Kardiologia w sieradzkim szpitalu na najwyższym poziomie
Ultranowoczesny angiokardiograf pomagający pacjentom po zawałach, wzbogacony o dodatkowy sprzęt specjalistyczny, ratuje życie mieszkańców Sieradza i okolicznych powiatów. Marszałek Grzegorz Schreiber odwiedził lekarzy z kardiologii inwazyjnej Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała S. Wyszyńskiego w Sieradzu.
Pracownia Hemodynamiki i Elektrofizjologii – bo tak brzmi fachowa nazwa oddziału – przyjmuje pacjentów od poniedziałku. Żeby ją otworzyć, samorząd województwa zainwestował 10 mln zł. Dla potrzeb pracowni zaadaptowane zostały pomieszczenia na pierwszym piętrze sieradzkiego szpitala, tuż obok Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR). Dzięki temu pacjenci z zawałami natychmiast po przyjeździe do szpitala znajdą się w sali, gdzie zostanie im udzielona pomoc. A będzie to pomoc optymalna, bo sprzęt pozyskany do sieradzkiej placówki jest na najwyższym poziomie.
– To jeden z najnowocześniejszych sprzętów tego typu w Europie, a na pewno w Polsce – podkreśla marszałek Grzegorz Schreiber. – Zatem od 15 stycznia mamy nowoczesny sprzęt w nowej przestrzeni, obsługiwany przez najwyższej klasy specjalistów. Zakres dotarcia do pacjentów z usługami kardiologii inwazyjnej w województwie został zdecydowanie poprawiony.
O wyjątkowości sprzętu decyduje jego wyposażenie dodatkowe. I tak w Pracowni Elektrofizjologii, gdzie wszczepiane są m.in. rozruszniki, zainstalowany jest zestaw do obrazowania serca wraz ze stołem pływającym, w Pracowni Hemodynamiki nowoczesny aparat do echokardiografii z pompą do kontrapulsacji wewnątrzaortalnej, a całość jest obsługiwana w centrali z 6 kardiomonitorami, na których można śledzić przebieg zabiegu, z systemem angiografii cyfrowej.
Podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowany został sprzęt, podkreślane było tempo przeprowadzenia inwestycji.
– Po wyprowadzce spółki, która realizowała w Sieradzu świadczenia kardiologii inwazyjnej, w marcu ubiegłego roku, natychmiast przystąpiliśmy do działania, żeby stworzyć warunki do przeprowadzania zabiegów – mówił marszałek Grzegorz Schreiber. – Potrzebne były odpowiednie decyzje, plan, przetargi, dokonanie zakupów i remonty pomieszczeń.
Robert Sobczak, prezes spółki Inwestycje Medyczne Łódzkiego, która odpowiadała za przeprowadzenie przedsięwzięcia, zwracał uwagę, że wszystkie te działania udało się przeprowadzić w ciągu niespełna 10 miesięcy. – To prawdziwy rekord świata – mówił.
Marszałek Schreiber zwracał uwagę, że przez cały ten czas opieka dla mieszkańców Sieradza i powiatu sieradzkiego była zapewniona. – W ciągu tych kilku miesięcy żaden pacjent nawet na jeden dzień nie został bez opieki i pomocy w zakresie kardiologii inwazyjnej. I tak jak do marca ubiegłego roku pacjenci np. z Wielunia w przypadku zawału trafiali do szpitala w Sieradzu, tak przez ostatnich kilka miesięcy, zgodnie z wytycznymi NFZ-u, pacjenci potrzebujący specjalistycznej pomocy byli przewożeni do szpitala w Wieluniu – zaznaczał.
Iwona Koperska, przewodnicząca sejmiku województwa, a jednocześnie rady społecznej szpitala podkreślała, że sieradzki szpital oferuje teraz pełen pakiet usług kardiologicznych w jednym miejscu.
– Pacjenci są tutaj ratowani po zawałach, są im wszczepiane rozruszniki, a zaraz potem mogą zostać przewiezieni na Oddział Kardiologii i pozostają pacjentami naszego szpitala. Taka kompleksowa obsługa ma ogromne znaczenie dla skutecznego leczenia, zdrowia i życia chorego – mówiła.
W imieniu mieszkańców za inwestycję podziękował Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.
Fot. Tomasz Grala
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego