14-20 kwietnia: XVI Tydzień Biblijny

Pod hasłem „Powołani do Wspólnoty – KOMUNII z Bogiem i bliźnimi w Kościele” od 14 do 20 kwietnia w Kościele katolickim w Polsce już po raz 16. będzie obchodzony Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Rozpoczęło go Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Przedmiotem wspólnotowej lektury był tym razem fragmenty Dziejów Apostolskich.

„Miłując Pismo Święte, miłujemy Chrystusa” – podkreśla ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II i inicjator Tygodnia Biblijnego, zachęcając do czytania Pisma Świętego i refleksji nad Biblią. Początek Tygodnia Biblijnego przypada dwa tygodnie po Wielkanocy, w Niedzielę Biblijną, podczas której odbywa się Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Hasło tegorocznego Tygodnia Biblijnego: „Powołani do Wspólnoty – KOMUNII z Bogiem i bliźnimi w Kościele”, jak i myśl przewodnia Narodowego Czytania Pisma Świętego: „Trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie”, nawiązują do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce „Uczestniczę we Wspólnocie Kościoła”. Celem inicjatywy – jak wyjaśnia ks. prof. Witczyk, jest „apostolat biblijny, rozumiany jako animacja biblijna całego duszpasterstwa i życia chrześcijańskiego każdego z wierzących”. 

W przygotowanie tegorocznych obchodów Tygodnia Biblijnego zaangażowali się przede wszystkim moderatorzy diecezjalni Dzieła Biblijnego, specjaliści nauk biblijnych z Instytutu Nauk Biblijnych KUL Jana Pawła II oraz teologowie z Instytutu Nauk Teologicznych KUL, a także teolodzy, pastoraliści i bibliści z innych ośrodków akademickich w Polsce.

W czasie Tygodnia Biblijnego odbywają się liczne inicjatywy ogólnopolskie i diecezjalne, jak sympozja, rekolekcje czy modlitewne spotkania członków diecezjalnego „Dzieła Biblijnego”. Wiele parafii przygotowuje też tzw. „Drogę Światła”, której tegoroczna propozycja znajduje się w rozesłanym do parafii „Przeglądzie Biblijnym” i na dołączonej płycie CD w wersji multimedialnej. W większości Seminariów Duchownych w tym czasie organizowany jest też ogólnopolski konkursu biblijny dla alumnów.

Jak zauważa ks. prof. Witczyk, coraz więcej wiernych Kościoła katolickiego nie tylko czyta Pismo Święte, ale też stara się „myśleć biblijnie”, czyli kategoriami objawionymi w Ewangeliach, w Psalmach czy też w pismach mądrościowych.

BP KEP