Województwo Łódzkie chroni pszczoły
Los pszczół nie jest nam obojętny. To właśnie im i ich zapylaczom zawdzięczamy co trzeci kęs tego, co jemy. Dlatego Samorząd Województwa Łódzkiego przeznaczył milion złotych na ochronę tych pożytecznych owadów. Poprzez walkę z najgroźniejszymi chorobami chcemy utrzymać liczebność i zdrowie rodzin pszczelich w naszym regionie.
Zarząd Województwa Łódzkiego rozstrzygnął właśnie konkurs „Chrońmy pszczoły jako czynnik rozwoju przyrody” dotyczący utrzymania dobrostanu i zachowanie populacji tych pożytecznych owadów w naszym regionie. Największą liczbę punktów zdobył Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Łodzi i to on będzie realizował to zadanie.
Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup pokarmów z ziołami oraz prebiotykami-witaminami dla pszczół oraz przerobu wosku pszczelego na węzę i poprawy warunków fitosanitarnych w pasiece. Realizacja tego zadania ma ogromne znaczenie dla egzystowania lądowych ekosystemów roślinnych i poprawy warunków środowiskowych w Łódzkiem.
– To nasz kolejny „zielony projekt”, bardzo ważna inicjatywa. Pszczoły pełnią w przyrodzie istotną rolę. Są szczególnie przydatne w rolnictwie. Oprócz produkcji miodu, zapylają wiele gatunków roślin – podkreśla Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. – Konkurs wpisuje się również w nasz projekt „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski””, który zakłada m.in. zazielenianie regionu.
Ponad 87 proc. wszystkich gatunków roślin na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. To dzięki temu możemy jeść na przykład maliny, jabłka i ogórki. Pszczoły zapylają też rośliny ozdobne, lecznicze oraz takie, które są wykorzystywane do celów kosmetycznych i tekstylnych.
To druga edycja konkursu. W ubiegłym roku na ochronę pszczół Samorząd Województwa Łódzkiego przeznaczył 800 tys. zł.
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego