Łódzkie: Koło ratunkowe dla szpitala powiatowego w Piotrkowie

Zarząd Województwa Łódzkiego złożył propozycję pomocy dla zagrożonego likwidacją Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim. Działające w placówce oddziały ginekologiczno-położniczy, pediatryczny i neonatologiczny mogłyby zostać przejęte przez Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie, prowadzony przez samorząd województwa. 

O tej ważnej dla mieszkańców powiatu piotrkowskiego decyzji poinformowali podczas konferencji prasowej wicemarszałkowie województwa łódzkiego Piotr Adamczyk i Zbigniew Ziemba. W konferencji wzięła także udział Beata Dróżdż, radna Sejmiku WŁ.

– Wiem, że docierają do państwa informacje o możliwości likwidacji szpitala powiatowego przez piotrkowskie starostwo. My również się tym martwimy, a bardzo nam zależy, aby mieszkańcy mieli dostęp do świadczeń realizowanych przez szpital, zwłaszcza, że dotyczy to oddziałów ginekologicznego położniczego, pediatrycznego i neonatologicznego – mówił wicemarszałek Piotr Adamczyk. – Rzucamy koło ratunkowe starostwu powiatowemu.

Jak tłumaczył Piotr Adamczyk, zaproponowane rozwiązanie zagwarantuje mieszkańcom powiatu piotrkowskiego ciągłość świadczeń udzielanych na tych trzech ważnych oddziałach szpitala powiatowego.

– Wszystkim nam zależy na dobru pacjentów, więc mam nadzieję, że starostwo zdecyduje się na naszą propozycję – mówił Piotr Adamczyk

Jak dodał wicemarszałek Zbigniew Ziemba, propozycja Zarządu Województwa Łódzkiego daje powiatowemu szpitalowi w Piotrkowie szansę na stabilizację napiętej sytuacji.

– Osobiście o to zabiegałem w ramach zarządu województwa. Czas skończyć z huśtawką decyzyjną w tej sprawie, bo stawką jest bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców ziemi piotrkowskiej – powiedział Zbigniew Ziemba.

– Ten brak stabilizacji w dostępie do ginekologii i położnictwa jest bardzo niepokojący, zwłaszcza ze względu na kobiety, przyszłe matki. Dlatego jako samorząd województwa łódzkiego szeroko zabiegamy o to, żeby zapewnić mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa – mówiła radna Beata Dróżdż.

Rozwiązanie zaproponowane przez Zarząd Województwa Łódzkiego to próba ratunku dla Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim. Placówka jest w fatalnej kondycji finansowej. Grozi jej zamknięcie. Jak policzyli w Starostwie Powiatowym w Piotrkowie Trybunalskim, długi szpitala sięgają ponad 30 milionów złotych.

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego