Msza św. w byłym niemieckim obozie Auschwitz w rocznicę śmierci św. Maksymiliana

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa, w rocznicę męczeństwa św. Maksymiliana Marii Kolbego powracają piesze pielgrzymki do byłego niemieckiego obozu Auschwitz i msza św. przy Bloku Śmierci.

W niedzielę 14 sierpnia o godz. 8.00 w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach (5 km od Auschwitz) franciszkanie zaplanowali Transitus – nabożeństwo upamiętniające przejście o. Kolbego z ziemi do nieba. Bezpośrednio po nim wyruszy piesza pielgrzymka z relikwiami św. Maksymiliana do byłego obozu Auschwitz.

O godz. 10.30 na placu przy Bloku 11, w którym o. Maksymilian poniósł śmierć męczeńską, będzie celebrowana msza św. Uczestniczyć w niej będą również wierni, którzy przyjdą w drugiej pielgrzymce – diecezjalnej, z kościoła pw. św. Maksymiliana w Oświęcimiu.

Przed Eucharystią delegacje udadzą się z kwiatami do celi śmierci św. Maksymiliana.

Święty Maksymilian Maria Kolbe był franciszkaninem, twórcą największego w Polsce wydawnictwa prasy i książki religijnej w Niepokalanowie k. Warszawy, założycielem ruchu maryjnego „Rycerstwo Niepokalanej”, męczennikiem Auschwitz (14 sierpnia 1941 r.). W tym roku przypada 40. rocznica jego kanonizacji.

O. Jan Maria Szewek OFMConv