Płyta Tygodnia: Stare Dobre Małżeństwo – Złota kolekcja

Płyta Tygodnia 15/2024 ( 8 – 14 kwietnia )

Wykonawca: Stare Dobre Małżeństwo
Tytuł: Złota kolekcja

Gdy brakuje poezji w naszej prozie życia warto sięgnąć po odpowiednią muzykę. Grupa ta powstała na początku lat 80. XX wieku w składzie Krzysztof Myszkowski i Andrzej Sidorowicz. Obaj panowie byli wtedy uczniami I LO w Drawsku Pomorskim.

1984 roku wystąpili na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, wtedy to powstała nazwa zespołu, gdyż prowadzący zapowiadając ich występ użył sformułowania „Stare Dobre Małżeństwo”, które odnosiło się do wieloletniej przyjaźni muzyków.

Niektóre piosenki związane są z Bieszczadami w które Krzysztof Myszkowski jeździł od dziecka i które sobie umiłował. Koncertował w knajpie „Pod Kogucikiem”, czasem też dla niepoznaki pod inną nazwą zespołu „Niebieska Tancbuda” czy „Flety Matragony”. W tej karczmie powstał także ballada „Bieszczadzkie Anioły”, która cały czas gości na ustach amatorów górskich wycieczek.

Twórczość Edwarda Stachury jest obecna w repertuarze grupy, aczkolwiek dość przypadkowa. Na akademickiej imprezie Krzysztofowi Myszkowskiemu zaproponowała te wiersze studentka skandynawistyki. SDM wykonuje także twórczość Bolesława Leśmiana, Wojtka Belona, Adama Ziemianina i wielu innych

Płyta Tygodnia w Radiu Niepokalanów codziennie o godz. 8 i 17 ♪♪♪