Ogólnopolski Finał Olimpiady Solidarności

Marta, Maciej i Przemysław – drużyna z województwa łódzkiego wygrała finał VIII edycji Olimpiady Solidarności. Rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu odbyło się w Sieradzu.  

Finał Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii. 1970-1990 zgromadził 48 uczestników z 16 województw wraz z 16 opiekunami. Uczniowie szkół ponadpodstawowych zmagali się najpierw na etapie szkolnym, a następnie na wojewódzkim. Zorganizowany w Sieradzu wielki finał składał się z dwóch części: przygotowania i publicznej obrony prezentacji multimedialnej oraz egzaminu ustnego.

Finaliści stworzyli 15-minutowe filmy, do których przygotowywali się wcześniej w Gdańsku, podczas warsztatów filmowych, dziennikarskich, kreatywności i autoprezentacji.

Podczas wtorkowych eliminacji finałowych olimpijczyków odwiedził Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Gala, podczas której ogłoszono zwycięzców olimpiady, została zorganizowana dziś (8 czerwca) w Teatrze Wielkim w Sieradzu. Zarząd Województwa Łódzkiego reprezentował na niej Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego. Obecny był również Waldemar Flajszer, Łódzki Kurator Oświaty.

Decyzją jury, ogólnopolski konkurs wygrała drużyna z Łódzkiego: Marta Taras z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wieruszowie, Maciej Kaczuba z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim oraz Przemysław Maruszewski z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Żeromskiego w Sieradzu.

Kolejne miejsca zajęły drużyny z Lubelskiego i Wielkopolskiego.

Na zwycięzców czekają indeksy na stacjonarne uczelnie wyższe, roczne stypendia naukowe oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. Jak co roku, nagrodami pieniężnymi, zostali też uhonorowani nauczyciele trzech pierwszych drużyn.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Centrum Solidarności z Gdańska. Województwo Łódzkie jako jedyna jednostka samorządu terytorialnego sfinansowało Olimpiadę, doceniając tym samym wielki zapał i zaangażowanie wspaniałych młodych ludzi z całej Polski, zafascynowanych najnowszą historią Polski.

Zdjęcia: Adam Staśkiewicz, Piotr Wajman

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego