Niepokalanów: Świadectwo Romana Zięby – niedziela, 31 lipca

W najbliższą niedzielę, 31 lipca parafia w Niepokalanowie będzie gościć Romana Ziębę. Gość w ramach ogłoszeń podzieli się krótkim świadectwem swojej pokutnej pieszej pielgrzymki przez Stany Zjednoczone od San Francisco do Nowego Jorku. Pielgrzymka zaowocowała piękną książką/dziennikiem pt. „Krzyż Ameryki” (Wydawnictwo SUMUS). Mowa w niej także m.in. o Niepokalanowie.

Transmisje niedzielnych Mszy świętych na antenie Radia Niepokalanów o 8.30 i 13.00.


„aCross America” – więcej niż dziennik pieszej pielgrzymki przez Amerykę

Były polski więzień po raz kolejny wyruszył na pielgrzymi szlak. W 190 dni przemierzył pieszo USA. Razem z przyjacielem ze wspólnoty Pielgrzymów Bożego Miłosierdzia utworzyli na północnoamerykańskim kontynencie znak krzyża. Zapiski z tej niezwykłej drogi złożyły się na ponad 500-stronicową książkę „Krzyż Ameryki”, która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Sumus.

Od maja do listopada 2018 roku Roman i Wojtek samotnie przemierzyli pieszo kontynent Ameryki Północnej dwoma szlakami, które na mapie utworzyły znak krzyża: od San Francisco do Nowego Jorku i od Edmonton w Kanadzie do Mexico City (przecięły się w Denver).

„Krzyż Ameryki” nie jest typową książką o pielgrzymowaniu, chociaż 190 dni pieszej wędrówki dwoma szlakami przez kontynent Ameryki Północnej wypełniała modlitwa milionów kroków. To opowieść o krzyżu, czyli o zadaniu, jakie człowiek dostaje do wykonania na swoją drogę, i o nadziei, która uobecnia się w tym znaku w chwilach najcięższej próby” – podkreśla Roman Zięba.

Roman Zięba po przerwanych studiach medycznych wyjechał na Daleki Wschód. Został przemytnikiem złota, pieniędzy i ludzi. Gdy skończył stare życie w Azji, rozpoczął nowe w Polsce – założył rodzinę i zaczął rozwijać karierę w amerykańskiej korporacji. Po wielu latach nagle został aresztowany za przestępstwa z młodości. Stracił wszystko: rodzinę, dom, pracę. Po wyjściu z więzienia, w poczuciu życiowej klęski i braku sensu życia, wyruszył w samotną drogę do Rzymu, szukając odpowiedzi na najważniejsze pytania. Przeżył nawrócenie. Od tego czasu długodystansowe samotne pielgrzymowanie stało się jego sposobem życia.

Wraz z innymi byłymi więźniami i osobami uzdrowionymi ze zniewoleń Roman Zięba tworzy wspólnotę Pielgrzymów Bożego Miłosierdzia. Pielgrzymka aCross America (Krzyż Ameryki) była trzynastą w ich historii. Jej wielką wartością były setki spotkań z Kanadyjczykami, Amerykanami i Meksykanami. Z ludźmi sukcesu i bezdomnymi w Kalifornii, z ranczerami Nevady, Utah, Kolorado i Teksasu, z mieszkańcami wielomilionowych metropolii i z ubogimi z meksykańskich faveli, z gościnnymi mormonami, Indianami w rezerwatach, z amiszami, żydami mesjanistycznymi, z chrześcijanami niemal wszystkich denominacji.

„W naszej „modlitwie kroków” za Kanadę, Amerykę i Meksyk nie prosiliśmy o konkretne rozwiązania dla panujących tu problemów. Jako pielgrzymi nie zajmujemy się polityką, ekonomią ani sprawami społecznymi. Prosiliśmy o błogosławieństwo dla rządzących i dla zwykłych ludzi, o światło dla wyjścia z konfliktów w duchu sprawiedliwości, poszanowania życia i godności każdego człowieka. Nie znamy odpowiedzi na pytanie „Jak powinno być?”, ale wiemy, że ta odpowiedź jest ukryta w Krzyżu i w służbie jeden drugiemu” – mówi autor książki „Krzyż Ameryki”.