seminaryjnego teatru sztukę przygotowaną przez kleryków III roku Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Spektakl pt. „Figurka” wystawiany jest z zachowaniem reżimu sanitarnego, a zajęta może być najwyżej połowa miejsc. Bilety można rezerwować przez internet i telefonicznie.

Tegoroczne przedstawienie, w którym występują warszawscy seminarzyści to komedia kryminalna, która opowiada o odrzuceniu, zaufaniu Bogu, ale też nawiązuje do czasu pandemii. Zresztą to właśnie z powodu pandemii Covid-19 alumni swoją sztukę prezentują dopiero w marcu, choć zwyczajowo, poprzednie roczniki robiły to na przełomie grudnia i stycznia.

Samo przygotowanie spektaklu to dla seminarzystów dobra okazja do uczenia się współpracy przy wspólnym projekcie artystycznym, zdobywania doświadczenia w wystąpieniach publicznych i wielu innych umiejętności.

Spektakl „Figurka” jest komedią kryminalną i opowiada o historii Maksa, który został niesłusznie oskarżony o kradzież figurki z kościoła. Główny bohater zostaje odrzucony przez najbliższych, traci wiarę w samego siebie, a pocieszenia próbuje szukać w Bogu.

Akcja jest mocno osadzona we współczesności i pokazuje cały przekrój społeczeństwa, na co zwraca uwagę kl. Paweł Klefas, alumn III roku WMSD w Warszawie. – Jest próbą rozweselenia ludzi w czasie pandemii, w czasie związanym z niepewnością, smutkiem i strachem – podkreśla.

Oprócz komediowego charakteru, sztuka niesie przesłanie o tym co ważne, zwłaszcza w czasie pandemii. – Aby jeszcze bardziej ufać Panu Bogu, mimo wszystkich przeciwności choć może się nam wydawać, że wszystko działa przeciwko nam – dodaje kleryk Paweł Klefas. Sztuka – jak podkreśla – jest próbą odzwierciedlenia czasu i sytuacji w jakiej się znajdujemy, ale też „pogodnej odpowiedzi na to co się aktualnie dzieje”.

Scenariusz „Figurki” napisał kl. Michał Tarasiewicz z pomocą Krzysztofa Zanussiego, a sztukę wyreżyserował Jarosław Gajewski.

Miejsca na spektakl można rezerwować poprzez formularz dostępny pod adresem: https://teatr.wmsd.waw.pl/rsvp/ ale również mejlowo: rezerwacja@wmsd.waw.pl lub telefonicznie: 575 712 899.

Wstęp na sztukę jest bezpłatny, ale po jej obejrzeniu można wesprzeć dobrowolną ofiarą na rzecz pielgrzymki kleryków III roku do Ziemi Świętej. Spektakl jest wystawiany w budynku Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego przy ulicy Krakowskie Przedmieście 52/54.

Fot./teskt za: https://archwwa.pl/