Rekolekcje z pisaniem Ikony „Oblicze Maryi” – 11-16 listopada 2018

Zapraszamy na kolejną edycję rekolekcji z pisaniem ikony w Domu Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana M. Kolbego w dniach 11-16 listopada 2018. Rekolekcje będą prowadzone przez panią Ewę Sielicką z Pracowni Ikon Św. Łucji oraz o. Piotra Pliszkę OFMConv. Tematem tej edycji będzie OBLICZE MARYI.

Pisanie ikony może być głębokim doświadczeniem duchowym. Tworzenie na desce wizerunku świętych postaci, domaga się wewnętrznej ciszy, łagodnej wobec siebie samego cierpliwości i wytrwałości. A nade wszystko więzi z Panem Jezusem w Eucharystii, Adoracji i osobistej modlitwie.

Ikona OBLICZE MARYI

Pisać będziemy fragment ikony Matki Bożej w typie hodegetrii (wskazująca drogę, hodos gr.) przedstawiającej Matkę Boga z Jezusem na lewej ręce. Prawa ręka Maryi wskazuje na Jezusa.

W ramach warsztatów uczestnicy otrzymują wszystkie potrzebne materiały (min. deska, pędzle, pigmenty, naczynia, wydruki) a także indywidualne prowadzenie podczas 40 godz. pracy nad ikoną.

Ewa Sielicka: Od ponad dwunastu lat uczę się pisania ikon, a pierwszą ikonę św. Mikołaja napisałam pod kierunkiem ks. Mitrata Leoncjusza Tofiluka, twórcy Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim. Umiejętności ikonopisarskie pogłębiam u katolickich i prawosławnych ikonografów, w tym greckiego ikonografa Theodorosa Papadopoulosa. Organizuję wystawy i prowadzę warsztaty pisania ikon dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych – w Szkole Podstawowej LOKOMOTYWA w Sopocie. W mojej Pracowni św. Łucji powstają ikony do kaplic i kościołów, na zamówienie osób prywatnych, ale też doskonalą swoje umiejętności ikonopisarskie osoby pragnące poświęcić się pisaniu ikon. Pisanie ikon pomaga mi w pogłębianiu życia duchowego. Swoje życie „układam” w rytmie Słowa Bożego, korzystając z wielowiekowej tradycji Lectio divina.

o. Piotr Pliszka: dyrektor Domu Pojednania i Spotkań, przełożony Wspólnoty braci Domu Św. Maksymiliana, rekolekcjonista, kierownik duchowy, z zamiłowania kucharz, moderator Kręgu Domowego Kościoła, odpowiedzialny za projekt Wyspa Świętego Franciszka, którego elementem jest Dom św. Maksymiliana M. Kolbego – DMK.

Więcej informacji: www.dmk.pl