PIOSENKA TYGODNIA: Mietek Szcześniak – Serce to jeszcze za mało

Piosenka Tygodnia 49/2017 (04-10 grudnia):

Wykonawca: Mietek Szcześniak
Tytuł: Serce to jeszcze za mało

Najnowszy album Mietka Szcześniaka „Nierówni” zawiera utwory oparte na tekstach księdza Jana Twardowskiego. Jego powstanie było marzeniem Mietka od wielu lat. Zamierzenie artysty było proste: podzielić się wierszami ks. Twardowskiego, przenosząc je z serc do głów i na usta, żeby można było je śpiewać, tańczyć, śmiać się i płakać. Niewymuszenie i po prostu – jak to u Twardowskiego.

Forma płyty ma w swoim zamierzeniu dodać lekkości i podkreślić to, co ważne dla poety i kompozytora – ciepłą nadzieję, afirmację poetyckiej prostoduszności, zdystansowanej a niewymuszonej mądrości, codziennej i zupełnie niecodziennej.

Dlatego opracowane przez Szcześniaka wiersze opowiedziane są językiem kompozycji nawiązujących do akustycznej, lekkiej i pełnej słońca muzyki brazylijskiej, jej wyraźnych rodzajów: bossanovy, samby, chorinjo, sao. Płyta jest w całości nagrana akustycznie, ma szlachetne, organiczne brzmienie.  Żeby do treści dodać niezłą formę – została nagrana przez brazylijskich muzyków w USA. Użyte na niej instrumentarium to gitara, bas, fortepian. Usłyszymy także trzech perkusjonistów, chórki oraz kwartet smyczkowy.