Sakrament bierzmowania nie będzie pożegnaniem z Kościołem

QB to platforma porozumienia młodzieży i ewangelizatorów
QB to połączenie zabawy i flow koncertowego z treściami duchowymi
QB integruje młodzież i pokazuje wspólnotę
QB pomaga dostrzec zanurzonym w sieci młodym ludziom wartość bierzmowania
QB towarzyszy w duchowym świecie
QB jest dobrą przestrzenią do niwelowania uprzedzeń dotyczących Kościoła
QB to czas realnego bycia z Bogiem

Emil Niedziński – koordynator projektu Qulturalne Bierzmowanie, prezes Fundacji E+:

Czytając dokumenty Kościoła Katolickiego, czujemy się zachęceni do ewangelizacji przy użyciu współczesnych narzędzi. W Instrukcji Kongregacji ds. Duchowieństwa czytamy, że „owocne i twórcze spotkanie Ewangelii z kulturą prowadzi do prawdziwego postępu”. Odpowiadając na wezwanie synodalne „Komunia – Uczestnictwo – Misja”,przystępujemy do posługi jako osoby świeckie i wychodzimy naprzeciw potrzebom poprzez powołanie Fundacji E+, której misją jest promowanie chrześcijańskich korzeni Europy. Chcemy to czynić poprzez różne projekty, m.in.Qulturalne Bierzmowanie, które od trzech lat wytycza sobie drogi w Polsce. Swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami i świadectwami dzielą się dzisiaj z nami organizatorzy i uczestnicy QB w diecezji katowickiej, gdzie wystąpiła Magda Anioł z zespołem.

Adam Szewczyk, gitarzysta, kompozytor, aranżer, felietonista, wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach:

Złośliwi katopesymiści sakrament bierzmowania nazywają sakramentem pożegnania z Kościołem. Dla wielu ludzi faktycznie bierzmowanie czymś takim bywa. Ale nie musi. Kiedy dwa tysiące lat temu Bóg bierzmował Apostołów ogniem swojego Ducha, w wieczerniku działy się cuda. Dlaczego dzisiaj miały by się nie dziać?

Qulturalne Bierzmowanie to idea, która zrodziła się w sercach świeckich ludzi Kościoła kilka lat temu. To szeroka formuła spotkań artystów, członków wewnątrz-kościelnych wspólnot i autentycznych świadków wiary z przygotowującą się do sakramentu bierzmowania młodzieżą. Ma zasięg ogólnopolski i są do niej zaproszone wszystkie dekanaty. Założenie jest proste: konkretne uzupełnienie rocznego cyklu katechez poprzedzających sakrament bierzmowania. Chodzi o to, by pomóc tym zanurzonym w sieci ludziom dostrzec w rzeczywistości bierzmowania i samym sakramencie wielki cud. Nawet jeśli niemożliwa jest powtórka z wieczernika, warto zawalczyć o cokolwiek. Tak myślę.

Inicjatywa Qulturalne Bierzmowanie ma zawsze błogosławieństwo miejscowego Apostoła, czyli Biskupa. Z takim glejtem ekipa QB rusza do księży dziekanów, duszpasterzy młodzieży, odpowiedzialnych za ewangelizację. Tutaj świeccy mają konkretny challenge: przekonać duchownych, że ta akcja ma sens. Różnie bywa. Jak to w Kościele. Ale jest o co walczyć, bo dzięki QB:

  • duchowni odpowiedzialni za przygotowanie młodzieży pokazują innych świeckich zaangażowanych w życie Kościoła, dzielących się swoim życiem, talentem, zainteresowaniami: muzycy często są członkami wspólnot, np.: Ruchu Światło Życie, Drogi Neokatechumenalnej, Skautów Europy, KSM i innych;
  • lokalne wspólnoty działające przy danej parafii otrzymują wsparcie i okazję do zaprezentowania swojej działalności;
  • młodzież ma szansę poznać z pierwszej ręki dostępne w parafii/dekanacie wspólnoty, do których mogą dołączyć;
  • artyści mają okazję wystąpić z repertuarem dopasowanym do ludzi młodych (muzyka rozrywkowa oparta o chrześcijańskie wartości i świadectwo), co stanowi wsparcie dla rozwoju muzyki chrześcijańskiej w Polsce;
  • i wreszcie: jest to skuteczna próba przekonania młodych, że bierzmowanie to nie jedynie nudny, tradycyjny rytuał, ale żywa, pociągająca i dynamiczna rzeczywistość Kościoła.Czyż nie o to chodzi w dzisiejszej ewangelizacji?

dr Tomasz Jaklewicz, Dziekan Dekanatu Katowice Panewniki:

Jako współorganizator i współprowadzący QB chciałbym podzielić się następującymi spostrzeżeniami:

Sam pomysł oceniam jako bardzo dobry. Tosposób docierania do młodzieży z Ewangelią, tym bardziej, że jako Kościół tracimy z młodymi kontakt. Trzeba zatem próbować, a QB ma potencjał.Odzew księży i młodzieży naszego dekanatu był bardzo dobry. W sumie w koncercie wzięło udział ok. 250 młodych ludzi (70 % kandydatów do bierzmowania). Byli wszyscy duszpasterze z dekanatu, a proboszczowie bez narzekania ponieśli koszty organizacji.

Plusem było to, że młodzi zobaczyli się razem w większej wspólnocie niż tylko parafialna. Ich zaangażowanie było dobre jak na stan mentalny dzisiejszych nastolatków. Ważny był też moment integrujący młodych, kiedy zostali przywitani jako młodzież z danej parafii na forum dekanalnym.

Kandydaci do bierzmowania usłyszeli świadectwa o życiu wiarą, którymi podzielili sięmłodzież z Oazy i ksiądz Adam Pradela (akurat się tam pojawił przypadkowo, ale przypadków nie ma). To ważny element spotkania. Istotny był wpływmuzyki. Najlepiej młodzież reagowała na piosenki z refrenami do powtarzania, z jakimś hasłowym przekazem. Największym hitem okazała się jednak „Barka”. Młodzież sama się tej piosenki domagała. Ponoć zrobili to dla zgrywy, tak mi potem ktoś mówił. Nastolatkowie rzekomo śmieją się z kultu Jana Pawła II. Ponoć. Nie wiem, czy tak jest. W każdym razie, gdy śpiewali „Barkę”, darli się na całe gardło. W moim odczuciu nawet jeśli miało to być szyderstwo, to jednak tak to wcale nie brzmiało. Ten tekst jakoś się broni i działa.

Dobrym pomysłem było zakończenie koncertu uwielbieniem i wspólną modlitwą. Kiedy 250 młodych odmawiało głośno Ojcze nasz, miałem ciarki na plecach. Uważam, że warto organizować takie spotkania-koncerty. Element przeżyciowy jest istotny. Może to być szansa dania namiastki żywego Kościoła młodym, którzy patrzą nań z dużym dystansem.

Michał Promny, Wspólnota Beta

Miałem możliwość współtworzyć QB w Katowicach w październiku 2022 r. Uważam to wydarzenie i inicjatywę za przełomową w życiu młodych osób poszukujących wiary, ale też dla tych, którzy mają pragnienie przekazywać wiarę dalej.

Cieszę się, że mogłem opowiedzieć o swojej relacji z Bogiem i kroczeniu z Nim w codzienności. Dawanie świadectwa życiem jest dla mnie najważniejszym aspektem ewangelizacji. Czy nie tego oczekuje od nas Jezus?

W życiu młodych, poszukujących wiary ludzi, na każdym kroku można zauważyć bombardowanie teoriami, ideologiami i planami na życie. Nie jest to łatwe, tym bardziej, gdy wszyscy księża uważani są za złych, bo jeden gdzieś, coś tam… Tu naprzeciw wychodzi QB, gdzie my – zwykli świeccy ludzie –opowiadamy, że wiara, to nie tylko ksiądz, czy siostra zakonna, ale żywa relacja, którą może rozwijać każdy. Sam budowałem swoją wiarę, słuchając świadectw, dzieląc się z innymi mocą Bożą, która objawia się w naszym życiu. To nie coś, co należy tylko do elity, ale do każdego, kto uwierzy. Z takim przesłaniem zwracałem się do młodych. Warto mieć ludzi wokół siebie, warto mieć wspólnotę osób, które będą inspirować do odkrywania wiary i towarzyszyć w życiu duchowym.

Miałem też możliwość pomodlenia się na koncercie za tych wszystkich, którzy oczekują na namaszczenie Duchem. Z wiarą ogłaszałem nad nami wszystkim łaskę Pana i Jego moc, bo On jest godzien chwały, a my jesteśmy godni nazywać się Jego umiłowanymi dziećmi.

Mama jednej z uczestniczek QB do Magdy Anioł (wpis z Facebooka)

Magda! To był DOBRY koncert i przyniesie DOBRE owoce!!! Przyjechałam po Emilkę już pod koniec, bo byłam w pracy (załapałam się jeszcze na człowieka bez butów…). Stałam z boku. Te dzieci naprawdę Was słuchały! A najbardziej przejmujący był moment piosenki / modlitwy o Ducha Świętego. Wszyscy stojący obok mnie dorośli (księża, rodzice…) autentycznie się modlili nad tą młodzieżą! To musi przynieść owoce!!! Bardzo Wam dziękuję za ten koncert, to był wspaniały pomysł!

Daria Pilch, Ruch Światło-Życie

Cieszę się, że mogłam wziąć udział w inicjatywie, jaką jest Qulturalne Bierzmowanie. Zperspektywy młodej osoby należącej do Ruchu Światło-Życie jest to dobra przestrzeń, żebyzacierać wszelkie stereotypy, czy uprzedzenia dotyczące Kościoła.Było to wydarzenie skupiające w jednym miejscu ponad 200 ludzi przygotowujących się dobierzmowania oraz ich animatorów, opiekunów. Koncert zespołu Magdy Anioł przeplatał się zeświadectwami i modlitwą. Fajnym pomysłem inicjatorów jest to, że koncert nie dzieje się wkościele, tylko na bardziej „neutralnym” gruncie, gdzie młodym osobom łatwiej jest czuć siędobrze. Wydarzenie to jest połączeniem zabawy i flow koncertowego z treściami duchowymi.

Młodzi ludzie potrzebują widzieć ludzi młodych w Kościele, potrzebują czuć sięakceptowani, dostrzegani, a przede wszystkim kochani. Sama dostrzegam, że bycie we wspólnociełączy się mocno z poczuciem bezpieczeństwa, czyli m.in. z poczuciem bycia akceptowaną. Mamogromne pragnienie pokazywania życiem, ale też i Słowem, jak wygląda codzienność z Jezusem,jak mogę się rozwijać w Nim. Bo to właśnie On wypełnia pustkę, której świat nie jest w staniewypełnić. Marzę o tym, żeby jak najwięcej ludzi poznało Jezusa, mogło się Nim zachwycić izaprosić Go do swojego życia.

Dobrze było móc podzielić się naszymi świadectwami życia. Każdy z nas ma zupełnie innąhistorię i każdego coś innego urzeka, inspiruje. Dlatego tak ważne jest, aby iść i głosić tam, gdziezostajemy posłani, mimo że nie zawsze jest jakiś feedback.

Wierzę, że Duch Święty przez QB zaczął coś ważnego w życiu tych młodych, i że On sam dokończy dzieła.

Partnerem inicjatywy Qulturalne Bierzmowanie jest Fundacja Dobry Zakątek.

Redakcja – Iwona Ostrowska

OFICJALNA STRONA QULTURALNE BIERZMOWANIE:
www.qulturalnebierzmowanie.pl
www.fundacjaeplus.org

FB: https://www.facebook.com/Qulturalnebierzmowanie
https://www.facebook.com/DobryzakatekDom