Film „Rycerz” opowiada o św. Maksymilianie i przybliża dzieje Polski

Chciał być świętym. I to jak największym. Męczeństwo o. Maksymiliana było konsekwencją całego jego życia. – To był wyraz głębokiego zaufania w odkupienie mocą Chrystusa – mówi w filmie „Rycerz” George Weigel.

– Kościół w Polsce wydaje nieustannie wielkich i szlachetnych ludzi: bł. Rodzina Ulmów, bł. Stefan Wyszyński, ale również św. Maksymilian Kolbe. Trzeba tych ludzi pokazywać światu, nie tylko po to, by się nimi chwalić, ale żeby siła i szlachetność Polski rosła. Ale również dlatego, że te postacie mają siłę zmieniać świat siłą Bożego ducha – mówił 13 października, podczas polskiej premiery dokumentu, ks. Marek Gancarczyk, prezes zarządu Fundacji Opoka.

Film doczekał się także międzynarodowej premiery w Rzymie. W specjalnym pokazie, zorganizowanym przez ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej, Adama Kwiatkowskiego wzięli udział przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego RP akredytowani przy Stolicy Apostolskiej oraz zaproszeni goście – wśród nich przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Od dwóch lat Fundacja Opoka realizuje projekt „Polska energia zmienia świat”. W jego ramach powstał już film dokumentalny „Będziesz miłował” poświęcony bł. Stefanowi kard. Wyszyńskiemu. Za pośrednictwem globalnej sieci telewizyjnej EWTN dokument dotarł do kilkudziesięciu milionów gospodarstw domowych, głównie w obu Amerykach. Zaś dzięki inicjatywie Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej, p. Adama Kwiatkowskiego w marcu tego roku produkcja została zaprezentowana korpusowi dyplomatycznemu akredytowanemu przy Watykanie.

Istotą projektu „Polska energia zmienia świat” jest pokazywanie światowej opinii publicznej najnowszej historii Polski za pośrednictwem świętych i innych wybitnych postaci. Współpraca Fundacji Opoka z amerykańską telewizją EWTN daje możliwości dotarcia do dziesiątek milionów odbiorców na całym świecie, głównie w Ameryce Północnej i Południowej. Opowieść o Prymasie Tysiąclecia pozwoliła przybliżyć czas Polski powojennej aż do odzyskania niepodległości. Z kolei historia życia św. Maksymiliana zwraca uwagę głównie na czas rodzącego się państwa polskiego i oczywiście okres II wojny światowej.

„Rycerz” to 57-minutowy dokument ukazujący życie św. Maksymiliana na tle dziejów Polski. „Dla większości osób o. Maksymilian pozostaje przede wszystkim męczennikiem. Tymczasem jego bogatym życiorysem można by obdarzyć kilka osób. We wszystkich dziedzinach, którymi się zajmował, nie uznawał kompromisów. Wstępując do zakonu, przyjął imię Maksymilian i to imię doskonale charakteryzuje jego przyszłe działania. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wielka i bogata była to postać. Był misjonarzem, wynalazcą, założycielem największego klasztoru męskiego w ówczesnej Europie, twórcą nowoczesnego koncernu medialnego. Męczeństwo było zwieńczeniem całego jego życia. Dlatego staraliśmy się jak najwierniej odtworzyć jego życie” – mówi reżyser Michał Szymanowicz.

We wszystkich dziedzinach, jakimi się zajmował, nie uznawał kompromisów. Stworzył pierwsze katolickie imperium medialne na świecie. Jego poświęcenie było konsekwencją całego jego życia.  – To było głębokie wyznanie wiary zaufania w odkupienie mocą Chrystusa” – mówi w filmie George Weigel, teolog, biograf św. Jana Pawła II.

Film „Rycerz” powstał dzięki wsparciu Partnerów – Fundacji PGE i Fundacji PZU; Sponsora projektu – firmy ENEA; Sponsora filmu – firmy KGHM Polska Miedź; Mecenasa – firmy Tauron. Film „Rycerz” został dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Narodowego; Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Funduszu Patriotycznego.

——————————————————————————

Film dokumentalny „Rycerz”, 57 min.
Produkcja – Fundacja Opoka
Producent wykonawczy – Towarzystwo Projektów Edukacyjnych
Projekt – Polska energia zmienia świat
Partner medialny – globalna sieć telewizyjna EWTN

Reżyseria: Michał Szymanowicz
Scenariusz: Witold Głowacki, Michał Szymanowicz
Zdjęcia: Jakub Kowalczyk
Muzyka: Rafał Błażejewski
Montaż: Paweł Deliś

Link do serwisu: https://opoka.org.pl/Polska-energia-Kolbe

Link do zwiastuna: https://opoka.org.pl/News/Polska/2023/filmy-rycerz-obejrzy-kilkadziesiat-milionow-widzow-na-calym

Link do filmu: https://opoka.org.pl/News/Polska/2023/rycerz

Tekst/fot. Materiały prasowe Fundacji Opoka