111 lat temu urodził się bł. brat Bonifacy ŻUKOWSKI – drukarz Rycerza Niepokalanej

Piotr Bonifacy Żukowski OFMConv, ur. 13 stycznia 1913 w osadzie Baran-Rapa w powiecie wileńsko-trockim, zm. 10 kwietnia 1942 w Auschwitz-Birkenau.

Brat Bonifacy jest jednym z czterech patronów radiowego klasztoru. Oprócz niego, należą do nich: o. Antonin BAJEWSKIo. Pius BARTOSIKbr. Tymoteusz TROJANOWSKI

Brat Bonifacy – pracował jako drukarz w klasztornym wydawnictwie. Był w Niepokalanowie, gdy wybuchła II wojna światowa i gdy nastała niemiecka okupacja. We wrześniu 1939 roku zajmował się m.in. zabezpieczaniem sprzętu drukarskiego, który w przyszłości ponownie mógłby się przydać.

Wielką zasługą brata Żukowskiego było umożliwienie wydrukowania jedynego okupacyjnego numeru „Rycerza Niepokalanej”, który się ukazał w 1940 roku.

Był odważny, co okazywał nieraz w rozmowach z niemieckimi okupantami. Ojciec Maksymilian Kolbe zaproponował mu aby wyjechał w tym niebezpiecznym czasie do rodziny. Pozostał jednak na miejscu. Polecił się opiece Niepokalanej i zdał się na Bożą Opatrzność.

Dnia 14 października 1941 roku został wraz z 6 innymi braćmi aresztowany przez gestapo. 8 stycznia 1942 roku został przewieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie otrzymał numer 25447. Zmarł 10 kwietnia 1942 roku. Ciało spalono w piecu krematoryjnym.

Brat Żukowski został beatyfikowany w dniu 13 czerwca 1999 roku przez papieża Jana Pawła II w Warszawie wraz ze stu siedmioma innymi męczennikami z okresu hitlerowskiej okupacji z lat 1939-1945.
***
Tekst: Łukasz Janecki, „Słownik biograficzny polskich franciszkanów konwentualnych zamordowanych i tragicznie zmarłych w latach 1939-1945”, Niepokalanów 2012.

Fotografia pochodzi ze zbiorów Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie.

Więcej o bracie Bonifacym TUTAJ