Szpital w Bełchatowie z kompleksową opieką nad pacjentami z chorobami serca
Oddział kardiologiczny Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie rozszerzył swoją działalność. Od kilku miesięcy funkcjonują tu nowocześnie wyposażone pracownie hemodynamiki i elektrofizjologii, a nad sercami pacjentów czuwają najlepsi specjaliści kardiologii interwencyjnej. To oznacza, że mieszkańcy tej części Łódzkiego mają zapewnioną ciągłą i kompleksową opiekę świadczoną w ramach jednej placówki. Nowe pracownie odwiedził Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego, który rozmawiał też z kadrą o poszerzonej ofercie szpitala.
9 stycznia, wtorek – tylko tego jednego dnia, na oddziale uratowanych zostało 7 pacjentów po rozległych zawałach. To najlepszy dowód, że opieka nad sercami bełchatowian i mieszkańców całego regionu jest tu na najwyższym poziomie. Od października ubiegłego roku Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie zapewnia poszerzony, a przez to kompleksowy dostęp do świadczeń kardiologicznych: działa tu poradnia ambulatoryjna, oddział kardiologiczny, a także nowocześnie wyposażone pracownie elektrofizjologii i hemodynamiki, kluczowa jest też opieka pozabiegowa. Jednym słowem, każde chore serce, każdy pacjent zagrożony zawałem, znajdzie w Bełchatowie niezbędną pomoc, co zapewnia nowoczesny sprzęt m.in. angiokardiograf najnowszej generacji, a przede wszystkim liczna kadra specjalistów z zakresu kardiologii zabiegowej i zachowawczej.
– Od połowy października szpital wykonał ponad 300 procedur z zakresu kardiologii inwazyjnej i 90 zabiegów wszczepienia rozruszników serca, a to wszystko przekłada się na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców naszego regionu. Te przykłady uratowanego zdrowia i życia, to wielki trud lekarzy i nasz wspólny sukces – podkreślił wicemarszałek Ziemba.
Przypomniał też drogę do tej inwestycji, która zaczęła się latem 2022 roku. Wtedy samorząd województwa, organ prowadzący szpital, podjął decyzję o stworzeniu nowych pracowni i przekazał prawie 8 mln zł na adaptację i wyposażenie pomieszczeń pod kątem przeprowadzania wyspecjalizowanych zabiegów kardiologicznych.
– To była bardzo słuszna decyzja. Jest to inwestycja, która pozwala nam na kompleksowe świadczenie usług w szpitalu i która zapewnia mieszkańcom całość opieki kardiologicznej – mówi Dagmara Bednarek, dyrektor bełchatowskiego szpitala.
O pełnym zaopiekowaniu się pacjentami z chorobami serca mówił też prof. dr hab. n. med. Zbigniew Peruga, kierownik nowej pracowni hemodynamiki.
– Pacjent ma tę kompleksowość zachowaną od samego początku, kiedy trafia na oddział ratunkowy i do pracowni, potem jest leczony na oddziale kardiologicznym i wypisywany z zabezpieczeniem o postępowanie rehabilitacyjne czy postępowanie dalszej, ambulatoryjnej opieki kardiologicznej. To bardzo ważne, że pacjent po procedurze nie zostaje sam, nie zostaje pozbawiony tej dalszej, koordynowanej opieki specjalistycznej – podkreślił. – To jest czwarty miesiąc naszej działalności. Robimy zabiegi z podstawowych zakresów kardiologii interwencyjnej, dla pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym, ale również wprowadziliśmy niewykonywane wcześniej na terenie Bełchatowa zabiegi walwuloplastyki zastawki aortalnej czy zabiegi udrożniania przewlekłych zamknięć naczyń wieńcowych.
Profesor jest przekonany, że wyposażenie i możliwości oddziału sprawią, że będzie on również miejscem stażu dla młodych lekarzy. – Nowa pracownia to też jest element przyciągania młodych ludzi, którzy chcą wykonywać nowoczesne procedury zabiegowe – dodaje.
fot. Piotr Wajman