XV Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców

Niedziela 25. kwietnia 2021 r. to dzień szczególnej modlitwy za kierowców i wszystkich poruszających się po naszych drogach. Modlitwy odbywać się będą we wszystkich parafiach.

Główne modlitwy: Niedziela 25.04.2021 r. o godz. 11.00 – Ołtarz Ojczyzny – przed obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze (transmisja w TVP1). Mszę św. w intencji wszystkich kierowców odprawi Ks. Marian Midura, Krajowy Duszpasterz Kierowców, a Ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska wygłosi homilię.

Każdego niemal dnia słyszymy o tym, jak wielu ludzi ginie w wypadkach na naszych drogach. Ludzie wierzący nie powinni być obojętni na ten wielki narodowy problem. Aby to zmienić, zwracamy się do kierowców, pieszych, rowerzystów i wszystkich użytkowników drogi z apelem o jeszcze większą ostrożność i szacunek wobec zasad bezpieczeństwa na drodze oraz zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy – piszą na stronie miva.pl Ks. Marian Midura – Krajowy Duszpasterz Kierowców oraz ks. Jerzy Kraśnicki – zastępca Krajowego Duszpasterza i dyrektor MIVA Polska.

Na naszych drogach mimo znacznej poprawy bezpieczeństwa – na co wskazują statystyki i dane – jest nadal bardzo niebezpiecznie. Niestety, w roli kierowców – wielu z nas zachowuje się jak poganie. Zawieszamy w samochodach różańce, wozimy wizerunki świętych, przyklejamy na karoserie znak pierwszych chrześcijan – rybę, a jednocześnie nie szanujemy naszych bliźnich – innych użytkowników dróg, jesteśmy egoistami, klniemy, wykonujemy obraźliwe gesty, lekceważymy przepisy ruchu drogowego. Takie zachowania są grzechem, z którego katolik powinien się spowiadać i zdecydowanie dążyć do poprawy! Trzeba przypomnieć, że każde świadome przekroczenie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, a więc narażanie na niebezpieczeństwo życia własnego lub innych ludzi jest grzechem przeciwko piątemu przykazaniu Bożemu. Jednym z najbardziej widocznych naruszeń bezpieczeństwa prowadzących do wypadków i nieszczęść na drogach jest przekraczanie dozwolonej prędkości i brawura, a także jazda w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających.

W drodze rzadko bywa się samemu – przeważnie dzieli się ją z innymi ludźmi. Sztuką jest widzieć we współużytkowniku drogi swego bliźniego – siostrę i brata. Głoszone przez Duszpasterstwo Kierowców motto: „Kierujmy się miłością na drodze”, trzeba realizować na każdym odcinku wspólnej trasy i przyoblekać w praktykę dobrych postaw, zachowań oraz wzajemnej modlitwy. Przyzywajmy więc orędownictwa św. Krzysztofa, patrona podróżnych i kierowców, ale też pamiętajmy o tym, że: – chrześcijanin siadając za kierownicę zawsze jest trzeźwy, powinien się kierować miłością na drodze. Potrzebna jest nam miłość do drugiego człowieka i tego też na drodze, którego nie muszę za wszelką cenę wyprzedzić, miłość do tych, którzy jadą ze mną, aby nie spotkało ich coś złego, miłość do pieszych, do korzystających z hulajnogi, do rowerzystów i wszystkich spotkanych na drodze. Miłość rozpoczyna się od życzliwego myślenia o innych, dobrego mówienia o nich i życzliwych gestów.

Cały komunikat dostępny na stronie http://www.miva.pl/

Modlitwa za wstawiennictwem św. Krzysztofa o opiekę na drogę

Święty Krzysztofie, który patronujesz prowadzącym pojazdy, otaczaj swą opieką każdego, kto usiądzie za kierownicą. Wypraszaj u Boga łaski i predyspozycje potrzebne każdemu kierującemu pojazdem. Święty Krzysztofie, proś dobrego Boga, aby chronił kierowców przed brawurą i wypadkami i aby każdy z nich był na drodze odpowiedzialny, trzeźwy, opanowany i życzliwy. Amen.

Modlitwa pochodzi z książki: Święty Krzysztof. Modlitewnik/http://www.sanktuariumlubasz.pl/