Łódzkie: Depresja u dzieci, o tym trzeba rozmawiać

Szacuje się, że nawet 20% młodzieży w Polsce cierpi z powodu zaburzeń depresyjnych. Dostrzegamy ten narastający problem, dlatego zorganizowaliśmy konferencję „Nastoletnia depresja – oczami lekarza, psychoterapeuty, rodzica i nastolatka…”. Dziś w Akademii Muzycznej w Łodzi zgłębialiśmy temat razem z lekarzami i psychoterapeutami. To kolejne działania naszego samorządu, mające wesprzeć psychiatrię dziecięcą w Łódzkiem.

Obniżenie nastroju, brak chęci do życia, smutek i ataki płaczu, obniżenie poczucia własnej wartości, poczucie winy, krzyk, kłótnie z domownikami – wszystkie te objawy mogą być początkiem choroby. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. Dziś Dzień Dziecka, trudno więc wyobrazić sobie lepszy moment na rozmowę o problemach tych, których kochamy najbardziej.

Nasz samorząd wspiera psychiatrię dziecięcą na wiele sposobów. W budynku przy ul. Mielczarskiego 35 w Łodzi rozpoczęło właśnie działalność Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży „Przystań”. Powstało ono przy Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, jednostce podległej samorządowi WŁ. Do placówki można już się zgłaszać, licząc na interwencję w niepokojących przypadkach.

Dziś kolejny raz zwracamy uwagę na ten ważny problem społeczny, tym razem poprzez organizację konferencji, by w gronie specjalistów pochylić się nad tematem zdrowia psychicznego.

– Depresja wśród dzieci i młodzieży jest coraz bardziej widoczna, również w naszym regionie. Wynika to z wielu powodów. Jednym z nich są zmiany cywilizacyjne – mówił dziś Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego. – Doświadczają ich również ludzie młodzi, którzy muszą odnajdywać się w nowych sytuacjach, nie mając żadnego doświadczenia. Młody człowiek wszystko przeżywa bardziej, zarówno radość i euforię, ale też smutek, strach i lęk. Jako samorząd województwa łódzkiego mamy świadomość, jakie to ważne. Jesteśmy odpowiedzialni za to, by pomagać tym, którzy potrzebują pomocy. Musimy więc wyposażyć się w odpowiednią wiedzę.

Do współtworzenia wydarzenia, które odbyło się dziś w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi, zaproszeni zostali specjaliści z zakresu psychiatrii i psychoterapeuci z doświadczeniem w pracy z młodzieżą. Wśród nich niekwestionowane autorytety w dziedzinie psychiatrii jak prof. Bogdan de Barbaro (wykład „Rodzic – też człowiek”) czy prof. Agnieszka Gmitrowicz („Leczenie nastolatka z depresją w kontekście reformy psychiatrii dzieci i młodzieży”).

– Wycofywanie się z kontaktów społecznych, izolowanie się, brak poczucia radości, smutek, często gorsze oceny szkolne – takie objawy powinny zaniepokoić rodzica – mówił dr Rafał Szmajda, lekarz psychiatra dzieci i młodzieży, który podczas konferencji przybliżył problem depresji i uzależnień u współczesnej młodzieży. – System był niewydolny od lat, a po lockdownie mamy tak naprawdę o 1/3 więcej interwencji, i ambulatoryjnych, i szpitalnych. Pacjentów jest więcej, bo pandemia poczyniła szkody w zdrowiu psychicznym naszych małych pacjentów. Warto poszukać pomocy, wszędzie tam, gdzie jest ona dostępna.

Konferencję, w imieniu samorządu województwa łódzkiego, zorganizowało Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.

Wydarzenie zakończyło się recitalem muzycznym Krzysztofa Antkowiaka.

(fot. Piotr Wajman)