Msza św. z okazji 30-lecia beatyfikacji franciszkanina bł. Rafała Chylińskiego: TRANSMISJA – czwartek, 10 czerwca

9 czerwca 2021 r. minęła 30. rocznica beatyfikacji franciszkanina bł. Rafała Chylińskiego. Z tej okazji, zapraszamy na transmisję uroczystej Mszy świętej z Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego i bł. Rafała Chylińskiego w Łodzi-Łagiewnikach, której przewodniczył będzie abp Władysław Ziółek, biskup senior Archidiecezji Łódzkiej.

Transmisja odbędzie się 10 czerwca o godz. 18.00.

Ojca Rafała beatyfikował 9 czerwca 1991 r. św. Jan Paweł II w Warszawie w czasie Mszy św. odprawianej w Parku Agrykola. Papież powiedział w homilii: Chcę wam dzisiaj, bracia i siostry, zostawić jakby dodatkową zachętę do takiej miłości, która Bogu chce oddać całego siebie, a bliźniego miłuje jak siebie samego. Podczas obecnej Mszy św. został ogłoszony błogosławionym franciszkanin, ojciec Rafał Chyliński. Był to człowiek wielkiej modlitwy i zarazem wielkiego serca dla ludzi biednych. Kiedy w Krakowie w roku 1736 wybuchła epidemia, cały poświęcił się chorym i spełniał wszelkie posługi, nie dbając o własne bezpieczeństwo. Z oddaniem usługiwał biednym, zarażonym, objętym epidemią, wszystkim, którzy przychodzili do jego klasztoru w Łagiewnikach, obecnie dzielnica Łodzi; nieraz – nie mając już nic innego – oddawał im własną porcję chleba albo własny płaszcz. Wkrótce po jego śmierci rozpoczęto proces beatyfikacyjny, ale został on przerwany przez rozbiory Polski. To, że przez tak długi czas nie zaginęła pamięć o jego świętości, jest świadectwem, że Bóg jakby specjalnie czekał na to, aby Jego sługa mógł zostać ogłoszony błogosławionym już w wolnej Polsce.

Z homilii o. Pawła Warchoła:

Dewizą jego życia była pomoc drugiemu człowiekowi, szczególnie słabemu, biednemu, potrzebującemu wsparcia. W bliźnim widział on osobę stworzoną na obraz i podobieństwo Boga. Stąd też żaden człowiek nie był dla niego przedmiotem ani narzędziem, lecz posiadającym swą godność, umiłowanym dzieckiem Boga. Treścią życia bł. o. Rafała Chylińskiego było miłosierdzie. Jego przesłanie także dzisiaj nie straciło nic na aktualności. Jest bowiem wielu głodnych, bezdomnych, cierpiących niedostatek. Podając rękę człowiekowi będącemu w potrzebie, realizujemy przesłanie zawarte w słowach Jezusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. Mając za wzór bł. Rafała, nieśmy dobro i pokój oraz darzmy miłosierdziem ubogich, których spotykamy na naszej drodze.