Nowy oddział w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi

Będzie nowocześnie, specjalistycznie i na światowym poziomie. W szpitalu im. Wł. Biegańskiego w Łodzi wyremontowano nowy Oddział Chorób Wewnętrznych i Geriatrii. Budowa kosztowała 12,5 mln zł, z czego 1,4 mln zł pochodziło z Budżetu Województwa Łódzkiego. Pierwszy pacjent trafi tu w czwartek 25 maja. Oddział ma 61 specjalistycznych łóżek, nowoczesną aparaturę diagnostyczną, kardiomonitory oraz sprzęt rehabilitacyjny. Pacjenci będą wracać do zdrowia w komfortowych warunkach. W uroczystym otwarciu oddziału wziął udział Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego.

– Mamy coraz więcej seniorów zarówno w Łodzi jak i w regionie. Musimy więc znaleźć wsparcie i odpowiedź na problemy, z którymi borykają się starsi ludzie. Dlatego sukcesywnie otwieramy miejsca, w których możemy pomagać seniorom – mówił Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego. – Nowy oddział w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi wyznacza standardy dla leczenia starszych osób. Mam nadzieję, że personel medyczny również będzie dumy z miejsca, w którym będzie pracować.

W szpitalu im. Wł. Biegańskiego w Łodzi seniorzy mogą liczyć na opiekę na najwyższym poziomie. Będzie tu 5 łóżek wzmożonego nadzoru pielęgniarskiego oraz 4 łóżka dla pacjentów, którzy nie poruszają się samodzielnie i wymagają ciągłej opieki personelu medycznego. Nowy oddział zajmuje 1780 mkw. Wszystkie sale chorych mają własne łazienki.

– Oddział został wyposażony w sprzęt medyczny dla osób starszych, który pozwoli pacjentom wrócić jak najszybciej do pełnej sprawności: to sprzęt do fizykoterapii, rehabilitacji, oraz aparaty USG, kardiomonitory – mówił Krzysztof Zarychta, dyrektor szpitala im. Wł. Biegańskiego w Łodzi. – Warunki, które będziemy mogli zapewnić naszym pacjentom są na bardzo wysokim poziomie i mam nadzieję, że będzie to już standard w naszym szpitalu. Cały czas się rozbudowujemy. Kardiologia i izba przyjęć są w trakcie remontu, niebawem pokażemy te miejsca po modernizacji. A to wszystko dla naszych pacjentów.

Jedną z najczęstszych chorób wieku starczego jest niewydolność serca, przy której bardzo ważna jest całościowa ocena stanu zdrowia oraz jej koordynacja z diagnostyką kardiologiczną. Obraz kliniczny niewydolności serca u osób w podeszłym wieku może być inny niż u młodych w związku z współistnieniem objawów innych chorób. Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnostyka.

– Pacjent w wieku podeszłym charakteryzuje się tym, że ma wielochorobowość. To wymaga zawsze szczególnego podejścia, żeby ocenić jego całościowy stan zdrowia. Nowy oddział w szpitalu im. Biegańskiego spełnia wszelkie standardy europejskie i światowe i jest oddziałem, który powinien być naśladowany pod kątem infrastruktury i wyposażenia przez inne szpitale – podkreślał dr n. med. Robert Błaszczak, konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii.

fot. Piotr Wajman

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego