JUBILEUSZ BŁ. SALOMEI – życie, które rozkwitło w ukryciu

20 listopada zakończyły się w kościele św. Andrzeja Apostoła w Krakowie, u sióstr klarysek, uroczyste obchody Jubileuszowego Roku bł. Salomei, pierwszej polskiej klaryski z okazji 750. rocznicy jej śmierci. To były szczególne dni, do których prowadziła wyjątkowa, tzw. Nowenna Miesięcy (luty – październik 2018 r.) oraz już bezpośrednie, bo 9-dniowe przygotowanie w czasie, którego homilie głosił o. Rafał Antoszczuk OFMConv. W te, tak różnorodne dni, gromadziła nas wokół Jezusa Chrystusa osoba bł. Salomei, księżniczka – z rodu Piastów, która zdecydowała się odrzucić koronę królewską i wybrała ubóstwo idąc śladem św. Franciszka i św. Klary, stając się pierwszą polską klaryską. Uczyliśmy się od niej, przede wszystkim jak odpowiedzieć na MIŁOŚĆ, w sposób całkowity, pełny oddania i rezygnacji z siebie. Do przeżywania tego czasu zostały zaproszone różne wspólnoty i grupy osób, między innymi: młodzież, rodziny, klerycy, duszpasterstwo trzeźwości, Skauci Europy, nauczyciele, katecheci. Modlitwa tych miesięcy i dni ogarniała całą naszą Ojczyznę w 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Centralne obchody Roku Jubileuszowego bł. Salomei objęły trzy dni 18-19-20 XI 2018 r.

18 XI 2018 r. – WIGILIA Uroczystości bł. Salomei – tego dnia Mszę św. sprawował J.E. Abp Marek Jędraszewski. Niech bł. Salomea wybłaga dla nas łaskę takiego trwania przy krzyżu, który daje moc zwyciężania tego wszystkiego, co jest ze świata i co chciałoby nas z nadziei zwycięstwa odrzeć – powiedział w homilii metropolita krakowski. W Eucharystii uczestniczył również Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką oraz Rodzicami.

19 XI 2018 r. – UROCZYSTOŚĆ bł. Salomei – Mszy św. przewodniczył o. bp. Damian Muskus OFM, który zaznaczył, że w czasach, gdy wszystko wydaje się na sprzedaż, nawet więzi z najbliższymi, ludzkie relacje i uczucia, Salomea przypomina, że miłość nie jest na pokaz. Bł. Salomea jest także przykładem miłości, która rozkwita w ukryciu. Tak, jak życie sióstr, które głoszą Jezusa nie słowami, ale milczeniem, nie świadectwem, które można oglądać, ale życiem ukrytym, nie czynami na pokaz, ale cichą pracą i modlitwą.

Dzień 20 XI 2018 r. zgromadził nas na DZIĘKCZYNIENIU za życie, powołanie i świętość bł. Salomei, pierwszej polskiej klaryski. Mszy św. przewodniczył Prowincjał franciszkanów o. Marian Gołąb OFMConv , który w homilii powiedział: Minęło 750-lat od śmierci bł. Salomei, a ona wciąż żyje w naszych sercach i umysłach (…) ponieważ zainwestowała swoje życie w słowa, które nie przeminą, w Słowo Boże. Chcemy uczyć się od niej słuchać Słowo Boże, rozważać je, mieć otwarte uszy na głos Słowa Bożego. Niech to jedno pozostanie z tej uroczystości – pragnienie, aby wsłuchać się w Słowo, aby zainwestować w to co nie przeminie. Eucharystię tego dnia sprawowało 13 kapłanów: diecezjalnych i zakonnych reprezentujących różne zgromadzenia.

Siostry Klaryski
Kościół św. Andrzeja Ap. w Krakowie
ul. Grodzka 54
www.klaryski.pl

Fot. o. Jan Maria Szewek OFMconv