Dzień Myśli Braterskiej: Międzynarodowa premiera filmu “Harcerz nr 1”- Warszawa, 22 lutego

Film „Harcerz nr 1”: międzynarodowa premiera filmu i spotkanie z twórcami w Muzeum Historii Polski (Cytadela Warszawska)

W Dniu Myśli Braterskiej, 22 lutego 2024 r., w Muzeum Historii Polski (Cytadela Warszawska, ul. Gwardii 1 w Warszawie) odbędzie się specjalny pokaz filmu dokumentalnego “Harcerz nr 1” z udziałem jego twórców. To międzynarodowa premiera tego filmu, projekcja i spotkanie będą tłumaczone na język angielski.

Bezpłatne wejściówki do pobrania ze stron internetowych Muzeum Historii Polski: https://tiny.pl/dqmz1

To szczególna okazja i możliwość przeżycia niezwykłej lekcji historii, a także porozmawiania z filmowcami o kulisach produkcji dokumentu.

Producenci zapraszają jednocześnie do organizowania pokazów filmu dokumentalnego o Andrzeju Małkowskim (założycielu harcerstwa w naszym kraju) w Polsce i za granicą. Zainteresowane organizacje, szkoły, biblioteki, drużyny harcerskie itp. mogą zgłaszać się bezpośrednio do Fundacji Na Dobro Harcerstwa Górnośląskiego.

Film (którego polska premiera odbyła się w styczniu w Muzeum Śląskim w Katowicach), wyreżyserowany przez Adama Turula i Marię Wilgus, jest opowieścią o charyzmatycznym wychowawcy, założycielu harcerstwa – Andrzeju Małkowskim i o jego wielkiej miłości – Oleńce Drahonowskiej. Jego akcja toczy się na początku XX wieku – w czasach walki o wolność Polski. Pełen ideałów Andrzej swoje wielkie serce i wrażliwość angażował w liczne inicjatywy społeczne. Pewnego dnia spóźni się na zajęcia tajnego kursu oficerów wojskowych we Lwowie. Za karę musiał przetłumaczyć książkę „Scouting for boys” Roberta Baden- Powella. Tak zaczęła się jego fascynacja ideą skautingu. Dzięki pasji i zaangażowaniu w krótkim czasie doprowadził do powstania wielkiego ruchu młodzieżowego w uciemiężonej przez zaborców Polsce. Skrzydeł w pracy dodawała mu miłość. Oleńka dzieliła z nim ideały i entuzjazm. Jego życie przerwała nagła śmierć, ale jego postać inspiruje kolejne pokolenia harcerek i harcerzy.

– Mimo, że harcerstwo istnieje od ponad 100 lat i w historii walki o wolność Polski odegrało olbrzymią rolę, do dziś nie powstał film o jego założycielu. Chcemy, aby harcerki i harcerze sięgnęli do swoich korzeni i mitu założycielskiego oraz ponownie odkryli swoją unikalną tożsamość – mówią twórcy filmu.

***
W sobotę, 24 lutego, zapraszamy także na Mszę Świętą w intencji Harcerzy. Eucharystia będzie sprawowana w Katedrze Wojska Polskiego w Warszawie o godz. 12:00. Po Mszy św., w centrum konferencyjnym przy katedrze odbędzie się spotkanie tematyczne: https://katedrapolowa.pl/