Książka: „Drodzy rodzice. Nazaretańska szkoła dla rodzin” autorstwa Służebnicy Bożej Catherine de Hueck Doherty

Sercem tej książki są medytacje Catherine Doherty o małżeństwie i rodzinie. Uzupełniają je opisy zwyczajów związanych z rokiem liturgicznym, praktykowanych we wspólnocie Madonna House. Książka jest w zamyśle przewodnikiem dla małżeństw lub duszpasterzy, którzy chcą wskrzesić albo umocnić kulturę opartą na rodzinie chrześcijańskiej w swojej parafii. Może być jednak równie przydatna w domach, inspirując rodziców do pięknego przeżywania swojej wiary i przekazywania jej swoim dzieciom (fragment Wstępu).

Drodzy Rodzice! Czy mogę wejść do waszej kuchni? Czy mogę poprosić o filiżankę dobrej, gorącej, mocnej herbaty z dużą ilością cukru i mleka? O, dziękuję. Już mi lepiej. Lubię kuchnie, a wy? Dla mnie są one sercem domu. Szkoda, że nie macie kuchenki opalanej drewnem, jak my w Madonna House. Bardziej przytulnie może być już tylko przy kominku. Ale to chyba zbyt wielkie wymagania, jeśli chodzi o współczesne mieszkania. Tak czy siak, nie ma nic złego w postępie. Kuchnie są miłym miejscem, nawet bez kuchenek opalanych drewnem… Tak… O czym to ja mówiłam? Ach, tak, miałam napić się dobrej herbaty i posiedzieć z wami w waszej ładnej kuchni, i porozmawiać o tym i o owym (fragment Części II: ŻONA, MATKA, ZAŁOŻYCIELKA, str.69).

Catherine de Hueck Doherty urodziła się w Rosji w 1896 roku. Podczas I wojny światowej służyła na froncie jako pielęgniarka. Po wybuchu rewolucji bolszewickiej przedostała się do Anglii, a potem do Kanady. W Anglii podjęła decyzję o przyjęciu nauki Kościoła rzymskokatolickiego. Początki życia na emigracji nie były łatwe: choroba męża, brak środków do życia, ciężka praca fizyczna. Ostatecznie została prelegentką w znanym biurze organizującym wykłady. U szczytu kariery zawodowej i materialnego dobrobytu ogarnęło ją zwątpienie w sens takiej egzystencji. Wtedy właśnie poprzez słowa Ewangelii – „Powstań, idź… sprzedaj wszystko, co masz…weź swój krzyż i naśladuj Mnie” – usłyszała wezwanie do radykalnej zmiany życia. Po okresie zmagań i wątpliwości zamieszkała wśród ubogich w Toronto. W 1947 roku założyła w Combermere w Kanadzie wspólnotę Madonna House, gdzie przyjmowała każdego z gościnnością zapraszając do wspólnego życia – modlitwy, pracy, odpoczynku. Z upływem lat zainteresowanie duchowością ośrodka Madonna House wzrosło, zaczęły powstawać nowe placówki. Catherine Doherty zmarła w 1985 roku, w 1991 roku wszczęto jej proces beatyfikacyjny. Obecnie przysługuje jej tytuł służebnicy Bożej.