Św. Antoni: „Szanujcie wasz język, aby dobrze go używać”. Jego język nie uległ rozkładowi!

13 czerwca wspominamy św. Antoniego Padewskiego. To właśnie w Padwie można oglądać największą relikwie św. Antoniego – jego język, który nie uległ rozkładowi… Tylko język!

To bardzo wymowne, wszak św. Antoni nie tylko był ceniony jako wielki mówca/kaznodzieja, ale wielokrotnie zwracał uwagę w swoich kazaniach, by ludzie z rozwagą używali swojego języka…

Tkanka miękka, z której zbudowany jest język, zwykle rozkłada się bardzo szybko. Zachowany od rozkładu język św. Antoniego jest wyjątkowym potwierdzeniem, że głoszony przez świętego umiar w mowie, jest szczególnie bliski Bogu…

W swoich kazanich nawoływał: „Szanujcie wasz język, aby dobrze go używać”. Zwracał uwagę, że nie bez powodu natura umieściła przed językiem podwójną barierę: zęby i wargi. Wszytko po to, by tak łatwo się „nie wyrywał” i nie był wykorzystywany bez powodu lub z błahego powodu. 

„Święty Antoni używał własnego języka po to, by głosić zmartwychwstanie Chrystusa. Chwalić Boga. Podnosić na duchu przygnębionych, wlewać w ludzkie serca nadzieję, wiarę, mówić prawdę i obnażać zło. Antoni nie kłamał. Nie obmawiał innych. Nie rozsiewał plotek, ani ich nie roztrząsał. Nie przeklinał. Nie posądzał. Nie oczerniał. Nie poniżał słowami. Nie szemrał. „Niech nie wychodzi z waszych ust żadna mowa szkodliwa, lecz tylko budująca, zależnie od potrzeby, by wyświadczała dobro słuchającym” – te słowa św. Pawła z Listu do Efezjan, Antoni musiał mieć wyryte głęboko w sercu. Podobnie jak słowa Jezusa mówiące o tym, że ludzie zdadzą sprawę w dzień sądu „z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą” – pisze Michał Widurski na łamach „Opiekuna” /https://www.opiekun.kalisz.pl/jezyk-swietego-antoniego/

Niech dzisiejsze wspomnienie św. Antoniego stanie się refleksją nad naszą mową. W świecie, który tak bardzo „krzyczy”, przekaz Antoniego z Padwy jest tak bardzo aktualny…