Łódź, Teatr Wielki: światowa premiera „Człowieka z Manufaktury” Rafała Janiaka

Światowa prapremiera opery o Łodzi. „Człowiek z Manufaktury” Rafała Janiaka już w najbliższy weekend w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Pierwszy akt przedstawia epizody z życia XIX-wiecznego fabrykanta Izraela Poznańskiego nazywanego królem bawełny oraz sięga do ważnego wydarzenia, jakim był strajk powszechny robotników przeciwko fabrykantom w 1892 roku (tzw. bunt łódzki). Akcja II aktu toczy się około 100 lat później, na przełomie XX i XXI wieku. Przedstawia działania powojennego dyrektora Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Poltex” po upadku PRL-u, proces związany z likwidacją fabryki i wizję przyszłości tego miejsca, znanego obecnie w Europie jako łódzka Manufaktura. Tło historyczno-polityczno-ekonomiczne jest jednak pretekstem do opowieści o: losach mieszkańców Łodzi i metafizycznych doznaniach człowieka w obliczu śmierci, ponadczasowej walce dobra ze złem.

W głównych rolach usłyszymy słynną polską mezzosopranistkę Małgorzatę Walewską (2,5.02.2019) , Agnieszkę Makówkę, czołową solistkę Teatru Wielkiego w Łodzi (3.02.2019) oraz Stanisława Kiernera w roli Poznańskiego i Dyrektora.

Spektakle odbędą się w sobotę 02.02.2019 (prapremiera), 03.02.2019 oraz 05.02.2019.

Spektakl w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego.
Za pulpitem dyrygenckim stanie sam kompozytor –Rafał Janiak.

Bartosz Jakóbczak
Biuro promocji Teatru Wielkiego w Łodzi