Łaska odpustów zupełnych dla kościoła parafialnego w Srebrnej k. Konstantynowa Łódzkiego
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8.12.2021) została wybrana, by podać do publicznej wiadomości, że w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (Archidiecezja Łódzka), gdzie od wielu lat w głównym ołtarzu znajduje się kopia rzymskiego obrazu Salus Populi Romani będzie można odtąd zyskiwać łaskę odpustu zupełnego w wyznaczone dni, a sama świątynia dołączy do wielkiej rodziny Kościołów, gdzie czci się obraz Matki Bożej Śnieżnej.
Uroczystej Mszy świętej – połączonej z odczytaniem dekretu o nadaniu odpustów – przewodniczył metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś.
Przed błogosławieństwem kończącym liturgię został odczytany – przez metropolitę łódzkiego – dekret o przyznaniu łaski odpustów zupełnych, które pod zwykłymi warunkami będzie można uzyskać w tej świątyni w następujące dni – w dniu święta patronalnego Bazyliki Liberiańskiej tj. 5 sierpnia, w dniu święta patronalnego własnego kościoła, we wszystkie uroczystości Bożej Rodzicielki Maryi, raz w roku w dniu dowolnie obranym przez każdego wiernego, ilekroć z motywów pobożności będą tam pielgrzymować w grupach. Odpusty te są łaskawie udzielone pod zwykłymi warunkami kościołowi parafialnemu pod wezwaniem Nawiedzenia NMP ze Srebrnej położonemu w Konstantynowie Łódzkim w Archidiecezji Łódzkiej. Sam kościół został wpisany do spisu bazyliki wraz z dokumentem Penitencjarii Apostolskiej przez co ważnie udzielone zostały odpusty. – czytamy w dekrecie.
zobacz także: Abp Ryś: uczcie się od Maryi jak stać się narzędziem ocalenia ludu Bożego! – 500-lecie obrazu M.B. w Srebrnej
Parafia pw. Nawiedzenia N.M.P. w Srebrnej została erygowana 10 lutego 1974 roku przez księdza biskupa Józefa Rozwadowskiego – ordynariusza Diecezji Łódzkiej, natomiast świątynie wg projektu arch. Ignacego Markiewicza została wzniesiona w stylu neogotyckim z elementami neoromańskimi w 1887 roku. Kościół orientowany o dwuspadowym dachu z przylegającymi dwiema zakrystiami. Fasada frontonu została zwieńczona wieżyczką nakrytą stożkowym hełmem, w której jest zawieszona sygnaturka.
Konsekracji kościoła dokonał w 1890 r. ówczesny arcybiskup warszawski Teofil Chrościak Popiel. Natomiast w 2004 r. została przeprowadzona rozbudowa kościoła wg projektu pracowni arch. Marciniak i Witaszek. Powiększono świątynię, wymieniono dach i odnowiono całe wnętrze, wybudowano nową dzwonnicę i odrestaurowano ogrodzenie kościoła.
Tekst/Fot. za: https://www.archidiecezja.lodz.pl/