KOŚCIÓŁ – SZTUKA – BIZNES – Targi SACROEXPO w Kielcach zakończone sukcesem!

Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO odbywa się w Targach Kielce już od ponad 20 lat. Tegoroczna, pandemiczna edycja zgromadziła 172 firmy z 8 krajów. Targi odwiedziło 2 500 gości.

SACOEXPO na stałe wpisało się w kalendarz kieleckiego ośrodka oraz przedstawicieli branży sakralnej. Mimo niesprzyjających, pandemicznych okoliczności, wystawa okazała się sukcesem. – Targi SACREOXPO są, jak co roku, wspaniałe, ale tegoroczna edycja przeszła moje najśmielsze oczekiwania – powiedział Jan Jakóbczak z firmy Jakóbczak. Hale targów, jak co roku, wypełniła bogata oferta produktów i usług związanych z codziennym funkcjonowaniem kościołów i miejsc kultu. Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO, to jedno z najważniejszych wydarzeń branży sakralnej w Europie. Ta, jedyna w swoim rodzaju impreza to nie tylko wydarzenie komercyjne, ale też kulturalne.

Na zdjęciu dyr Radia Niepokalanów – o. Grzegorz Klimczyk

SACROEXPO – sztuka sakralna w biznesowym wydaniu

SACROEXPO od lat przyciąga do Kielc tysiące zwiedzających. W tym roku wystawę odwiedziło 2 500 gości. Mieli oni możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami sztuki sakralnej i dewocjonaliów, wyposażenia kościołów, nowymi technologiami w budownictwie sakralnym oraz w dziedzinie konserwatorskiej. W tym roku udział w targach wzięło 172 wystawców z 8 krajów, takich jak: Polska, Stany Zjednoczone, Hiszpania, Chorwacja, Słowenia, Ukraina, Włochy i Słowacja. Na stoiskach nie zabrakło misternie wykonanych ikon i świętych obrazków, czy wykonanych z niezwykłą precyzją witraży. Targi to także bogactwo rzeźb, figurek świętych oraz misternie wykonanych szopek bożonarodzeniowych. Hale targów wypełniły alby, tekstylia kościelne, różańce, modlitewniki i ikony, ale szeroka gama usług. Nie zabrakło firm specjalizujących się w wyposażaniu obiektów sakralnych w systemy grzewcze, audiowizualne, czy innowacyjnych rozwiązań w zakresie projektowania i wdrażania skutecznych systemów bezpieczeństwa. Goście targów mogli również zapoznać się z rozwiązaniami usprawniającymi funkcjonowanie kościołów w pandemii: bezdotykowymi kropielnicami, ofiaromatami i datkomatami, a także ofertą firm umożliwiających prowadzenie transmisji internetowych audio-wideo w ramach YouTube czy Facebooka. W związku z uroczystością beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej podczas SACROEXPO pojawiło się mnóstwo propozycji książkowych poświęconych tej właśnie tematyce. Tradycyjnie już, podczas targów, odbyły się m.in. spotkania i konferencje: Konsult Męskiej i Żeńskiej Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów w Polsce, Sekretarzy i Ekonomów Prowincjonalnych Zakonów w Polsce, członków Związków Wzajemności Członkowskiej św. Antoni oraz debata poświęcona problemom zakupu energii i gazu organizowana przez Forum Współpracy Międzyzakonnej, Komisję ds. Ekonomicznych KWPZM i firmę INNPACT.

Medale i wyróżnienia dla najlepszych produktów

Tradycyjnie już, podczas targów przyznano nagrody za najlepszą aranżację stoisk oraz za najlepsze produkty. Wyróżnienia TOP DESIGN 2021 za elegancję i nowatorski styl wystąpienia targowego otrzymały: Ornaty.pl – Haftina Atelier oraz Krakowski Zakład Witrażów S.G. Żeleński. Wyróżnienie za oryginalną prezentację firmy powędrowały do Garden Spot i Axencia Turismo De Galicia. Wyróżnienia dla najlepszych produktów targów powędrowały do Garden Spot oraz Braci Dąbrowskich. Medale w tej samej kategorii otrzymała firma Odlewnia Braci Kruszewskich. W trakcie ceremonii przyznano także medale honorowe. Medal Honorowy im. JE Prymasa ks. Józefa Kardynała Glempa otrzymała firma JM Tradycja Jarosław Kupryjaniuk z Białegostoku za obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej jako wizerunki wielopokoleniowe. Nagrodę Honorową Jego Ekscelencji Biskupa Kieleckiego Ks. Jana Piotrowskiego otrzymała firma Jakóbczak Studio za szklaną mozaikę z wizerunkiem Ducha Świętego. Medalem Honorowym Jego Ekscelencji Prymasa Polski Ks. Abp. Wojciecha Polaka uhonorowano firmę AVGUL witraże za nowatorskie zastosowanie starych technologii w technice witrażu. Swoje wyróżnienia, jako uznanie za pracę dla dobra Kościoła Chrystusowego w duchu ofiarności, ekumenizmu i chrześcijańskiej miłości, wręczył także Prawosławny Arcybiskup Przemyski i Gorlicki Najprzewielebniejszy Paisjusz. Otrzymały je: Maciej Żmija, firma „Żmija, Henryk Leszczyński, firma SACRIMEX, Małgorzata i Daniel Dąbrowscy – „Dąbrowscy Centrum Zaopatrzenia Kościoła”, Robert Grabowski, „Ikony bizantyjskie”, Zbigniew Falczyński-mistrz sztuki ludwisarskiej oraz Grzegorz Gros, Zakład Teleradiomechaniki „Hi-fi”.

Per Artem Ad Deum – przez sztukę do Boga

Niezwykle ważnym punktem i zarazem tradycją Wystawy SACROEXPO jest uroczysta gala, podczas której wybitni artyści lub instytucje z wyjątkowym dorobkiem artystycznych przyczyniającym się do rozwoju kultury i sztuki, nagradzani są przez Papieską Radę ds. Kultury medalem Per Artem Ad Deum. Targi Kielce to jedyne miejsce na świecie, gdzie wręczane jest to wyjątkowe wyróżnienie. Od 2005 roku
w kieleckim ośrodku doceniono już działalność artystyczną 29. laureatów, w tym m.in. Ennio Morricone, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Penderecki czy Wojciech Kilar. Do ich grona dołączył w tym roku znakomity polski poeta, Ernest Bryll. – Otrzymałem nagrodę Per Artem Ad Deum. (..) Bardzo ważną, bo nadawaną w Rzymie przez Radę Papieską ds. Kultury.(..) Jestem teraz wśród paru artystów z Polski, mi bliskich, z którymi dzielę uczestnictwo w tej nagrodzie.(..) – podkreślił laureat tegorocznej nagrody Per Artem Ad Deum.

Wokół sztuki sakralnej

Sacroexpo to także wydarzenia kulturalne: koncerty, wystawy i spotkania ze znanymi osobowościami świata kultury i sztuki. Podczas tegorocznej edycji, zgromadzeni na targach goście mieli możliwość udziału w wystawie i konferencji z udziałem KHRYSTYNY KVYK – artystki, malarki, nauczyciela sztuk plastycznych, absolwentki Wydziału Sztuki Sakralnej Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki i laureatki Międzynarodowego Konkursu Ikonograficznego „Nowa Epifania Piękna”. Podczas spotkania pt. „ O ikonie wczoraj i dziś”, organizowanej przez Centrum Duszpasterskie Wesoła54, artystka opowiadała o swojej drodze do pisania ikon i inspiracjach. – Moja droga do pisania ikon była długa (…)- powiedziała artystka. – Trwało to dopóty, dopóki nie dostałam się do Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych, na katedrę sztuki sakralnej (…) Wówczas zaczęłam bardziej interesować się pisaniem ikon (…) Poczułam miłość do tego rodzaju sztuki. W tym samy czasie pisanie ikon zaczęło kształtować mój stosunek do chrześcijaństwa oraz o religii ogólnie (…) – dodała Khrystyna Kvyk.
W spotkaniu udział wzięła także prof. dr hab. Krystyna Stawecka kierownik Muzeum Ikon w Supraślu, która wprowadziła uczestników w historię ikony. -(…) Ikona zmienia się, ewoluuje. Jej treść się ubogaca, jej wyraz artystyczny też się zmienia (…) Jest obrazem rzeczywistości, w której jest tworzona – powiedziała.