13 sierpnia – pierwsze wspomnienie bł. Michaela McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba

13 sierpnia przypada pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Michaela McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba.

UWAGA! Dziś (13.08) o 9.15 na antenie Radia Niepokalanów gościem Pauliny Wysockiej będzie pan Andrzej Anasiak, Rycerz Kolumba, przedstawiciel Gildii ks. Michaela McGivneya w Polsce i były Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. Opowie nam kim był nowy błogosławiony, komu patronuje i jaki cud przyczynił się do jego beatyfikacji. Dowiemy się także czym są i czym się zajmują Rycerze Kolumba.

Ksiądz Michael McGivney był duszpasterskim pionierem, który wyprzedził swoją epokę, szeroko angażując ludzi świeckich w życie parafii. Dzięki duchowemu geniuszowi założył wspólnotę katolickich mężczyzn – Rycerzy Kolumba, która od prawie 140 lat pomaga mężczyznom znaleźć swoje miejsce w Kościele, a także być dobrymi mężami i ojcami. Ksiądz McGivney został beatyfikowany 31 października 2020 roku dzięki zatwierdzeniu przez Watykanu cudu „pro-life” – za wstawiennictwem ks. McGivneya nastąpiło cudowne uzdrowienie śmiertelnie chorego chłopca w łonie matki.

Ks. Michael J. McGivney, założyciel Rycerzy Kolumba, urodził się 12 sierpnia 1852 roku i zmarł 14 sierpnia roku 1890, dwa dni po swoich 38. urodzinach. Tydzień, na który przypadają te daty, każdego roku przeżywany jest jako Tydzień Rodzin Rycerzy Kolumba. Jest to czas, w którym rady są zachęcane do zorganizowania rodzinnych wydarzeń. Ale o wstawiennictwo ks. McGivney’a można prosić zawsze, gdy tylko pojawiają się problemy rodzinne, przywołując go i używając jego tytułów: Apostoła Młodych i Obrońcy Życia Chrześcijańskiej Rodziny.

Istnieje wielka liczba wysłuchanych modlitw, które zgłaszają proszący o wstawiennictwo ks. McGivney’a. Łaski te wskazują, że założyciel Zakonu wciąż pracuje w życiu swoich Rycerzy i ich rodzin oraz pośród wierzących. Mówią oni, że ks. McGivney ze swojego miejsca w wieczności wciąż pochyla się nad tymi samymi troskami, z którymi mierzył się jako ksiądz, żyjący na ziemi. Otrzymane łaski najczęściej kwalifikują się do jednej z czterech kategorii.

Zatrudnienie i finanse. Podobnie jak parafianie ks. McGivney’a zwracali się do niego po poradę w czasach, gdy słowa „Irlandczyków nie przyjmujemy” były często załączane do ogłoszeń o pracę, tak i teraz wielu modli się za jego przyczyną, gdy zostają zwolnieni albo szukają lepszej pracy. Przykładem może być pewna wdzięczna kobieta, która zgłosiła niedawno: „Mój mąż był wytrwały w modlitwie o znalezienie nowej pracy za wstawiennictwem ks. McGivney’a i modlitwa nie pozostała bez odpowiedzi”.

Uzależnienie od substancji odurzających. W czasach ks. McGivney’a uzależnienie od alkoholu dotykało społeczność imigrantów, więc założył on parafialne towarzystwo „całkowitej abstynencji”. Wielu prosi dziś o pomoc w wyjściu z uzależnienia od alkoholu lub narkotyków, wliczając w to pewną matkę, która zadzwoniła do Gildii, by powiedzieć, że jej dorosły syn rozpoczął terapię po tym, jak modliła się o pomoc ks. McGivney’a.

Pojednanie w rodzinie. W rodzinach imigrantów, które zmagały się, by związać koniec z końcem, podziały zdarzały się, a dziś z powodu wzrostu liczby rozwodów również nie są one niczym niezwykłym. Niedawno napisała do nas matka, która opowiadała, że jej dwóch synów pozostawało w nieprzyjaznych stosunkach, ale po tygodniu modlitw ich „relacje znów są dobre. W swoim sercu wiem, że ks. McGivney odpowiedział na moje modlitwy!”.

Powrót do wiary. Ks. McGivney założył Zakon, by trzymać mężczyzn z dala od antykatolickich tajnych stowarzyszeń, które obiecywały finansowe korzyści. Dziś wielu katolików prosi go o pomoc dla swoich dzieci, które odeszły od wiary. „Modliłem się za przyczyną do ks. McGivney’a codziennie przez 14 dni, by członek naszej rodziny powrócił do wiary katolickiej” — zgłosił pewien człowiek. „Po 30 latach z dala od wiary powrócił i dziś siada obok mnie podczas niedzielnej mszy świętej”. Pewna matka z wielką radością napisała: „Modliłam się nowenną regularnie przez 6 miesięcy do Sługi Bożego ks. Michaela McGivney’a, upraszając jego pomocy dla mojego syna i jego żony, aby powrócili do Kościoła. W tym miesiącu zarejestrowali się w parafii i uczęszczają na mszę św. Moje modlitwy zostały wysłuchane!”.

Bł. Księże McGivney’u, módl się za nami!

BRIAN CAULFIELD, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego ks. Michaela McGivney’a i redaktor naczelny Fathers for Good, jednej z inicjatyw Rycerzy Kolumba

Więcej informacji:
https://www.rycerzekolumba.com
https://www.facebook.com/rycerzekolumbawpolsce/