W Niepokalanowie świętują 52. rocznicę opuszczenia wojska. Kapłani wcieleni przymusowo do wojska PRL – czwartek, 19 października, 10.10 i 20.30

Po tzw. odwilży 1956 r. polscy komuniści zaostrzyli kurs wobec Kościoła, realizując główny cel, jakim była ateizacja Polski. Jedną z pierwszych restrykcji było złamanie umowy między państwem a Kościołem z 14 kwietnia 1950 r. w sprawie poboru do wojska kleryków seminariów duchownych.

W wojsku próbowano kleryków indoktrynować w duchu marksistowsko-leninowskim i szykanowano za prowadzenie praktyk religijnych. Opór młodych ludzi, którzy w większości przypadków przetrwali ten czas próby, spowodował, że komuniści nie osiągnęli głównego celu, jakim było obniżenie liczby powołań kapłańskich. Powołanie do zasadniczej służby wojskowej dla wielu kleryków było nie tylko próbą charakteru, ale przede wszystkim sprawdzianem siły własnej wiary.

Studio Radia Niepokalanów odwiedzili kapłani, którzy w Niepokalanowie świętowali niedawno 52. rocznicę wyjścia z wojska. Jako klerycy zostali przymusowo wcieleni do wojska PRL w roku 1969 i spędzili tam 2 lata. Była to dla nich prawdziwa próba wiary. Wyszli z niej umocnieni. Ich przyjaźń przetrwała lata. O swoich wspomnieniach z jednostki w Brzegu opowiedzieli Paulinie Wysockiej.

SŁUCHAJ:
1 część – czwartek, 19 października – godz. 10.10
2 część – czwartek, 19 października – godz. 20.30

Fot. za Archidiecezja Warszawska