DO ODSŁUCHANIA: Tora czyli Pięcioksiąg Mojżesza

W Kościele katolickim kończy się właśnie Tydzień Biblijny, czas zachęcający nas do pochylenia się z nową gorliwością nad Słowem Bożym. Po Pismo Święte jednak powinniśmy sięgać nie tylko w Tygodniu Biblijnym. Z taką zachętą, by uczynić je ważną częścią swojego życia przychodzimy dziś do Słuchaczy Radia Niepokalanów. W audycji DOBRA BIBLIOTECZKA sięgamy po książkę pt. „TORA czyli Pięcioksiąg Mojżesza”. To wydanie Tory w nowym przekładzie, z języka hebrajskiego przełożył ją i opatrzył komentarzem ks. prof. Waldemar Chrostowski, wybitny biblista, autor ponad 3000 publikacji, przewodnik pielgrzymek do Ziemi Świętej i krajów biblijnych; członek Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie (OESSH). Laureat watykańskiej Nagrody Ratzingera (2014) i honorowy przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich.

Publikacja składa się z dwóch zasadniczych części. Pierwsza zawiera przekład na język polski Tory, pierwszego zbioru Biblii Hebrajskiej, znanego jako Pięcioksiąg Mojżesza. Specyfiką przekładu jest to, że podaje tekst zaopatrzony w sigla umieszczone na bocznych marginesach odsyłające do ksiąg Nowego Testamentu, ale – w odróżnieniu od innych katolickich przekładów Pisma Świętego – bez żadnych przypisów.

Część druga zawiera komentarz o charakterze duszpasterskim, uwzględniający istotne elementy chrześcijańskiej i żydowskiej tradycji egzegetycznej. To, co w innych przekładach znajduje się w przypisach, tutaj zostało przeniesione do komentarza, chodzi bowiem o to, żeby nic nie odrywało uwagi od czytania i przeżywania treści tekstu biblijnego. Ważne uzupełnienie komentarza stanowią starannie dobrane ilustracje, które obrazują wielowiekowe oddziaływanie Biblii i potwierdzają jej rolę jako fundamentu chrześcijaństwa i Kościoła oraz kodu kulturowego Europy i świata.

W rozmowie z Pauliną Wysocką ks. prof. Waldemar Chrostowski opowiada o swoim nowym tłumaczeniu najważniejszej księgi Żydów i o tym, dlaczego warto sięgać po Pięcioksiąg. Zdradza także od jakiej księgi zacząć czytać Pismo Święte, by najlepiej z tego skorzystać.