Zgierz: Orszak Trzech Króli – 6 stycznia

Melchior, Kacper i Baltazar po raz ósmy w Zgierzu przejdą ulicami miasta!

Scenariusz Orszaku Trzech Króli opowiada co roku tę samą ewangeliczną historię Bożego Narodzenia, ale za każdym razem opowiada ją na nowo, pod innym kątem, zwracając uwagę na inne aspekty Święta Epifanii. W tym roku organizatorzy zadecydowali, że hasłem Orszaku Trzech Króli 2024 będą słowa: „W jasełkach leży!”. Poprzez słowa hasła będziemy zwracali uwagę na 800-letnią tradycję tworzenia jasełek oraz na „jasełka” jako żłóbek, w którym leży Nowonarodzony Zbawiciel.

800-letnia tradycja.
Hasło to pochodzi z XVII wiecznej kolędy „Nowy rok bieży”. Fragmentami tej samej kolędy są także zawołania, które będzie można usłyszeć podczas przemarszu. Okrzyk Orszaku Europejskiego brzmi „Pójdziemy młodzi – Jezus się rodzi!”. Orszak Azjatycki zawoła „Dzieciatko małe – Dajcie Mu chwałę!”, a Orszak Afrykański przywita uczestników okrzykiem „W Betlejem mieście – tam się pospieszcie”.

Harmonogram Orszaku – 6 stycznia 2024 rok w Zgierzu :
11.30- Msza Święta w Kościele Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu ul. Marii Skłodowskiej –Curie 5
12.20- po błogosławieństwie i ogłoszeniach- formułowania Orszaku.

Po Mszy Świętej, spod kościoła Matki Boskiej Dobrej Rady wyrusza Orszak na czele z Gwiazdą Betlejemską i Trzema Monarchami do Szopki przy kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Szopka przed kościołem Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej: hołd dla Dzieciątka Jezus, złożenie darów – mirry, kadzidła i złota. Wspólny śpiew kolęd.- Podczas przemarszu Zespól Pieśni i Tańca Boruta będzie śpiewał i zapraszał wszystkich do śpiewania kolęd.

Podczas Mszy Świętej wystąpi Zespół Melodyjki działające przy parafii i Chór parafialny.

Zdjęcie z Monarchami na schodach kościoła Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej
i Męczennicy( dla chętnej młodziezy), poczęstunek.

Trasa przemarszu :ul . Mielczarskiego od kościoła Matki Boskiej Dobrej Rady do ul. Długiej ,ul. Długą w stronę do Urzędu Miasta Zgierza, plac Jana Pawła II, Szopka przed kościołem Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej.

Objawienie Pańskie – Święto Trzech Króli-Epifanii- przybycie Mędrców Trzech Króli, aby oddać pokłon Nowonarodzonemu Zbawicielowi. Jezus pragnie spotkać się z każdym, niezależnie od wieku, pochodzenia, czy statusu społecznego. O wyjątkowej otwartości Święta Objawienia Pańskiego pięknie mówił szwajcarski filozof Henry Frederic Amiel: „Można żyć w niezgodzie ze wszystkimi kościołami i schylić mimo to głowę przed Chrystusem. Można wątpić o cudach i zasadach katechizmowych i kochać świętego i sprawiedliwego, który przyszedł na świat, aby nas zbawić, nie zaś, aby nas potępić.”

Co trzeba zrobić aby wziąć udział w Orszaku? Wystarczy przyjść. 
Mile widziane przebranie dzieci, a także rodzin. Prezentacja strojów na schodach Kościoła Świętej Katarzyny i Męczennicy dla chętnych.

Zgierski Orszaku Trzech Króli odbędzie się pod patronatem:
Księdza Kardynała Grzegorza Rysia-Metropolity Łódzkiego,
Przemysława Staniszewskiego- Prezydenta Miasta Zgierza,
Bogdana Jaroty- Starosty Zgierskiego.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje m.in. Radio Niepokalanów.