Warszawa. 29 Festiwal Muzyki Organowej: Ennio Cominetti (Włochy), 4 września, 16.00

“Zapraszamy na przedostatni koncert XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej ORGANY ARCHIKATEDRY. Wydarzenie w tym roku cieszy się wybitnymi gośćmi z całej Europy. W najbliższą niedzielę 11 września w Archikatedrze usłyszymy organistę z Hiszpanii – JESÚS SAMPEDRO MÁRQUEZ. Muzyk zaprezentuje kompozycje hiszpańskie i francuskie. Nie zabraknie przepięknego utworu Jana Sebastiana Bacha – Passacaglia et Thema Fugatum c .”- zapowiada Przemysław Kapituła, dyrektor festiwalu Organy Archikatedry.

Koncert rozpocznie się 11 września o godzinie 16. 00.

„Organista jest cenionym artystą w środowisku muzycznym. Jego międzynarodowa działalność artystyczna jest bardzo bogata, koncertuje jako solista w całej Europie. We Francji i w Hiszpanii wydaje z sukcesem płyty z muzyką organową”.- dodaje Przemysław Kapituła.

PROGRAM KONCERTU:

XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej ORGANY ARCHIKATEDRY

Anónimo (XVII w.)
Las Folías de España
Antonio de Cabezón (1510-1566)
Diferencias sobre la Dama de la Demanda
Carl Czerny (1791-1857)
Preludium i Fuga d
Domingo Arquimbault (1760-1829)
Bayle de Seises
Francisco de Tejada (XVIII w.)
Españoleta
Luis Leandro Mariani y González (1864-1925)
Magnificat
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Passacaglia et Thema Fugatum c, BWV 582
Charles Camille Saint-Saëns (1835-1921)
Le Cygne
Louis James Alfred Lefébure-Wély (1817-1869)
Offertoire (Allegro Maestoso) op. 35

JESÚS SAMPEDRO MÁRQUEZ (Hiszpania) – profesor organów w Wyższym Konserwatorium w Sewilli i w Maladze, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Organów Cavaillé-Coll w Sewilli. Jest dyrektorem pierwszej międzynarodowej izby organowej w Maladze. Studiował w Madrycie, Barcelonie i Paryżu. Otrzymał Médaille de Vermeil. W Sewilli uzyskał tytuł profesora organów, a następnie w Maladze tytuł wyższego profesora organów, dostając najwyższe kwalifikacje i wyróżnienie honorowe. Nagrał kilka płyt CD, wśród nich: „The historical organs of Seville” (2004), „Marchas de Semana Santa – Vol. I” (Paryż, 2007), „Marchas de Semana Santa – Vol. II” (Paryż, 2008).

Kalendarz koncertów:

11.09 – Jesus Sampedro Marquez (Hiszpania)
18.09 – Toni Pussinen (Finlandia)

Festiwal ORGANY ARCHIKATEDRY zakończy się 18 września. W tym roku W ramach festiwalu wystąpią najwybitniejsi wirtuozi z całego świata m.in. z Włoch, Szwajcarii, Ukrainy, Finlandii oraz Polski.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na: www.kapitula.org
Bilety: ewejsciowki.pl

Kalendarz koncertów:
04.09 – Ennio Cominettio (Włochy)
11.09 – Jesus Sampedro Marquez (Hiszpania)
18.09 – Toni Pussinen (Finlandia)

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „ORGANY ARCHIKATEDRY” zaliczany jest do najpoważniejszych warszawskich festiwali i najważniejszych festiwali organowych w Europie. Powstał w 1994 r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest kierownikiem artystycznym festiwalu. Koncerty festiwalowe odbywają się każdego roku przez trzy letnie miesiące (lipiec, sierpień, wrzesień) w kolejne niedziele o godz. 16.00 w Archikatedrze św. Jana (ul. Świętojańska).