ODWOŁANE “O Crux Ave” – Warsztaty Muzyki Liturgicznej u łódzkich Dominikanów

Informacja z 11 marca 2020 r.:

Szanowni Państwo,
wczoraj dowiedzieliśmy się, że z powodu zagrożenia epidemiologicznego, Wojewoda Łódzki wydał polecenie nieorganizowania wydarzeń zbiorowych na terenie szkół i placówek oświatowych. Dzisiaj pojawił się komunikat Ministra Edukacji Narodowej o zawieszeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych.
W związku z tym, w sposób nagły okazało się, że nie możemy przeprowadzić warsztatów w Szkole Salezjańskiej. Mimo awaryjnego znalezienia przez nas zastępczego miejsca do zorganizowania Warsztatów, po komunikacie Ministra Edukacji Narodowej, rozporządzeniu pani Prezydent Łodzi i wielu rozmowach oraz naradach w gronie organizatorskim, a także konsultacjach na szeroką skalę, postanowiliśmy odwołać Dominikańskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej „O Crux Ave”.
Informujemy o tym z ogromną przykrością, tym bardziej, że do rozpoczęcia Warsztatów pozostało zaledwie kilka dni. Przygotowania szły pełną parą i wszystko było już niemal gotowe na przyjazd naszych Uczestników. Jednak zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich jest najważniejsze.
Głęboko wierzymy, że nad tym wszystkim czuwa Pan Bóg i pozwoli doprowadzić te warsztaty do skutku w innym terminie. Poinformujemy Państwa o podjętych decyzjach jak najszybciej będzie to możliwe.
Serdecznie dziękujemy za okazaną nam chęć współpracy i wywiązanie się ze zobowiązań patronackich. Liczymy na zrozumienie naszej decyzji oraz na to, że pozostaniemy w kontakcie.
Pozdrawiam w imieniu całego Sztabu,
Anna Tomczak

Kamienica – Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie oraz Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej zapraszają na czwartą edycję Dominikańskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej.

Ich tegorocznym hasłem jest zawołanie “O Crux Ave” (“Witaj, Krzyżu”), które nawiązuje do modlitwy brewiarzowej mówiącej o Krzyżu jako o naszej jedynej nadziei (“O Crux, Ave, Spes Unica”). Tę tajemnicę będziemy rozważać podczas Warsztatów, poznając specjalnie przygotowany repertuar pieśni pasyjnych i wielkopostnych.

Dominikańskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej odbędą się w dniach 13-15 marca 2020 r. w Zespole Szkół Salezjańskich im. ks. Bosko przy ul. Wodnej 34. Przeniesienie wydarzenia z klasztoru oo. Dominikanów (ul. Zielona 13) na ul. Wodną 34 nastąpiło ze względu na duże zainteresowanie Warsztatami i naszą chęć przyjęcia większej liczby uczestników.

Tegoroczną edycję WML poprowadzą: Piotr Pałka, Ula Rogala oraz Rafał Maciejewski, którzy podzielą się z namiswoją wiedzą muzyczną, a także wiarą, która doprowadziła ich do miłości muzyki sakralnej. Oprócz wspólnych prób, będzie można dołączyć do dodatkowych sekcji specjalistycznych, przeznaczonych dla osób prowadzących grupy muzyczne w parafiach i wspólnotach. Przedłożone tam zostaną zasady doboru śpiewów do liturgii, ich istota, a także podstawowe kwestie związane z emisją głosu oraz dyrygowaniem.

Finał Warsztatów będzie miał miejsce w niedzielę 15 marca w Łódzkiej Katedrze. O godzinie 14:00 zostanie tam odprawiona uroczysta Msza Święta, na której uczestnicy wydarzenia, wraz z prowadzącymi, będą posługiwać swoim śpiewem. Bezpośrednio po Mszy Świętej zaprezentują przygotowany podczas warsztatowego weekendu repertuar pieśni pasyjnych i wielkopostnych.

Warsztaty adresowane są do wszystkich, którzy chcą modlić się śpiewem liturgicznym i poznać piękno tej formy modlitwy. Zapraszamy osoby świeckie, duchowne, a także zorganizowane grupy posługujące oprawą muzyczną w różnych wspólnotach. Nie ma znaczenia wiek ani umiejętności. W Warsztatach mogą wziąć udział zarówno osoby obyte z muzyką liturgiczną, jak i te, dla których będzie to nowe doświadczenie.

Szczegółowe informacje wraz z formularzem zgłoszeniowym, który pojawi się już w poniedziałek 17 lutego, można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.lodz.dominikanie.pl/kontakt/warsztaty

Polecamy również śledzić WML “O Crux Ave” na wydarzeniu na Facebooku:

Dominikańskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej “O Crux Ave” (https://www.facebook.com/events/2586656958037975/?active_tab=about)

Serdecznie zapraszamy!