Odnaleziono film, na którym bł. Zbigniew Strzałkowski celebruje Eucharystię

Odnaleziony skarb! Tak można określić fakt odnalezienia po 36 latach jedynych nagranych scen, podczas których bł. Zbigniew Strzałkowski (na zdjęciu – z lewej) celebruje Mszę św. To wydarzenie odbyło się w Kowarach dnia 17.10.1986r. – podczas wycieczki z młodzieżą z Niższego Seminarium z Legnicy, gdzie był wychowawcą. Oto jedyne i najwartościowsze kadry filmowe z życia bł. Zbigniewa Strzałkowskiego jako kapłana.

W 2020 r. cieszyliśmy się z odkrycia filmu z pierwszych miesięcy istnienia misji w Pariacoto, który zawierał dotąd nieznane kadry z bł. Zbigniewem Strzałkowskim. Film ten zatytułowaliśmy „W drodze do Pariacoto”, ponieważ ukazuje podróż z Limy do Pariacoto i realia, z jakimi zetknęli się franciszkanie obejmujący tę placówkę misyjną. Dziś z wielką radością prezentujemy kolejny odnaleziony skarb! Po 35 latach zostały odkryte jedyne znane dotąd kadry scen, podczas których bł. Zbigniew Strzałkowski celebruje Mszę Świętą.

Film powstał w roku święceń kapłańskich bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, gdy był on już wicerektorem i wychowawcą w Niższym Seminarium Duchownym w Legnicy. Prezentowane kadry pochodzą z 17 października 1986 r. – z wycieczki do Kowar z młodzieżą z Niższego Seminarium z Legnicy. Film jest tak cenny, ponieważ ukazuje bł. Zbigniewa Strzałkowskiego jako kapłana – w momencie odprawiania Mszy Świętej. Słyszymy jego mocny, głęboki głos, widzimy zaangażowanie, z jakim celebrował najświętszą Ofiarę.

Nie mamy zapisu ostatniej Mszy Świętej, jaką w noc śmierci odprawił z bł. Michałem Tomaszkiem, ale na podstawie tego nagrania, możemy wyobrazić sobie, że celebrował ją w podobny sposób. W roku 30. rocznicy męczeńskiej śmierci za wiarę Męczenników z Pariacoto oraz w roku 35. rocznicy święceń kapłańskich bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i święceń diakonatu bł. Michała Tomaszka zapraszamy do obejrzenia tego archiwalnego materiału filmowego. Oto jedyne i najwartościowsze kadry filmowe z życia bł. Zbigniewa Strzałkowskiego jako kapłana:

Anna Dąbrowska
Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto/franciszkanie/pl