Warszawa. 29 Festiwal Muzyki Organowej: Przemysław Kapituła (Polska), 21 sierpnia, 16.00

„Podczas najbliższego koncertu 29. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej usłyszymy laureata nagrody Prymasa Polski „Srebrna Piszczałka” – Przemysława Kapitułę. Koncert będzie miał miejsce w niedzielę 21 sierpnia o 16.00 w Archikatedrze św. Jana” – zapowiada Michał Guzek, rzecznik festiwalu ORGANY ARCHIKATEDRY.

„Na koncert reprezentanta Polski złożą się utwory Boëllmanna, Weimara czy Brewera. Jednak szczególne ważne miejsce dla Przemysława Kapituły zajmuje twórczość M. Surzyńskiego i F. Nowowiejskiego. Utwory polskich kompozytorów zakończą przepiękny koncert organisty.” – zapowiada Michał Guzek.

PROGRAM KONCERTU:

Leon Boëllmann (1862-1897)
Suite Gothique op. 25
Introduction – Choral
Menuet gothique
Priere a Notre Dame
Toccata
Johann Ernst Prinz von Sachsen Weimar (1696-1715)
Concerto G-dur (opracowanie na organy Johann
Sebastian Bach BWV 592)
ohne Tempobezeichnung – Grave – Presto
Alfred Herbert Brewer (1865-1928)
Marche Heroique
Mieczysław Surzyński (1866-1924)
„Improvisationen für Orgel über ein altes polnisches
Kirchenlied“ op. 38
Feliks Nowowiejski (1877-1946)
Improvizazione z IX Symfonii op. 45 nr 9

PRZEMYSŁAW KAPITUŁA (Polska) – organista i impresario muzyczny, kontynuator tradycji muzycznej Archikatedry Warszawskiej. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie organów prof. J. Serafina, fortepian u K. Mochtaka (nauka prywatna), przez szereg lat współpracował z prof. J. Erdmanem. Artysta regularnie koncertuje w kraju, w całej Europie i Ameryce Płd., dając ok. 110 koncertów rocznie. Współpracuje z chórami, orkiestrami (m.in. Orkiestrą Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie) i solistami. Jest inicjatorem, dyrektorem naczelnym i artystycznym wielu festiwali (rocznie 240 koncertów, w których każdego roku bierze udział ponad 25 tysięcy słuchaczy). Artysta nagrywał dla radia, TV i na płytę CD. Jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Archidiecezji. Wykładał we Włoszech na kursach mistrzowskich poświęconych interpretacji muzyki organowej.

Kalendarz koncertów:
21.08 – Przemysław Kapituła (Polska)
28.08 – Giulia Biagetti (Włochy)
04.09 – Ennio Cominettio (Włochy)
11.09 – Jesus Sampedro Marquez (Hiszpania)
18.09 – Toni Pussinen (Finlandia)

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „ORGANY ARCHIKATEDRY” zaliczany jest do najpoważniejszych warszawskich festiwali i najważniejszych festiwali organowych w Europie. Powstał w 1994 r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest kierownikiem artystycznym festiwalu. Koncerty festiwalowe odbywają się każdego roku przez trzy letnie miesiące (lipiec, sierpień, wrzesień) w kolejne niedziele o godz. 16.00 w Archikatedrze św. Jana (ul. Świętojańska).

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na: www.kapitula.org
Bilety: ewejsciowki.pl