Ekstremalna Droga Krzyżowa w Niepokalanowie już 15 marca

Ekstremalna Droga Krzyżowa (EDK) to ciekawa propozycja indywidualnych rekolekcji wielkopostnych. EDK nie jest zorganizowaną pielgrzymką, lecz indywidualną praktyką religijną; jej ideą jest przeniesienie nabożeństwa drogi krzyżowej poza budynek kościoła i przekształcenie w pieszą, nocną indywidualną wędrówkę. Ekstremalna Droga została wymyślona przez ks. Jacka „Wiosnę” Stryczka z Krakowa, a pierwsi pątnicy ruszyli nią w 2009 roku.

EDK rozpoczynamy w piątek, 15 marca Mszą Świętą o godzinie 20.00 w bazylice w Niepokalanowie.

Od godz. 19.30 będzie okazja do nabycia pakietów startowych. Trasa mierzy 43 km, 5 km to drogi gruntowe i polne, a 38 km to drogi asfaltowe o niskim natężeniu ruchu drogowego. Po drodze dwa razy przechodzimy przez trasę kolejową Sochaczew-Warszawa oraz dwa razy przez ruchliwą trasę Poznań-Warszawa. W wyżej wymienionych miejscach prosimy zachować szczególną ostrożność.

Trasa EDK przeznaczona jest dla osób zdrowych, sprawnych fizycznie i przyzwyczajonych do długiego marszu. Trzeba pamiętać, że trasa pokonywana nocą jest bardziej męcząca, niż w dzień i należy się do niej przygotować fizycznie i psychicznie. Zabierz napoje i jedzenie, dobre buty, kurtkę przeciwdeszczową, latarkę z zapasowymi bateriami i naładowany telefon komórkowy.

Samochód można zostawić na parkingu przy Bazylice w Niepokalanowie. Można też skorzystać z dogodnego dojazdu kolejami mazowieckimi w kierunku Warszawy i Łowicza.

Na EDK każdy uczestnik idzie na własną odpowiedzialność. Osoby promujące udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej nie zapewniają powrotów, ani innej pomocy. Nie są w sensie prawnym organizatorami wyprawy. Zgodnie z prawem przejście ma charakter prywatnego, długiego spaceru. Bezpieczeństwo na trasie w głównej mierze zależy od nas samych.

Ze względu na porę i bezpieczeństwo proponujemy wędrówkę w małych grupach (nie więcej jednak niż 10 osób), zaopatrzenie się w elementy odblaskowe, latarkę lub pochodnię, odpowiedni strój, żywność oraz naładowany telefon komórkowy. Tradycją jest też zabranie ze sobą małych drewnianych prostych krzyży. Na czas wieczornej wędrówki polecamy rozważania zamieszczone na stronie www.edk.org.pl. Uczestnicy biorą udział w drodze wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Oto trasa Niepokalanowskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej:

STACJA I – Piasecznica, metalowy krzyż pokutny
STACJA II – Witoldów, biała kapliczka
STACJA III – Mikołajew, figura św. Piotra
STACJA IV – Kawęczyn, metalowy krzyż pokutny
STACJA V – Szymanów, krzyż
STACJA VI – Kaski, granitowy krzyż przed kościołem
STACJA VII – Regów, biała kapliczka
STACJA VIII – Cegłów, figura Matki Bożej
STACJA IX – Boża Wola, biała kapliczka
STACJA X – Bramki, stalowy krzyż na skrzyżowaniu
STACJA XI – Nowy Łuszczewek, drewniany krzyż pokutny
STACJA XII – Pawłowice, kapliczka z figurą Matk Bożej
STACJA XIII – Maszna, krzyż pokutny
STACJA XIV – Paprotnia, kapliczka z datą 1913