TERAZ POLSKIE: Katarzyna i Bartek Gärtner – piątek, 20 stycznia, 18.15

Gośćmi audycji Teraz POLSKIE będą Katarzyna Gärtner i Bartek Gärtner , którzy opowiedzą o nagraniu nowej wersji płyty: Msza Beatowa „Pan przyjacielem moim”.

premiera: piątek, 20 stycznia – 18.15
powtórka: poniedziałek, 23 stycznia – 21.30

W audycji Teraz POLSKIE! gramy tylko po polsku. „Znani i lubiani goście” (aktorzy, piosenkarze, sportowcy i celebryci) opowiadają o swoich trzech ulubionych polskich piosenkach i jakie mają z nimi wspomnienia.

Audycja jest ilustrowana muzycznie polskimi utworami – gramy wyłącznie po polsku! Na audycję zaprasza Marcin Dębowski.

***
Mija 55 lat od premierowego wykonania pierwszej w historii polskiego Kościoła mszy beatowej! 14 stycznia 1968 roku msza została zarejestrowana przez Czerwono Czarnych a skomponowana na prośbę proboszcza, księdza Leona Kantorskiego, przez Katarzynę Gaertner do tekstów Kazimierza Grześkowiaka i Kazimierza Łojana. Później trafiła na płytę winylową opublikowaną przez Polskie Nagrania. Teraz Bartek Gärtner z gościnnym udziałem Alicji Węgorzewskiej i Marka Piekarczyka na nowo zarejestrowali legendarny materiał, który swoją premierę na płycie kompaktowej miał 16 grudnia 2022 r.

Katarzyna Gärtner – Msza Beatowa „Pan przyjacielem moim” to remake dzieła muzycznego kompozytorki, które swoją premierę miało w styczniu 1968 roku. Liturgia w bigbitowej oprawie muzycznej była nowatorską formą w kraju, ale też odbiła się szerokim echem poza jego granicami – sprawiając, że dzieło stało się fenomenem swoich czasów. Wpisało się zarówno w historię polskiej muzyki rozrywkowej jak i sakralnej, dzięki takim utworom jak „Sanctus” czy „Agnus Dei” (Baranku Boży).

Współczesna wersja autorstwa duetu producenckiego Katarzyna Gärtner & Bartek Gärtner to aranżacje bliższe dzisiejszemu spojrzeniu na gitarowe brzmienia, ale też nieco muzyki świata, reggae, gospel czy symfoniki. Na krążku usłyszeć można czołowe głosy polskiej sceny muzycznej (Marek Piekarczyk i Alicja Węgorzewska). Partie aktorskie czytają Kazimierz Mazur senior, Kazimierz Mazur jr.. W projekcie udział wzięły też młode wokalistki (Elwira S. Gärtner, Caro Teophile, Magda Zimny) i regionalny dziecięcy zespół folkowy Królewiaczki.

W nagraniach wzięli udział tacy muzycy jak:
Bartek Gärtner – Gitara Elektryczna, Gitara Akustyczna, Gitara Basowa (1), Duduk (2), Piscoła pasterska (11), Instr. Elektroniczne (1)

Dominik Sławiński – Gitara Basowa
Marek Kiełbusiewicz – Bębny
Przemysław Sokół – Trąbka, Euphonium
Leszek Szczerba – Saksofon
Katarzyna Gärtner – Instr. Klawiszowe
Michał „Śrubka” Jurkiewicz – Instr. Klawiszowe, Organy Hammonda, Akordeon, Vni
Michael Jones – Darabuka
Łukasz Jaworski – Akordeon

Nad produkcją muzyczną czuwał Bartek Gärtner, który wykonał też mix i mastering całego albumu.
Jest to Bożonarodzeniowa Msza więc nie mogło też zabraknąć kilku kolęd i pastorałek w równie ciekawych aranżacjach. W dzisiejszej wersji, pastorałki „Chwalcie imię Pana” i „Przyjaciele moi” zostały zastąpione kolędami „Oj, maluśki” i „Dzisiaj w Betlejem”.